PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2020-01-09 08:08

Samsung Ballie - robot kulka będzie toczyć się za właścicielem

Na targach CES w Las Vegas Samsung zaprezentował robota Ballie. Sferyczne urządzenie rozmiaru piłki do tenisa może toczyć się za użytkownikiem i za pomocą kamery obserwować jego aktywność fizyczną w domu oraz komunikować się z innymi sprzętami - podało CNBC.

Szef Samsung Consumer Electronics H.S. Kim zaprezentował na scenie, jak Ballie może podążać za człowiekiem, a także wjechać bezpośrednio na wyciągniętą rękę użytkownika po przywołaniu komendą. Krótki materiał wideo pokazał zaś, jak Ballie obserwuje osobę uprawiającą w domu aktywność fizyczną.


Internauci i komentatorzy szybko zaczęli porównywać Ballie z droidem BB-8 - kulistym kompanem bohaterów najnowszej trylogii filmów z serii "Gwiezdne Wojny". Firma nie wskazała daty premiery ani ceny urządzenia.


Według szefa biura badawczego Samsunga Sebastiana Seung sprzęt "patroluje dom dla twojego bezpieczeństwa", a także jest asystentem fitness, "który przekonuje cię do odrobiny ruchu nawet wtedy, gdy wolałbyś rozłożyć się na kanapie i oglądać telewizję".


Przypominające zwierzątko domowe urządzenie ma też możliwość komunikacji z innymi sprzętami inteligentnego domu. Materiał promocyjny pokazał, jak Ballie wykrywa rozsypane na podłodze płatki i informuje o tym robotyczny odkurzacz, który sprząta wskazane miejsce.


CNBC przypomniało, że inne projekty personalnych asystentów w formie miłych robotów borykały się z problemami. Równie przyjazny robot Vector początkowo spotkał się z pozytywnym odbiorem, lecz odpowiedzialny za niego start-up Anki w ubiegłym roku ogłosił zakończenie działalności.


"Spodziewam się, że w rozpoczynającej się dekadzie roboty domowe będą szybko ewoluować. Użytkownicy już przekonują się do takich koncepcji jak robotyczne odkurzacze - koncepcje takie jak Ballie są kolejnym logicznym krokiem" - wskazał analityk firmy CCS Insight Ben Wood.


"Trudno uwierzyć, że rywalizujący z Samsungiem Amazon nie ma w planach rozwinięcia swojego asystenta głosowego Echo w tym kierunku - domowy robot mógłby potencjalnie nazywać się EchoBot" - ocenił Wood. Ekspert dodał, że mobilne urządzenia z kamerami mogą wzbudzić kolejne kontrowersje na tle prywatności użytkowników.


Oprócz Ballie Samsung zademonstrował też okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR), również nie podając ich daty premiery ani ceny. Miałyby one pomagać m.in. w zachowaniu prawidłowej formy przy wykonywaniu ćwiczeń w domu - użytkownik prowadzony byłby przez wirtualnego trenera, nakładanego na jego realne otoczenie.


CNBC wskazało, że okulary AR także napotkały trudności. Pionier rynku Google zrezygnował ze swojego projektu Google Glass w 2017 r., a Microsoft kieruje podobny projekt HoloLens głównie do firm, a nie konsumentów. Firma Snap (właściciel serwisu Snapchat) z niewielkim sukcesem próbowała zaś sprzedawać okulary Spectacles.


 


 


 

Źródło: PAP