PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2020-01-10 07:55

Robot Forda zapuka do drzwi. Ale dopiero jak dostanie auto

Ford właśnie odebrał dwa pierwsze roboty Digit przeznaczone do komercyjnej sprzedaży. Człekokształtna maszyna ma nosić paczki także w strefach, gdzie poruszają się ludzie - w magazynach, biurach, ale także na ulicach. Zastąpi kurierów, ale jeszcze pracy im nie odbierze - produkcja robotów jest na razie minimalna. Potrzeba jeszcze autonomicznych dostawczaków.

Już niedługo w amerykańskich miastach zamiast kuriera do drzwi ma zapukać człekokształtny robot, wyciągający paczki z autonomicznych furgonetek Forda. Słowo „zapukać” nie jest przypadkowe – Digit ma mechaniczne nogi i ręce, w których może unieść paczki o wadze do 18 kg.

Ford i Agility Robotics od wiosny ubiegłego roku wspólnie pracowały nad stworzeniem zarówno samego robota, jak i systemu umożliwiającego wymianę informacji między robotem a samochodami Forda. Koncern nie podał ani ceny robotów, ani kwot zainwestowanych we współpracę z Agility Robotics. Damion Shelton, dyrektor generalny Agility Robotics powiedział dziennikarzom, że cena Digita mieści się w „średnim niskim” poziomie sześciocyfrowych liczb.


Nowy system może pozwolić na całkowite zautomatyzowanie dostaw kurierskich – autonomiczne samochody będą rozwoziły paczki z magazynów do końcowego odbiorcy, a roboty Digit dostarczą przesyłkę pod drzwi czy na biurko odbiorcy. Wspólny system informacyjny pozwoli samochodom i robotom wykorzystywać zestaw map i poleceń, czy też specyficznych informacji dotyczących preferencji miejsca i czasu dostawy dostarczanych poprzez technologię chmury.

Digit został tak zaprojektowany, żeby złożyć się na niewielkim obszarze przestrzeni ładunkowej samochodu. Po przybyciu na miejsce robot rozkłada się, bierze paczkę i rusza z dostawą. W razie napotkania jakichkolwiek problemów, może przez wspólny system informatyczny wykorzystać mocniejsze komputery samochodu czy też jednostki dostępne poprzez chmurę, żeby znaleźć optymalny sposób rozwiązania problemu czy pokonania przeszkody.

Na razie Digit jest wciąż w raczej eksperymentalnej fazie – pierwsza seria ma wynosić 6 sztuk, a w tym roku firma spodziewa się wyprodukowania 20 – 30 robotów. W przyszłym roku ma się podwoić.


 


 

Źródło: Piotr Myszor, WNP