PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2020-05-22 13:51

Robot z lampami UV zdezynfekuje centrum handlowe

Centrum handlowe w Singapurze testuje samobieżnego robota do dezynfekcji Sunburst UV, wyposażonego w lampy ultrafioletowe. Docelowo maszyna będzie autonomicznie dezynfekować powierzchnie i powietrze bakteriobójczym światłem - podała agencja Reutera.

Szef dostarczającej roboty Sunburst UV firmy PBA Group Derrick Yap wskazał, że epidemia Covid-19 pozwala przetestować maszyny w "niebezpiecznej, nudnej i brudnej" pracy.


"Niebezpiecznej, bo światło UVC nie powinno być używane w obecności człowieka. Nudnej, bo pracownik musi przychodzić to w samo miejsce i wykonywać powtórnie te zadania. Brudnej - bo to Covid-19" - uściślił dyrektor generalny.


Lampy ultrafioletowe typu UVC emitują światło o krótszej fali, które może być szkodliwe dla ludzi przy bezpośrednim kontakcie, zwłaszcza dla skóry i oczu. Światło UVC jest jednak skuteczne jako środek zabijający materię organiczną. Robotów i lamp wyposażonych w żarówki o tym typie fali używa się m.in. do uzdatniania wody, wyjaławiania przyrządów laboratoryjnych czy czyszczenia powierzchni m.in. w autobusach czy samolotach.


Wyglądający jak wiązka świetlówek na ruchomej platformie robot Sunburst UV testowany jest obecnie w godzinach nocnych, po zamknięciu centrum handlowego Frasers Property Retail. Oprogramowanie wykrywa obecność człowieka i dla bezpieczeństwa automatycznie wygasza lampy, jeśli znajdzie się on zbyt blisko. Po zmapowaniu trasy obiektu roboty będą mogły zdezynfekować całą placówkę bez udziału człowieka, po czym podłączyć się do naładowania.


W obecnych testach bierze udział jeden egzemplarz Sunburst UV, choć firma Frasers planuje po pomyślnym pilotażu wprowadzić je także w innych lokalizacjach. Urządzenia nie są jednak tanie - pojedynczy robot kosztuje prawie 50 tys. USD. PBA Group oferuje firmom opcję leasingu i planuje oddać parę egzemplarzy na potrzeby szpitali i centrów kwarantanny


 


 

Źródło: propertydesign