PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2020-06-04 08:29

Krok w kierunku fabryk przysz³o¶ci - 3 najwa¿niejsze trendy przemys³owe

Fabryki przysz³o¶ci s± ju¿ dla wielu polskich przedsiêbiorców na wyci±gniêcie rêki. Jednak ró¿ne firmy charakteryzuj± siê odmiennymi etapami dojrza³o¶ci technologicznej, a samo wdra¿anie nowych rozwi±zañ to najczê¶ciej proces. W zwi±zku z obecn± sytuacj±, m.in. zyskuj±c± na popularno¶ci prac± zdaln±, tempo digitalizacji mo¿e w najbli¿szym czasie jeszcze przyspieszyæ. Wskazujemy, którymi trendami przemys³owymi warto zainteresowaæ ju¿ dzi¶, aby byæ o krok bli¿ej stworzenia prawdziwej fabryki przysz³o¶ci.

Wiele polskich przedsiêbiorstw ju¿ korzysta z nowoczesnego oprogramowania, m.in. tworzy i definiuje nowe produkty, wykorzystuj±c systemy CAD. Jest to jednak technologia, która choæ ca³y czas ulepszana, znana jest od d³u¿szego czasu. Aby wyj¶æ naprzeciw oczekiwaniom klienta, warto zainwestowaæ w rozwi±zania przysz³o¶ci. Prezentujemy trzy trendy z zakresu Przemys³u 4.0, które ju¿ zaczynaj± odmieniaæ polskie firmy.


 Trend 1: cyfrowy bli¼niak


Rozwi±zanie, które ju¿ cieszy siê coraz wiêkszym zainteresowaniem, a z pewno¶ci± bêdzie ono jeszcze wiêksze w przysz³o¶ci, to tzw. cyfrowy bli¼niak. Aby bowiem producent móg³ szybko i elastycznie dokonaæ zmian w produkcie, powinien posiadaæ jego zwirtualizowan± wersjê, dziêki której natychmiast dowie siê jak wp³ynie to na sam proces produkcji. Technologia cyfrowych bli¼niaków mo¿e tak¿e pomóc w serwisowaniu. Posiadanie wirtualnej wersji eksploatowanego produktu pozwoli oceniæ jakie czê¶ci powinny zostaæ wymienione b±d¼ udoskonalone w konkretnym momencie.


Cyfrowy bli¼niak to dobre rozwi±zanie w przypadku dostarczania nie tylko samych produktów, ale tak¿e us³ug z nimi zwi±zanych, przyk³adowo: autobusów oraz ich serwisu. Dziêki chmurze producent bêdzie mia³ mo¿liwo¶æ ci±g³ego monitoringu, a w zwi±zku z tym optymalizacji swoich rozwi±zañ. Na przyk³adzie autobusów, mo¿e to byæ obserwacja czasu i warunków ich pracy, która nastêpnie pozwoli na podniesienie wydajno¶ci pojazdów. Fabryka przysz³o¶ci powinna mieæ mo¿liwo¶æ udostêpniania tego typu us³ug. Byæ mo¿e produkt bêdzie w niej definiowany jako zestaw funkcjonalno¶ci dostêpnych w danym okresie – a zatem poza samym finalnym rozwi±zaniem, klient otrzyma tak¿e pewno¶æ, ¿e bêdzie ono automatycznie usprawniane i serwisowane.


Trend 2: kastomizacja


W fabryce przysz³o¶ci wa¿nym elementem bêdzie tak¿e integracja na poziomie klient – producent. Element, który dzisiaj okre¶lany siê jako masowa kastomizacja, jutro bêdzie naturalnym oczekiwaniem klienta wobec producenta. Ka¿dy produkt bêdzie wiêc spersonalizowany pod wymagania konkretnego klienta. Ten ostatni bêdzie za¶ komunikowa³ siê poprzez chmurê, gdzie bêdzie definiowa³ swoje oczekiwania wobec produktu. Dziêki zintegrowanemu systemowi zarz±dzania informacj±, indywidualizacja zamówienia bêdzie naturalnym elementem procesu biznesowego. Co wiêcej, nie wp³ynie to na cenê czy czas produkcji w stosunku do wcze¶niejszych standardów katalogowych, które producent posiada³.


- We wprowadzaniu kastomizacji, ale te¿ cyfrowych bli¼niaków, pomocne bêd± zintegrowane portfolia oprogramowania, ³±cz±ce us³ugi i platformy rozwoju aplikacji, które mo¿na spersonalizowaæ i dostosowaæ do specyficznych potrzeb klienta i danej bran¿y. Tego typu  rozwi±zania, jak np. Xcelerator, mog± wspomóc spó³ki dowolnej wielko¶ci w procesie stawania siê cyfrowymi przedsiêbiorstwami – podkre¶la Rafa³ ¯mijewski, Dyrektor Sprzeda¿y w Siemens Digital Industries Software.


Trend 3: chmura przemys³owa


W przysz³o¶ci przedsiêbiorcy bêdê tak¿e szerzej korzystaæ z mo¿liwo¶ci, jakie daje IoT oraz rozwi±zania w chmurze. Mowa tutaj przede wszystkim o chmurze przemys³owej, która pozwala na budowanie dedykowanych aplikacji, a nastêpnie tak¿e na systemowe monitorowanie wydajno¶ci produkcji. Dziêki wprowadzeniu takiego rozwi±zania dopasowanego do potrzeb danego klienta, jego wydajno¶æ mog³aby zwiêkszyæ siê o co najmniej 15 procent.


Popularno¶æ chmury przemys³owej mo¿e wzrosn±æ nagle, analogicznie do sytuacji w bankowo¶ci – w Polsce przeskoczyli¶my bowiem etap czeków, przechodz±c od razu do kart, podczas gdy obecnie jeste¶my jednym z liderów nowoczesnej bankowo¶ci i p³atno¶ci mobilnych na ¶wiecie. Taka dynamika mo¿e mieæ miejsce tak¿e w przypadku technologii przemys³owych. W szczególno¶ci w obecnej sytuacji, kiedy firmy w bardzo dynamiczny sposób przechodz± na pracê zdaln±, zarówno w zakresie zarz±dzania projektami, jak i wirtualnego uruchamiania maszyn.


- Kluczowe jest, aby managerowie dostrzegli zalety, jakie przynosi technologia chmurowa. Daje bowiem elastyczno¶æ w przep³ywie informacji oraz dostêp do danych, które pozwalaj± na podejmowanie w³a¶ciwych decyzji, nawet je¶li fizycznie nie znajdujemy siê na terenie zak³adu produkcyjnego  – dodaje Rafa³ ¯mijewski.


 


 


 

¬ród³o: Siemens