PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 1 z 2
 
Bezprzewodowy robot-meduza podbił wodną toń
data dodania: 2019-08-09 08:22
Już nie raz matka natura udowadniała nam, że jest w tym całym tworzeniu zwierząt całkiem dobra. Nic więc dziwnego, że naukowcy nieustannie inspirują się właśnie naszą fauną w projektowaniu robotów, jak np. ci z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, których bezprzewodowy robot-meduza podbił wodną toń.
Centymetrowy robot-ślimak napędzany światłem
data dodania: 2019-08-07 08:10
Badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy użyciu technologii światłoczułych elastomerów, zademonstrowali mikrorobota naśladującego ruch ślimaka. 10-milimetrowej długości robot, napędzany i sterowany przy pomocy modulowanej wiązki lasera, potrafi poruszać się po płaskim podłożu, wspinać po pionowej ścianie i pełzać po szklanym suficie.
Robot wielkości karalucha wytrzymuje nadepnięcie dorosłej osoby
data dodania: 2019-08-05 08:11
Karaluch jest niezwykle wytrzymały. Żywotność tego owada kolejny raz zainspirowała naukowców. Tym razem fanów robotyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy skonstruowali niewielkiego robota z wyglądu przypominającego karalucha i równie wytrzymałego na zgniatanie.
Robot Aquanaut jest podwodnym transformersem
data dodania: 2019-08-01 08:03
Evan Ackerman z serwisu Spectrum miał przyjemność ujrzeć na własne oczy robota Aquanaut. Robota, który jest z jednej strony autonomicznym okrętem podwodnym, a z drugiej humanoidalnym robotem "bez nóg", kiedy samodzielnie przejdzie proces transformacji.
Robot Marsjanin
data dodania: 2019-07-31 08:10
Astronauci na Marsa na razie nie lecą, lecz nie ma się czym przejmować. Czerwoną Planetę będą badały kolejne, coraz bardziej zaawansowane łaziki, dostarczając m.in. danych dla przyszłych misji załogowych. Być może nawet uda się, uwaga! - sprowadzić próbki materiału z Marsa.
Pierwszy smartfon 5G trafia do sprzedaży w Polsce
data dodania: 2019-07-29 08:06
5G to już teraźniejszość. Do sprzedaży trafia właśnie pierwszy smartfon z obsługą sieci nowej generacji. Polska sieć 5G, zdaniem specjalistów, potrzebuje jednak dużo większego wsparcia w opracowywaniu innowacyjnych inicjatyw niż obecnie zakłada rząd.
Microsoft inwestuje miliard dolarów w superinteligencję
data dodania: 2019-07-26 08:07
Silna sztuczna inteligencja to kolejny etap w postępie technologicznym. Microsoft zamierza przeznaczyć miliard dolarów na tzw. AGI, Artificial General Intelligence laboratorium OpenAI założone m.in. przez Elona Muska.
Autonomiczne pociągi mogą być przyszłością transportu, ale konieczna jest sieć 5G
data dodania: 2019-07-25 08:25
Na całym świecie testowane są już autonomiczne pociągi, które niekoniecznie poruszają się po torowiskach. Żeby technologia odpowiednio się rozwinęła, potrzebna jest sieć 5G zapewniająca szybką łączność i diagnostykę oraz rosnące zapotrzebowanie na szybki i niezawodny transport z napędem zeroemisyjnym.
Schunk zapewnia cyfrowe bliźniaki dla uchwytów narzędziowych
data dodania: 2019-07-24 08:08
Schunk dostarcza dane dotyczące swoich ustandaryzowanych precyzyjnych uchwytów narzędziowych: hydraulicznych rozprężnych uchwytów narzędziowych Tendo, technologii mocowania poligonalnego Trobos oraz rozprężnych uchwytów narzędziowych Sino - bezpłatnie w postaci cyfrowych bliźniaków w ustandaryzowanym formacie opartym na normie DIN 4000.
Nowy rekord prędkości Hyperloop w tunelu SpaceX
data dodania: 2019-07-23 08:11
W czwartej odsłonie konkursu SpaceX Hyperloop Pod, który zrzesza zespoły studenckie z uczelni inżynieryjnych z całego świata, nie zabrakło niespodzianki, jakim był nowy rekord prędkości.
Antydrony Advanced Protection Systems zdobywają kolejne rynki
data dodania: 2019-07-19 08:17
Po Norwegii przyszedł czas na Bliski Wschód. Polski system antydronowy Ctrl+Sky jest od niedawna wykorzystywany przez wojsko jednego z państw tamtego regionu.
Budowa nanosatelitów i rakiet to nisza coraz częściej zagospodarowywana przez małe polskie firmy
data dodania: 2019-07-18 08:15
Krajowy sektor kosmiczny rośnie w siłę. Na tym przyszłościowym rynku konkurują ze sobą zarówno rodzime firmy z sektora prywatnego, które wysyłają w przestrzeń kosmiczną nanosatelity własnej konstrukcji, jak i duże ośrodki naukowe zaangażowane w międzynarodowe misje kosmiczne.
strona 1 z 2