PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 1 z 2
 
Szef NASA z wizytą w SpaceX. Załogowy debiut Crew Dragona z nowym terminem
data dodania: 2019-10-16 08:07
W kalifornijskiej siedzibie firmy SpaceX w Hawthorne doszło 10 października br. do spotkania administratora NASA, Jima Bridenstine'a z właścicielem firmy, Elonem Muskiem. Wizyta była związana z postępem prac (a raczej ich opóźnieniem) w programie wznowienia lotów załogowych USA na niską orbitę okołoziemską, w czym mają pomóc kapsuły pasażerskie SpaceX, Crew Dragon. Bridenstine przy tej okazji podał warunkowy termin spodziewanego debiutu pojazdu z załogą na pokładzie, deklarując możliwość lotu najwcześniej w pierwszym kwartale 2020 roku... o ile kolejne testy okażą się pomyślne.
Robot H-1 przybrał sztuczną skórę ze zmysłem dotyku
data dodania: 2019-10-15 08:00
Mamy okazję rzucić okiem na idealny przykład tego, że niektóre technologie po hucznym ogłoszeniu nie przepadają w zapomnienie. O systemie sztucznej skóry słyszeliśmy bowiem w 2011 roku i dopiero teraz doczekaliśmy się stworzonego na ich podstawie autonomicznego robota humanoidalnego (H-1), który przybrał sztuczną skórę ze zmysłem dotyku.
Elektroniczna rękawica a zmysł dotyku u robotów
data dodania: 2019-10-14 08:06
Naukowcy stworzyli elektroniczną rękawicę wyposażoną w czujniki, naśladującą działanie ludzkiej skóry. Rękawice pomagają osiągnąć poziom ludzkiej zręczności w manipulatorach robotów.
W stronę Marsa. Zapowiedź wspólnej misji polskich uczelni, SatRevolution i Virgin Orbit
data dodania: 2019-10-11 09:13
Już w 2022 roku na orbitę Marsa ma zostać wysłany pierwszy lekki satelita badawczy polskiej konstrukcji, będący efektem komercyjnej współpracy licznych rodzimych uczelni z narodowym i zagranicznym przemysłem kosmicznym. W Katowicach zawarto porozumienie powołujące do życia konsorcjum na rzecz realizacji pierwszej z serii trzech zapowiadanych polskich misji w stronę Marsa. Naukowcy i inżynierowie z polskich uniwersytetów połączą na tym gruncie siły z wrocławską spółką SatRevolution oraz należącą do miliardera Richarda Bransona kalifornijską firmą Virgin Orbit.
Inżynier z NASA poprowadzi projekt latających samochodów Hyundaia
data dodania: 2019-10-10 08:26
Hyundai uruchomił Jednostkę Miejskiej Mobilności Powietrznej, które zadaniem będzie rozwój latających samochodów. Szefem projektu tzw. megaurbanizacji został dr. Jaiwon Shin były lider Dyrekcji Misji Badawczej ds. Aeronautyki w NASA.
Oto Transformers Robot One, który powstał w imię ochrony środowiska
data dodania: 2019-10-08 08:30
Jeśli naukowcy nie są w stanie, to może "prawdziwy" transformers Robot One wreszcie przekona niektórych co do tego, żeby zacząć szanować środowisko?
Oto Skydio 2. Dron, który lata sam, nawet między drzewami
data dodania: 2019-10-04 08:20
Skydio 2 to nowy dron stworzony dla ludzi, którzy chcieliby nagrywać dynamiczne ujęcia nawet między drzewami, ale boją się latać.
Ta firma produkuje roboty, które mogą wyglądać i mówić jak Ty
data dodania: 2019-10-03 07:58
Rosyjski startup uruchomił masową produkcję dość specyficznych robotów. Każdy z nich może wyglądać dokładnie tak, jak chce tego właściciel - włącznie z byciem "klonem" żywej osoby.
Firma Built Robotics zapewnia autonomię ciężkim maszynom
data dodania: 2019-10-02 08:10
Nowe technologie otwierają zupełnie nowe pomysły na zażegnanie kryzysów w wielu segmentach, jakim jest np. górnictwo i wszystko to, w co wchodzi udział ciężkiego sprzętu pokroju ciężarówek, koparek, czy buldożerów. W takie właśnie ulepszenia celuje Built Robotics, która właśnie zebrała 33 milionów dolarów, aby dawać maszynom autonomiczny tryb.
NASA projektuje nowe roboty do badania księżyców Saturna
data dodania: 2019-10-01 07:57
Sonda Cassini przeleciała w pobliżu Tytana ponad stukrotnie, wykonując przy tym mapy jego powierzchni dla przyszłych sond kosmicznych. Cassini odkryła w ten sposób świat zaskakująco podobny do Ziemi, aczkolwiek różniący się od niej na kilka zasadniczych sposobów: zimne rzeki, jeziora i deszcz na Tytanie składają się z ciekłego metanu i etanu (które na Ziemi są gazami). Mglista atmosfera księżyca może także skrywać jaskinie, a nawet lodowe wulkany, z których wypływa amoniak i woda zamiast lawy.
Robot, który ma zastąpić psa i kota podbija Kickstarter
data dodania: 2019-09-27 08:18
Pozycja zwierząt domowych jest zagrożona, za sprawą amerykańskiego pomysłu robota o nazwie Kiki. Zrobotyzowany "zwierzak" ma przede wszystkim pomóc wypełnić pustkę u osób samotnych. Ten pomysł podbija Kickstarter.
Spot od Boston Dynamics opuszcza laboratorium. Metal Gear coraz bliżej
data dodania: 2019-09-26 08:09
Boston Dynamics od miesięcy publikuje materiały z przygotowania Spota, który wcześniej był znany jako SpotMini. Prace nad maszyną zostały zakończone, a pierwsi klienci już mogą zdobyć pomocnika. Firma zaprezentowała także kolejną nowinkę techniczną.
strona 1 z 2