PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 1 z 2
 
Marek Kamiński wyrusza w podróż w towarzystwie robota.
data dodania: 2019-12-09 08:08
Podróżnik zabierze w wyprawę dookoła świata robota-asystenta, który pomoże przybliżyć człowiekowi sztuczną inteligencję. Społeczny eksperyment będzie naszpikowany nowymi technologiami. Oprócz elektrycznego auta z czujnikami do mierzenia jakości powietrza i humanoidalnego robota, potrafiącego m.in. zawiadomić służby ratownicze o wypadku, Marek Kamiński w trakcie wyprawy przetestuje społeczną kryptowalutę Power of Change. To kolejne, innowacyjne wykorzystanie technologii blockchain.
PW-Sat2 już rok na orbicie, trwają prace nad następcą
data dodania: 2019-12-06 08:15
Mija rok od wysłania w kosmos polskiego satelity PW-Sat2. Głównym celem misji było przetestowanie systemu deorbitacji, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity i w przyszłości pomoże rozwiązać problem tzw. "śmieci kosmicznych".
Polska staje się informatycznym zagłębiem Europy.
data dodania: 2019-12-05 08:11
W ubiegłym roku aż 75 proc. polskich firm, które zajmują się tworzeniem oprogramowania, zanotowało ponad 20-proc. wzrost przychodów, a co dziesiąta je podwoiła. Co trzecie przedsiębiorstwo osiąga przychody wyłącznie dzięki obsłudze rynków zagranicznych - wynika z nowego raportu Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga i Organizacji Pracodawców Sektora IT. Polskie przedsiębiorstwa zajmujące się softwarem zwiększają skalę działania, zakres usług, zatrudnienie i są coraz śmielsze w zagranicznej ekspansji. Wyzwaniem pozostaje dla nich jednak konkurowanie o wykwalifikowanych programistów.
Zmiennokształtny dron szybkiego reagowania owocem badań Caltech i NASA
data dodania: 2019-12-03 08:11
Elitarne kalifornijskie ośrodki inżynieryjne - Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA z Pasadeny oraz uniwersytet techniczny Caltech - połączyły siły w pracach nad specjalnym rodzajem bezzałogowego miniaturowego pojazdu latającego. To pneumatycznie wystrzeliwany dron-pocisk, który w ciągu krótkiej chwili jest w stanie przeistoczyć się z postępującego po torze balistycznym obiektu w czterowirnikowy autonomiczny system.
Roboty przejmują obowiązki operatorów kamery
data dodania: 2019-12-02 08:18
Inteligentny stabilizator kamery ułatwi pracę operatorów. Można go zaprogramować do śledzenia ruchu, umożliwia też wykonywanie ujęć z kilku pozycji nadzorowanych zdalnie.
Robotyka chirurgiczna rośnie w siłę
data dodania: 2019-11-29 08:07
W Stanach Zjednoczonych przypada jeden robot chirurgiczny da Vinci na 100 tys. mieszkańców, w Europie - jeden na 800 tys. mieszkańców, zaś w Polsce - jeden na aż 6,5 mln mieszkańców, wynika z raportu opublikowanego przez PMR i Upper Finance.
"Czego szukamy w kosmosie"? Debata AGH i pisma Znak
data dodania: 2019-11-28 08:17
Obszar badań i eksploracji kosmosu będzie wątkiem kolejnej odsłony wspólnych debat organizowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz miesięcznik Znak.
Spot - robot od Boston Dynamics służy w amerykańskiej policji
data dodania: 2019-11-27 08:05
Od długiego czasu z zainteresowaniem śledzimy postępy Boston Dynamics i możliwościach i "robopsa" o nazwie Spot. Przeznaczenie robota nie było zbyt jasne, ale okazuje się, że zadomowił się on m.in. w oddziałach policji stanu Massachusetts (MSP), gdzie od kwietnia jest wykorzystywany przez oddział saperów w formie mobilnego urządzenia do zdalnej obserwacji.
Robot Toyoty do rehabilitacji - pomoże także ofiarom wypadków drogowych
data dodania: 2019-11-26 07:56
Japoński koncern zajmuje się nie tylko samochodami. Toyota coraz bardziej angażuje się w robotykę. Oto jeden z najnowszych przykładów: robot do rehabilitacji osób zmagających się z problemami, które mogą wystąpić po wypadku samochodem czy innych groźnych zdarzeniach.
Maszyny odczytują emocje lepiej od ludzi. Nowe urządzenia pomagają służbom granicznym i usprawniają kontakty z klientami
data dodania: 2019-11-25 08:12
Identyfikować gniew, strach i smutek potrafią także maszyny. Najnowsze badania wskazują, że są w tym już lepsze niż ludzie. Połączenie między ośrodkowym układem nerwowym a ekspresją emocjonalną na twarzy umożliwiło stworzenie algorytmów, które poprawnie rozpoznają ludzkie emocje poprzez kolor twarzy. Na rynku jest dostępny "emocjonalny aparat słuchowy", czyli urządzenie, które pomaga dzieciom z zespołem Aspergera czytać emocje i reagować na mimikę twarzy. Empath, program do rozpoznawania emocji, który identyfikuje emocje poprzez analizę fizycznych właściwości głosu, pomoże z kolei w telefonicznej obsłudze klienta.
Satelity i teleskopy mogą połączyć siły w mapowaniu Ziemi
data dodania: 2019-11-22 08:02
Badania Curtin University pokazały, w jaki sposób można powiązać zdjęcia satelitarne z istniejącą globalną siecią teleskopów radiowych, aby stworzyć rewolucyjny obraz całej Ziemi i kształtujących ją procesów geologicznych.
Budowa mikrosatelity ScanSAT w decydującej fazie
data dodania: 2019-11-21 08:11
Wkrótce zakończy się trzeci z czterech etapów budowy inżynierskiego modelu satelity ScanSAT rozwijanego przez wrocławską spółkę Scanway. Rozpoczęta faza integracji i testów wieńczy proces budowania modelu lotnego, poprzedzając planowe wystrzelenie mikrosatelity na przełomie 2020 i 2021 roku. Efektem będzie pierwszy polski mikrosatelita zdolny do dostarczania zobrazowań multispektralnych dla wielu zastosowań. Scanway dzieli się w tej kwestii obszerniejszymi szczegółami realizacji projektu.
strona 1 z 2