PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 1 z 2
 
Pierwsze roboty zbudowane z żywych komórek
data dodania: 2020-01-15 08:20
Komórki macierzyste pobrane od żab posłużyły naukowcom do stworzenia malutkich robotów, które są w stanie poruszać się, a nawet przenosić niewielkie ładunki w określone miejsce. Te żywe maszyny badacze nazwali xenobotami i jak twierdzą, są one całkiem nową klasą żywych, programowalnych organizmów.
Prawie 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce w 2019r.
data dodania: 2020-01-14 09:54
W 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów przy użyciu robotów da Vinci - wynika z danych udostępnionych PAP przez firmę Synektik, dystrybutora tego systemu w naszym kraju. Polska chirurgia robotowa wciąż jest jednak w powijakach.
Robot Forda zapuka do drzwi. Ale dopiero jak dostanie auto
data dodania: 2020-01-10 07:55
Ford właśnie odebrał dwa pierwsze roboty Digit przeznaczone do komercyjnej sprzedaży. Człekokształtna maszyna ma nosić paczki także w strefach, gdzie poruszają się ludzie - w magazynach, biurach, ale także na ulicach. Zastąpi kurierów, ale jeszcze pracy im nie odbierze - produkcja robotów jest na razie minimalna. Potrzeba jeszcze autonomicznych dostawczaków.
Samsung Ballie - robot kulka będzie toczyć się za właścicielem
data dodania: 2020-01-09 08:08
Na targach CES w Las Vegas Samsung zaprezentował robota Ballie. Sferyczne urządzenie rozmiaru piłki do tenisa może toczyć się za użytkownikiem i za pomocą kamery obserwować jego aktywność fizyczną w domu oraz komunikować się z innymi sprzętami - podało CNBC.
Wiceminister rozwoju: potrzebny nam cywilno-wojskowy satelita teledetekcyjny
data dodania: 2020-01-08 08:11
W radiowym wywiadzie, udzielonym w piątek 3 stycznia Polskiemu Radiu 24, podsekretarz stanu w resorcie rozwoju, Krzysztof Mazur odpowiadał m.in. na pytania o realizację polskich interesów w kosmosie. Wskazał m.in., że jednym z celów programu kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, który zapewniłby własne zdolności pozyskiwania danych do analizy obrazowej. Zaznaczył przy tym, że miałyby one szerokie zastosowanie, np. w transporcie, meteorologii, rolnictwie i na użytek wojskowy.
Robot czy pracownik?
data dodania: 2019-12-31 10:00
Ponad połowa firm ma problemy z rekrutacją pracowników, co trzecia nie może z tego powodu zawierać nowych kontraktów. W realiach braków kadrowych, rosnących kosztów pracy i blisko 150 tys. wolnych wakatów w gospodarce firmy coraz chętniej automatyzują swoje procesy przy pomocy robotów. Na wynajęcie ich w zamian za miesięczną "pensję" pozwala Agencja Pracy Robotów. Firma nie płaci ZUS ani pozostałych składek i oszczędza czas, bo robot już pierwszego dnia swojej pracy jest gotowy do działania, wykonując przy tym pracę dwóch etatowych stanowisk. Największe zapotrzebowanie na takie roboty zgłasza w tej chwili księgowość.
Wirtualna rzeczywistość ułatwi podbój kosmosu. Nowoczesne kombinezony dadzą astronautom możliwość czucia przedmiotów znajdujących się na zewnątrz
data dodania: 2019-12-19 08:22
Po technologię rzeczywistości wirtualnej sięgają największe agencje kosmiczne na świecie. Dzięki goglom VR oraz innowacyjnym akcesoriom są w stanie usprawnić procedury pracy w zerowej grawitacji i przygotować astronautów na to, czego doświadczą w przestrzeni kosmicznej. Wykorzystuje się w tym celu zarówno konsumenckie gogle VR i AR, jak i znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania, np. kombinezony haptyczne, precyzyjnie przechwytujące ruchy całego ciała.
Trudna penetracja marsjańskiego gruntu. "Polski sprzęt nie generuje problemu"
data dodania: 2019-12-18 08:05
Nieco ponad rok po lądowaniu sondy Mars InSight na powierzchni Czerwonej Planety wciąż nie udało się wykonać jednego z głównych celów misji, czyli penetracji marsjańskiego gruntu na docelową głębokość kilku metrów. Będące składnikiem misji urządzenie Kret, stworzone w dużej mierze w polskich laboratoriach, nie zdołało wbić się odpowiednio stabilnie pod powierzchnię planety. Przyczyniła się do tego nie awaria, ale niespodziewanie gruba warstwa pyłu zalegającego w wierzchniej warstwie marsjańskiego gruntu - zakomunikowała za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej firma Astronika z Warszawy, która przygotowała wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN mechanizm wbijający Kreta.
Robotyzacja rewolucjonizuje rynek pracy
data dodania: 2019-12-17 08:07
Już w 2020 roku statystyczny człowiek będzie miał więcej interakcji z botami niż ze współmałżonkiem. Zmieni się także rynek pracy: do 2026 roku pracę może stracić ponad 400 mln osób na świecie. Technologie i robotyka mogą jednak stworzyć więcej miejsc pracy i nie muszą powodować bezrobocia.
Bożonarodzeniowy pokaz robotów ABB
data dodania: 2019-12-16 08:11
Roboty ABB odwiedziły w tym roku Bloomingdale’s w Nowym Jorku, gdzie grają świąteczne piosenki, podają kawę i przyozdabiają choinkę.
Marek Kamiński wyrusza w podróż w towarzystwie robota.
data dodania: 2019-12-09 08:08
Podróżnik zabierze w wyprawę dookoła świata robota-asystenta, który pomoże przybliżyć człowiekowi sztuczną inteligencję. Społeczny eksperyment będzie naszpikowany nowymi technologiami. Oprócz elektrycznego auta z czujnikami do mierzenia jakości powietrza i humanoidalnego robota, potrafiącego m.in. zawiadomić służby ratownicze o wypadku, Marek Kamiński w trakcie wyprawy przetestuje społeczną kryptowalutę Power of Change. To kolejne, innowacyjne wykorzystanie technologii blockchain.
PW-Sat2 już rok na orbicie, trwają prace nad następcą
data dodania: 2019-12-06 08:15
Mija rok od wysłania w kosmos polskiego satelity PW-Sat2. Głównym celem misji było przetestowanie systemu deorbitacji, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity i w przyszłości pomoże rozwiązać problem tzw. "śmieci kosmicznych".
strona 1 z 2