PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 2 z 2
 
Wirtualna rzeczywistość ułatwi podbój kosmosu. Nowoczesne kombinezony dadzą astronautom możliwość czucia przedmiotów znajdujących się na zewnątrz
data dodania: 2019-12-19 08:22
Po technologię rzeczywistości wirtualnej sięgają największe agencje kosmiczne na świecie. Dzięki goglom VR oraz innowacyjnym akcesoriom są w stanie usprawnić procedury pracy w zerowej grawitacji i przygotować astronautów na to, czego doświadczą w przestrzeni kosmicznej. Wykorzystuje się w tym celu zarówno konsumenckie gogle VR i AR, jak i znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania, np. kombinezony haptyczne, precyzyjnie przechwytujące ruchy całego ciała.
Trudna penetracja marsjańskiego gruntu. "Polski sprzęt nie generuje problemu"
data dodania: 2019-12-18 08:05
Nieco ponad rok po lądowaniu sondy Mars InSight na powierzchni Czerwonej Planety wciąż nie udało się wykonać jednego z głównych celów misji, czyli penetracji marsjańskiego gruntu na docelową głębokość kilku metrów. Będące składnikiem misji urządzenie Kret, stworzone w dużej mierze w polskich laboratoriach, nie zdołało wbić się odpowiednio stabilnie pod powierzchnię planety. Przyczyniła się do tego nie awaria, ale niespodziewanie gruba warstwa pyłu zalegającego w wierzchniej warstwie marsjańskiego gruntu - zakomunikowała za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej firma Astronika z Warszawy, która przygotowała wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN mechanizm wbijający Kreta.
Robotyzacja rewolucjonizuje rynek pracy
data dodania: 2019-12-17 08:07
Już w 2020 roku statystyczny człowiek będzie miał więcej interakcji z botami niż ze współmałżonkiem. Zmieni się także rynek pracy: do 2026 roku pracę może stracić ponad 400 mln osób na świecie. Technologie i robotyka mogą jednak stworzyć więcej miejsc pracy i nie muszą powodować bezrobocia.
Bożonarodzeniowy pokaz robotów ABB
data dodania: 2019-12-16 08:11
Roboty ABB odwiedziły w tym roku Bloomingdale’s w Nowym Jorku, gdzie grają świąteczne piosenki, podają kawę i przyozdabiają choinkę.
Marek Kamiński wyrusza w podróż w towarzystwie robota.
data dodania: 2019-12-09 08:08
Podróżnik zabierze w wyprawę dookoła świata robota-asystenta, który pomoże przybliżyć człowiekowi sztuczną inteligencję. Społeczny eksperyment będzie naszpikowany nowymi technologiami. Oprócz elektrycznego auta z czujnikami do mierzenia jakości powietrza i humanoidalnego robota, potrafiącego m.in. zawiadomić służby ratownicze o wypadku, Marek Kamiński w trakcie wyprawy przetestuje społeczną kryptowalutę Power of Change. To kolejne, innowacyjne wykorzystanie technologii blockchain.
PW-Sat2 już rok na orbicie, trwają prace nad następcą
data dodania: 2019-12-06 08:15
Mija rok od wysłania w kosmos polskiego satelity PW-Sat2. Głównym celem misji było przetestowanie systemu deorbitacji, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity i w przyszłości pomoże rozwiązać problem tzw. "śmieci kosmicznych".
Polska staje się informatycznym zagłębiem Europy.
data dodania: 2019-12-05 08:11
W ubiegłym roku aż 75 proc. polskich firm, które zajmują się tworzeniem oprogramowania, zanotowało ponad 20-proc. wzrost przychodów, a co dziesiąta je podwoiła. Co trzecie przedsiębiorstwo osiąga przychody wyłącznie dzięki obsłudze rynków zagranicznych - wynika z nowego raportu Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga i Organizacji Pracodawców Sektora IT. Polskie przedsiębiorstwa zajmujące się softwarem zwiększają skalę działania, zakres usług, zatrudnienie i są coraz śmielsze w zagranicznej ekspansji. Wyzwaniem pozostaje dla nich jednak konkurowanie o wykwalifikowanych programistów.
Zmiennokształtny dron szybkiego reagowania owocem badań Caltech i NASA
data dodania: 2019-12-03 08:11
Elitarne kalifornijskie ośrodki inżynieryjne - Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA z Pasadeny oraz uniwersytet techniczny Caltech - połączyły siły w pracach nad specjalnym rodzajem bezzałogowego miniaturowego pojazdu latającego. To pneumatycznie wystrzeliwany dron-pocisk, który w ciągu krótkiej chwili jest w stanie przeistoczyć się z postępującego po torze balistycznym obiektu w czterowirnikowy autonomiczny system.
Roboty przejmują obowiązki operatorów kamery
data dodania: 2019-12-02 08:18
Inteligentny stabilizator kamery ułatwi pracę operatorów. Można go zaprogramować do śledzenia ruchu, umożliwia też wykonywanie ujęć z kilku pozycji nadzorowanych zdalnie.
Robotyka chirurgiczna rośnie w siłę
data dodania: 2019-11-29 08:07
W Stanach Zjednoczonych przypada jeden robot chirurgiczny da Vinci na 100 tys. mieszkańców, w Europie - jeden na 800 tys. mieszkańców, zaś w Polsce - jeden na aż 6,5 mln mieszkańców, wynika z raportu opublikowanego przez PMR i Upper Finance.
"Czego szukamy w kosmosie"? Debata AGH i pisma Znak
data dodania: 2019-11-28 08:17
Obszar badań i eksploracji kosmosu będzie wątkiem kolejnej odsłony wspólnych debat organizowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz miesięcznik Znak.
Spot - robot od Boston Dynamics służy w amerykańskiej policji
data dodania: 2019-11-27 08:05
Od długiego czasu z zainteresowaniem śledzimy postępy Boston Dynamics i możliwościach i "robopsa" o nazwie Spot. Przeznaczenie robota nie było zbyt jasne, ale okazuje się, że zadomowił się on m.in. w oddziałach policji stanu Massachusetts (MSP), gdzie od kwietnia jest wykorzystywany przez oddział saperów w formie mobilnego urządzenia do zdalnej obserwacji.
strona 2 z 2