PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 2 z 2
 
Roboorigami z ponadprzeciętnymi siłami
data dodania: 2017-12-05 11:35
Roboty miękkie charakteryzują się zdolnością do wykonywania ruchów zbliżonych do żywych organizmów - ceną tej cechy jest jednak zmniejszona siła, która zawęża jego pole zastosowań. Na ten problem odpowiedziała grupa naukowców z MIT CSAIL oraz Harvardu, poprzez opracowanie sztucznych mięśni, które przydają miękkim robotom niespotykaną wcześniej siłę. Mowa tutaj wręcz o supermocach - mięsień o masie 2,6 grama jest w stanie podnieść ciężar rzędu 3 kg. To niczym kaczor podnoszący samochód osobowy.
Salta nie ma, ale też jest bardzo dobrze
data dodania: 2017-11-21 13:23
W obliczu popisowego numeru, jaki wyciął ostatnio robot Atlas od Boston Dynamics, trudno dorównać mu czymś równie imponującym. Nie mniej robot ASIMO, flagowy humanoid od Hondy, doczekał się stacji kontrolnej, która pozwala człowiekowi dosłownie zamienić się w robota, spojrzeć jego oczami i kontrolować ruch jego kończyn.
Uwaga! Robię salto
data dodania: 2017-11-21 13:03
Boston Dynamics gości na naszych łamach dość regularnie - nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ekipa z Bostonu podchodzi do robotyzacji w sposób nietuzinkowy. Ich konstrukcje jak Atlas, Spot czy BigDog są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych robotów, a filmy z nimi biją rekordy popularności w serwisach społecznościowych. Dziś będzie o Atlasie, który właśnie otrzymał kolejną łatkę, a jego programiści wgrali mu parę nowych trików. Jeżeli sądziliście, że roboty nie potrafią się ruszać z taką gracją, jak ludzie, to warto zadać sobie pytanie, kto z nas potrafi zrobić salto w tył.
Debiutanckie wodowanie
data dodania: 2017-09-14 14:16
Pośród rodzajów robotów, które wyzwoliły się z ucisku klatek i zamkniętych hal fabrycznych, coraz częściej na ulicach pojawiają się roboty patrolowe. Ci elektroniczni strażnicy krążą po wyznaczonym terenie, kontrolując kto się znajduje na obiekcie i przesyłając dane do centrum bezpieczeństwa. Najwyraźniej jednej z nich wypalił się zawodowo i uznał, że aby ostudzić gorączkowy nastrój panujący w jego zawodzie, najlepiej poczuje się zanurzając w wodzie.
Reykjavík - dostawy w myk
data dodania: 2017-08-29 12:07
Pewnie każdemu z Was zdarza się czasami zamówić jedzenie do biura. Wszak o pustym żołądku pracować ciężko, dlatego też tak istotne jest zjedzenie solidnego posiłku w czasie pracy - najlepiej dostarczonego na czas. Pracownicy jednej z dzielnic islandzkiego Reykjavíku mogą już cieszyć się nie tylko błyskawicznymi dostawami - ich posiłki spadają wprost z nieba.
Szczęki i spółka
data dodania: 2017-08-29 11:56
Ewolucja pomimo swoich dobrych zamiarów i obrania zasadniczo właściwego kierunku rozwoju, nie przystosowała ludzi dostatecznie dobrze do takich czynności, jak wypatrywanie rekinów. Stało się prawdopodobnie tak, ponieważ nie jest to czynność przydatna na co dzień - od 1580 roku zarejestrowano na świecie zaledwie 439 zgony spowodowane atakiem rekina bez winy człowieka. Nie zmienia to faktu, że spragnieni oceanu australijscy surferzy i plażowicze, chcieliby z niego korzystać w poczuciu, że nic ich nie gryzie. Z pomocą ma im przyjść dron, o przewrotnej nazwie Little Ripper.
Nikt się nie spodziewał amerykańskiej wiewiórki
data dodania: 2017-07-11 14:53
Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w działaniach zwiadowczych i militarnych, drony są pożądaną przez wojsko technologią, dzięki czemu badania nad nimi są odpowiednio finansowane. Budżet najwyraźniej bywa na tyle duży, że realizowane są całkowicie kosmiczne pomysły - samosterujące łódeczki, chmary autonomicznych dronów, a także sposoby ich efektywnego zwalczania, jak naprowadzane pociski czy działo mikrofalowe. Tym razem ktoś podpisał zgodę na sfinansowanie badań nad dronem-wiewiórką, który pomimo dość absurdalnych skojarzeń, radzi sobie nad wyraz dobrze z lataniem.
Internet dla świata - dron Facebook z powodzeniem wrócił na ziemię
data dodania: 2017-06-30 14:35
Aquila to dron wyprodukowany na zamówienie firmy Facebook. Jest zasilany energią słoneczną i porusza się w pełni autonomicznie, mając w planach sianie internetu wszystkim, którzy go jeszcze nie uświadczyli. Lata testów przyniosły różne rezultaty, szczególnie gdy w czerwcu zeszłego roku dron ten z impetem wrócił na powierzchnię ziemi, chwilowo spowalniając projekt. Facebook wykonał niedawno drugi test, który tym razem przyniósł zadowalające efekty. Po ponad 100 minutach w powietrzu, Aquila wylądował z gracją i bez jakichkolwiek uszkodzeń.
Roboty na patrolu
data dodania: 2017-06-30 14:33
Dubaj robotyzuje się na potęgę - wszak złoża ropy tryskające miliardami dolarów trzeba jakoś spożytkować. W tym roku zapowiedzieli oni wprowadzenie latających taksówek, wprowadzają obecnie autonomiczne pojazdy na ulice, a spekulacje dotyczą również wprowadzenia robotycznych policjantów, o czym niedawno donosiliśmy na naszym portalu. Przyszedł czas na fuzję roku - połączenie autonomicznych pojazdów, dronów i robotycznych policjantów. W związku z nią, jeszcze w tym roku ulice Dubaju będzie przemierzał zrobotyzowany wóz policyjny, skanujący okolicę i wskazujący podejrzanych osobników.
Tallindron
data dodania: 2017-06-19 15:28
O Starship Technologies mieliście już okazję czytać na naszym portalu - to oni przygotowali niewielkiego robota transportującego, który przemierzając chodniki śmiga między nogami ludzi, aby dostarczyć zakupy pod wskazany adres. Jego popularność rośnie lawinowo, o czym mogą świadczyć kolejne stany w USA, które decydują się na dopuszczenie go do ruchu. Teraz Starship Technologies przypuszcza atak na Estonię, rozpoczynając tym samym inwazję całej Unii Europejskiej.
Cyfrowi policjanci
data dodania: 2017-05-24 13:41
Dubaj, jeden z emiratów wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaskakuje raz po raz odważnymi i bezprecedensowymi pomysłami. Wyścigi dronów, bezzałogowe powietrzne taksówki a tym razem... robotyczni policjanci. Czy cyfrowi policjanci mogą okazać się bardziej kompetentni od swoich ludzkich odpowiedników?
Singapurski Robocop
data dodania: 2017-05-24 13:18
Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Jak niejeden azjatycki kraj, Singapur również stanowi potęgę na rynku elektronicznym, czego przejawem może być jeden z pierwszych na świecie robo-samochódów o zacięciu policyjnym . Jakby tego było mało, Robocop na kółkach posiada na swoim pokładzie drona, którego może wysłać w pościg za tymi, co prawa nie szanują.
strona 2 z 2