PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 2 z 2
 
Robot HyQReal holował 3-tonowy samolot pasażerski
data dodania: 2019-05-29 08:17
To nie pierwszy raz, kiedy robot HyQ daje o sobie znać, bo wcześniej podziwialiśmy moment, kiedy był w stanie chodzić bez większego problemu i radzić sobie w trudnym terenie. Teraz jednak zespół naukowców IIT-Istituto Italiano di Tecnologia rozwinął go na tyle, że zaprezentował go pod nazwą HyQReal.
Ponad 3 000 firm zajmuje się sztuczną inteligencją
data dodania: 2019-05-28 08:52
Ponad 3200 firm prowadzi prace nad sztuczną inteligencją - wynika z analiz dr. Andrzeja Wodeckiego, adiunkta na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Najwięcej z nich specjalizuje się w Big Data i uczeniu maszynowym. Badania pokazują też, że w pracach nad AI cały czas dominują Amerykanie, ale po piętach mocno depczą im Chińczycy.
Satelity Starlink można dostrzec z ziemi
data dodania: 2019-05-28 08:45
Jeśli nie żyjecie w technologicznej jaskini a Elona Muska nie kojarzycie tylko z błazeńskich wpisów na Twitterze, to z pewnością słyszeliście o rozpoczęciu planu SpaceX o nazwie Starlink. W skrócie chodzi o to, aby zapewnić dostęp do Internetu w każdym miejscu na Ziemi. Proste? Proste. Ciekawe jest jednak to, że satelity Starlink mogą dawać się we znaki nawet domorosłym obserwatorom rozgwieżdżonego nieba, ponieważ widać je z Ziemi.
DHL Express będzie dostarczał przesyłki z pomocą dronów
data dodania: 2019-05-27 09:50
Rozwiązanie obejmuje w pełni autonomiczny załadunek i rozładunek oraz zwiększa wydajność i efektywność dostawy. Pozwoli także na skrócenie czasu dostawy z 40 do 8 minut, a także obniżenie kosztów transportu nawet do 80 proc.
MIT tym razem stworzyło RoboRaise naśladującego ruchy człowieka
data dodania: 2019-05-24 08:35
Roboty są całkiem niezłe w realizacji określonych działań, ale pod tym jednym warunkiem - potrzebują konkretnych instrukcji w ramach algorytmów. Dlatego też naukowcy próbują nieco bardziej uczłowieczyć roboty, czego owocem jest m.in. najnowsze dzieło z MIT - ramię RoboRaise, które naśladuje ruchy człowieka.
System SI przejmie kontrolę nad dronami w zakazanych miejscach
data dodania: 2019-05-23 08:34
Obecnie drony są już na tyle powszechne, że stwarzają problemy w kwestii prywatności, ale co jeszcze gorsze - ich operatorzy wlatują tam, gdzie nie powinni. Jak na przykład na lotniska, czy plany zdjęciowe do filmów, które radzą sobie z nimi zero-jedynkowo, bo po prostu zestrzeliwują je na wiele sposobów. Problemem w tym jest to, że te wrogie drony muszą gdzieś spaść, co z kolei wywołuje potencjalne zagrożenie dla osób postronnych. Stąd też nowy system sztucznej inteligencji, który powstał właśnie specjalnie z myślą o przeciwdziałaniu takim praktykom.
Robot Bumble zaliczył test na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
data dodania: 2019-05-22 08:13
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie mają lekko, więc dlaczego by nie umilić im czasu spędzonego w kosmosie za pomocą kilku robotów? Tym razem w gościnę na ISS wpadły trzy roboty Astrobee, z czego dokładnie jeden, niejaki Bumble przeszedł właśnie testy. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy jego podsystemy (m.in. awionika, kamery, napęd, dokowanie do zasilania i przesyłania danych) działają poprawnie. Ich wynik sprawił, że cała trójka zostanie wprowadzona na stację przed końcem tej wiosny.
LG stworzyło procesor z algorytmem sztucznej inteligencji LG Neural Engine
data dodania: 2019-05-21 10:35
W ramach strategii mającej na celu przyspieszenie prac nad sprzętem AGD wyposażonym w sztuczną inteligencję, firma LG opracowała procesor AI Chip z wbudowanym algorytmem sztucznej inteligencji LG Neural Engine.
Sonda badająca Marsa pobiła niesamowity rekord
data dodania: 2019-05-20 08:36
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter miała realizować swoją misję przez dwa lata, jednak orbituje wokół Czerwonej Planety już od trzynastu lat. Jest to niesamowita maszyna, która nadal przekazuje ważne informacje o Marsie dzięki pakietowi kamer i nowoczesnych czujników. Przedstawiciele NASA oświadczyli, iż sonda dokonała czego niewiarygodnego – odbyła 60 000 przelotów wokół Marsa.
Powstał laser o rekordowej mocy, który odparowuje materię
data dodania: 2019-05-16 08:41
Trudno wyobrazić sobie laser o mocy, która sprawia, że coś lub ktoś może tak po prostu zniknąć. Naukowcy w trzech krajach dysponują właśnie takim urządzeniem, ale na szczęście używają go do badań naukowych.
Czy roboty odbiorą nam pracę?
data dodania: 2019-05-15 08:44
Coraz częściej wydaje się, że szybkie tempo postępu technologicznego spowoduje, że ludzie staną się zbędni. Automatyka, połączone sieciowo roboty ery Przemysłu 4.0 oraz sztuczna inteligencja wydają się poruszać w tak szybkim tempie, że chyba można nam wybaczyć wrażenie, iż ostatnim zadaniem, jakie przypadnie nam w udziale, będzie pogaszenie świateł w miejscu pracy. Ale czy tak jest naprawdę?
Jeff Bezos, właściciel Amazona, przedstawia plan kolonizacji księżyca
data dodania: 2019-05-13 10:48
Od ostatniego lądowania człowieka na księżycu minęło już kilkadziesiąt lat, jednak wygląda na to, że już w niedługim czasie ludzkość znowu wstrzyma oddech. Wszystko to za sprawą najbogatszego człowieka na świecie - Jeffa Bezosa.
strona 2 z 2