PATRONI ROBOTYKI:
 

PRODUKTY


Co-act SCHUNK EGL-C Chwytak o długim skoku do zastosowań opartych na współpracy człowieka z robotem
Producent: SCHUNK
Na rynku od:
2019

Firma zgłaszająca:
SCHUNK Intec Sp. z o.o.

Data zgłoszenia:
2019-10-31 10:04

Kontakt:
SCHUNK Intec Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A
05-500 Piaseczno
tel.: 022 726 25 00
fax: 022 726 25 25
https://schunk.com/pl_pl/strona-glowna/
info@pl.schunk.com
OPIS
Chwytak SCHUNK Co-act EGL-C o długim skoku, to kamień milowy na drodze do osiągnięcia kompleksowej współpracy człowieka z robotem. Będąc pierwszym na świecie chwytakiem o długim skoku do zastosowań obejmujących współpracę człowieka z robotem, zapewnia siłę chwytania wynoszącą do 450 N w połączeniu z długim 42,5-centymetrowym skokiem na palec. Ten zasilany 24-woltowo inteligentny chwytak nadaje się do przenoszenia detali o masie do 2,25 kg i może być wykorzystywany w rozmaitych zastosowaniach.

Podczas gdy siła chwytania oferowanych dotychczas chwytaków SCHUNK z certyfikatem DGUV wynosiła maksymalnie 140 N na każdy palec, za sprawą chwytaków Co-act EGL-C SCHUNK wkracza do nowej kategorii komponentów, otwierając po raz pierwszy możliwość wykorzystania potencjału współpracy człowieka z robotem do przenoszenia większych części przeznaczonych do montażu. W związku z tym lider kompetencji w dziedzinie systemów chwytakowych i technologii mocowań skupia obecnie swoją uwagę w głównej mierze na sektorach dostawców przemysłu samochodowego, a także na samych producentach samochodów, którzy prowadzą intensywne prace w dziedzinie odpowiednich scenariuszy współpracy człowieka z robotem. Ponadto specjaliści z zespołu Co-act SCHUNK będą również koncentrowali się na innych zastosowaniach przemysłowych, takich jak budowa maszyn, gdzie chwytak o większej sile może skutecznie przyczyniać się do rozwoju zastosowań opartych na współpracy człowieka z robotem, które wcześniej były niemożliwe do wdrożenia ze względu na brak niezawodnych chwytaków o udźwigu do 2,25 kg.

Połączenie pomiaru siły i przemieszczenia
Chwytak SCHUNK Co-act EGL-C wyposażono w układ połączonego pomiaru siły i przemieszczenia, aby mimo dużej siły chwytania nie wykraczał poza biomechaniczne wartości graniczne określone w normie ISO/TS 15066. Szczęki do pomiaru siły oraz enkodery inkrementalne wbudowane w szczęki bazowe stale monitorują odpowiednio siłę chwytania oraz położenie poszczególnych palców chwytaka. Procedura chwytania zapisana w pamięci chwytaka jest z kolei podzielona na kilka faz. Siła chwytania jest ograniczona do 30 N w maksymalnej teoretycznej odległości 4 mm od zaprogramowanego detalu, która jest znacznie mniejsza niż grubość palca. W przypadku kolizji w trakcie fazy przybliżania się chwytaka, np. kontaktu z ręką operatora, chwytak natychmiast stosuje bezpieczny chwyt, nie stwarzając ryzyka urazu. Dopiero w drugiej fazie, tj. gdy odległość od detalu jest < 4 mm, palce zaciskają się ze zdefiniowaną przez użytkownika maksymalną siłą 450 N. Jeżeli w tej fazie zaciskania system wykryje luz, np. w przypadku, gdy chwytany detal jest zbyt mały i operator zamierza go wyjąć ręcznie, taki ruch również zostaje automatycznie zatrzymany. To samo dotyczy sytuacji, w której rzeczywiste wymiary detalu przekraczają spodziewane o 2 mm z powodów, takich jak brak części. W trzeciej fazie chwytak sprawdza, czy część została bezpiecznie zamontowana, a następnie uruchamia zintegrowany układ utrzymywania siły chwytania, załączając hamulec. Oznacza to, że zamontowana część nie zostanie upuszczona, nawet w przypadku awaryjnego wyłączenia. Ponadto w przypadku awarii zasilania nie jest wymagane ponowne określanie położenia.

Plug & Work
Chwytak SCHUNK z serii Co-act o dużej mocy i długim skoku jest dostarczany w postaci w pełni zmontowanej i jest dostępny z interfejsami pasującymi do robotów HRC, w tym dostarczanych przez przedsiębiorstwa, takie jak KUKA, YASKAWA, FANUC, Universal Robots i NACHI, dzięki czemu możliwe jest jego szybkie i proste uruchomienie za pomocą funkcji Plug & Work. Proces programowania ułatwia kreator uruchamiania. Dodatkowo interfejs diagnostyczny pozwala na dostęp do najistotniejszych danych dotyczących procesów i statusów chwytaka podczas pracy. Aby współpraca z użytkownikiem przebiegała sprawnie i intuicyjnie, chwytak został wyposażony w kolorowe diody LED, które mogą być wykorzystywane do sygnalizowania odpowiedniego statusu modułu. Inteligentnym chwytakiem SCHUNK Co-act EGL-C można opcjonalnie sterować i obsługiwać go poprzez magistrale PROFINET, EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus/TCP lub TCP/IP. Rozwiązanie zapewniające oszczędność przestrzeni &#8211; wszystkie elektroniczne układy sterowania i regulacji są zamontowane wewnątrz obudowy &#8211; umożliwia wykorzystanie urządzenia w sposób zdecentralizowany. Praca w warunkach napięcia roboczego 24 V DC umożliwia zastosowania mobilne. Stabilne prowadnice i bezszczotkowe serwomotory zapewniają wysoki poziom stabilności oraz długotrwałą i niezawodną pracę przy minimalnych kosztach konserwacji. Chwytak będzie dostępny w sprzedaży od końca 2019 r
 
x
DODAJ ZAPYTANIE
Zamieszczanie zapytań ofertowych w portalu Robotyka.com jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi zobowiązaniami. Wprowadź dane dotyczące poszukiwanego produktu/usługi: