PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2012-03-16 13:02

DJ Products Engineering Solutions: 15 lat doświadczenia w branży narzędziowej, automatyce oraz robotyce

Firma DJ Products Engineering Solutions istnieje od 2005 roku. Naszą… firmę tworzy wyspecjalizowany personel, z blisko 15-letnim doświadczeniem w branży narzędziowej, automatyce oraz robotyce. Oddział firmy w Wałbrzychu zlokalizowany w sąsiedztwie WSSE powstał w połowie 2011 roku w wyniku przyjęcia przez firmę nowej strategii, opierającej się na funkcjonowaniu DJ Products Engineering Solutions w bezpośredniej bliskości naszych najważniejszych klientów.

Naszym największym klientem jest Faurecia Automotive Seating. Jest to największy i najbardziej rozpoznawalny w branży producent foteli samochodowych i ich podzespołów oraz rozmaitych elementów wyposażenia wnętrza pojazdu (nie tylko samochodu). Jesteśmy dumni, że właśnie dla Faurecii zrealizowaliśmy już wiele projektów i jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych. Tym większych starań dokładamy by ten właśnie odbiorca był usatysfakcjonowany poziomem naszej oferty. Dla fabryk wchodzących w skład grupy projektujemy i wykonujemy przyrządy spawalnicze, automatykę wspomagającą montaż, dodajemy systemy Poka-Yoke, prowadzimy szkolenia z programowania robotów, wytwarzamy elementy konstrukcyjne maszyn i przyrządów, prowadzimy magazyn konsygnacyjny.

Warto nadmienić, że przyrządy spawalnicze stanowią kluczowy element zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych. Muszą one umożliwić dostęp palnika do miejsc wykonywania spoin, a jednocześnie chronić spawane elementy przed odpryskami. Proces spawania wprowadza w obrabianym elemencie rozmaite naprężenia, więc konstrukcja tego typu przyrządów musi zapewnić nie tylko wykonalność, ale też wysoką jakość, powtarzalności i dokładności spoin.

W tej chwili projektujemy i wykonujemy również bardzo skomplikowane przyrządy o kilku gniazdach, wielu krokach pracy, przystosowane do wymiany zgodnie ze SMED. Przyrządy te dają klientowi możliwość wykorzystywania dowolnej konfiguracji wbudowanych gniazd oraz łączenia lub rozdzielania sposobu zamykania poszczególnych siłowników oraz bardzo krótkie czasy przezbrojenia.

Na każdym etapie projektowania i realizacji urządzeń konsultujemy się z klientem, asystujemy przy uruchamianiu produkcji, pozwala nam to osiągnąć cele, którymi są:
> dobra komunikacja i świadomość klienta co do stopnia zaawansowania projektu,
> skrócenie do minimum czasów odbioru projektu, odbioru wstępnego i końcowego,
> odzwierciedlenie potrzeb oraz wymagań klienta w projekcie i finalnym produkcie,
> realizacja projektu przed wyznaczonymi terminami.
Takie podejście do projektów realizowanych dla naszego głównego klienta zaowocowało przede wszystkim tym, że nasza firma stała się jednym z kluczowych dostawców. Dziś zaś możemy pochwalić się tym, że jesteśmy w dość elitarnym gronie firm projektujących i wykonujących przyrządy spawalnicze. Nie tylko wykonujemy detale CNC według powierzonych projektów, ale sami je projektujemy. Myślę, że jest to najlepszy sposób, by wypracować markę naszym wyrobom.

Przez kilkanaście lat pracy bezpośrednio przy wdrażaniu, utrzymaniu ruchu i ciągłym doskonaleniu procesów zdobyliśmy bezcenne doświadczenie w praktycznym stosowaniu narzędzi zarządzania projektami takimi jak PERT i CPM. Doskonale znamy problemy z jakimi borykają się nasi klienci, wiemy czemu wdrażają u siebie Lean Manufacturing, TPS, czy TPM, gdyż sami dobrze je znamy. Dzięki temu nasze konstrukcje i stosowane komponenty dobieramy zgodnie z:
> z listą referencyjną klienta, by zminimalizować koszty części zamiennych,
> dostępnością - by skrócić czas dostawy zamiennika,
> niezawodnością - by zmniejszyć ilość przeglądów i ilość czynności przy przeglądzie,
> wysokim MTBF - by wydłużyć czas działania,
> niskim MTTR - by skrócić czas konserwacji i naprawy,
> łatwością wymiany i regulacji.

Nie zaniedbujemy innych obszarów, w których również mamy duże doświadczenie. Dzięki pracy włożonej przy ofertach na systemy ewakuacji wyrobów gotowych z wtryskarek opanowaliśmy procesy współpracy z tego typu urządzeniami.

Projektujemy specjalizowane chwytaki współpracujące z cyklem wypychaczy. Kompletne systemy w oparciu o roboty przemysłowe zgodne z dyrektywami dla oznaczenia CE nie tylko odbierają wyroby gotowe z wtryskarek, ale dokonują ich kontroli jakościowej i pakują w opakowania zbiorcze, zaś te ostatnie są paletyzowane. Elastyczność systemów poszerzamy chwytakami o uproszczonym i standaryzowanym lub automatycznym sposobie wymiany.

Kolejnym obszarem działalności są systemy cięcia wodnego 3D tzw. WaterJet 3D. W odróżnieniu od automatów do wycinania kształtów na płaskiej powierzchni, osprzęt tnący zamocowany jest na ramieniu robota. Taka konfiguracja pozwala na wycinanie otworów w rozmaitych materiałach ukształtowanych przestrzennie.

Za przykład zastosowań niech posłużą panele drzwiowe, podsufitki, czy wykładziny przestrzeni pasażerskiej i transportowej. Systemy WaterJet 3D dają producentowi niesłychaną elastyczność, jakość i rewelacyjne czasy przezbrojeń:
> zmiany w produkcie wykonywane są w przeciągu kilku minut,
> daje to możliwość natychmiastowego wykonania testowych produktów,
> umożliwia wykonanie otworów i wycięć dosłownie na życzenie odbiorcy,
> pozwala wpływać na produkt w czasie rzeczywistym,
> przy odpowiedniej konstrukcji tzw. leżni czasy przezbrojeń są eliminowane do zera,
> uelastycznienia projektowania, gdyż kształt wycięć i kąty cięcia zależą jedynie od wyobraźni projektanta,
> a wycinanie przestrzenne staje się zwykłą i prostą czynnością.

Oprócz szkoleń w zakresie konstrukcji maszyn WaterJet posiadamy doświadczenie w ich projektowaniu i wdrażaniu w firmach takich jak Findlay Industries, czy Stankiewicz / IAC. Nasze systemy opieramy o komponenty liderów branży firm Flow, KMT i BHT.

Tworzymy również oprogramowanie PC, które w połączeniu z systemami automatyki opartymi o PLC i robotami, umożliwia realizację nietypowych zadań.

Za przykład niech posłuży system realizacji zamówień JIT (patrz grafika nr 9), który odbiera przesłane przez klienta zaszyfrowane zamówienia. Następnie zamówienia są dekodowane, a ich zawartość rozpoznawana i wizualizowana. Zamówienia ustawiane są w zestawy dla pojemników zbiorczych i realizowane w odpowiedniej kolejności. Operator ma jedynie założyć surowiec, przycisnąć start, zdjąć gotową sztukę do pojemnika, okleić go wydrukowaną naklejką, dołączyć wydrukowaną listę zbiorczą do pojemnika i wysłać go do klienta na linię montażową.

Historia działalności wałbrzyskiego oddziału jest dość krótka w stosunku do skali osiągnięć. Oddział rozpoczął działalność w czerwcu 2011 roku. Skrupulatnie wykorzystaliśmy fakt, że w obróbce CNC firma DJ Products Engineering Solutions posiada wieloletnie doświadczenie i wykonywaliśmy przyrządy spawalnicze o paru krokach pracy, co pozwoliło klientom ocenić naszą rzetelność, jakość i terminowość.


 

Źródło: DJ Products Engineering Solutions, http://www.djproducts.pl