PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2012-05-04 08:30

FANUC Robotics w branży farmaceutycznej: robot M-1iA obsługuje 120 butelek leków na minutę

Zakup robota FANUC M-1iA przez hiszpański oddział firmy Merck, znanego producenta z branży farmaceutycznej, to wydarzenie warte uwagi, jedno z pierwszych takich wdrożeń w Europie w wyjątkowo wymagającym sektorze przemysłu.

Robot został zakupiony do aplikacji pakowania leków antyalergicznych. Zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie systemu zlecono lokalnemu integratorowi, firmie Tecnomecanica, która posiadała długoletnie doświadczenie w sprzedaży i modernizacji maszyn oraz systemów zrobotyzowanych dla przemysłu farmaceutycznego.

W hiszpańskim zakładzie produkcyjnym firmy Merck, poprzednio będącym pod zarządem Schering Plough, produkuje się zarówno leki na receptę, jak i bez recepty, w tym leki antyalergiczne dla dzieci. Aktualnie przy tej produkcji pracuje 140 pracowników oraz robot przemysłowy FANUC M-1iA.

FANUC Robotics w branży farmaceutycznej - robot M-1iA obsługuje 120 butelek leków na minutę

Zadaniem robota jest jak najszybsze umieszczanie wieczek dozownika na butelkach z lekami. System został zaprogramowany i przystosowany do obsługi 120 butelek na minutę. Spiralny przenośnik umieszczony w celi kolejkuje wieczka na taśmie, która dostarcza je do robota. Robot chwyta wieczko i umieszcza je na butelce, która została uprzednio zamknięta dzięki zastosowaniu nakrętki. Zarówno odbieranie, jak i umieszczanie wieczek odbywa się w tym samym miejscu. Butelki, rozmieszczone w odpowiednim odstępie jedna od drugiej, przesuwają się w kierunku robota na przenośniku ślimakowym. Szczegółowe dane dotyczące pozycjonowania produktu uzyskiwane są dzięki zastosowaniu prostego enkodera. Robot FANUC M-1iA nie musi „używać siły” podczas nakładania wieczek, gdyż później dociska je specjalny cylinder. Butelki z nałożonymi wieczkami są następnie przekazywane do maszyny pakującej.

4-osiowa wersja robota w zupełności wystarcza do realizacji tego zadania. Firma FANUC Robotics oferuje także 6-osiowego robota delta z 3-osiowym nadgarstkiem, M-3iA/6A, do bardziej wymagających aplikacji przenoszenia detali.

System może obsługiwać 10 różnych rodzajów butelek. Alberto Garcia Lopez, inżynier produkcji w zakładach Merck, podkreśla: „Kiedyś przestawienie maszyny na inny typ butelki trwało 2-3 godziny”. Większość tego czasu pochłaniała wymiana mechanizmów i osprzętu peryferyjnego. „Dla robota to tylko kwestia zmiany programu” – dodaje. Teraz zajmuje to 10 minut. Zmiana typu obsługiwanej butelki jest bezproblemowa. Nie zmienia się położenia obszaru pracy ramion robota, tylko położenie taśmy przenośnika. Serwonapęd FANUC zintegrowany w kontrolerze robota jako dodatkowa oś, naciąga taśmę przenośnika na zadaną wysokość.

FANUC Robotics w branży farmaceutycznej - robot M-1iA obsługuje 120 butelek leków na minutę

Javier Guardado, właściciel firmy integratorskiej Tecnomecanica, ocenia zrealizowaną aplikację jako „zupełnie normalną”. „Zupełnie normalne jest spełnianie rygorystycznych wymagań naszych klientów. Jednakże jest to osiągalne jedynie we współpracy z FANUC Robotics” – podsumowuje Guardado.

Nie brakuje nowych pomysłów robotyzacji w firmie Merck, ponieważ już wdrożone aplikacje są stale monitorowane pod kątem zwiększania ich wydajności i efektywności kosztowej. Optymalizowane są także aplikacje pakowania obsługiwane pracą manualną. Angel Garcia, odpowiedzialny za wyposażenie zakładu produkcyjnego firmy Merck w Guadalix, podkreśla, że najważniejszą, kluczową sprawą, jest stabilność procesów. Zbudowanie systemu z komponentów nie wchodziło w grę. Robot przemysłowy jest w stanie i ma niezawodnie działać przez 24 godziny bez przerwy.

Guardado podkreśla, że „Jak tylko powstanie tabletka, możemy wkraczać do akcji z robotem”. Niegdyś stosowano w podobnych aplikacjach roboty FANUC LR Mate. Ale gdy tylko M-1iA pojawił się na rynku, od razu dostrzeżono jego potencjał. „Można łatwo sobie wyobrazić, jakie znaczenie ma dla nas ten robot, gdy możemy przedstawić gotowe rozwiązanie klientom szukającym systemu mogącego obsłużyć 80-100.000 kapsułek lub tabletek na godzinę."

Robot FANUC M-1iA w aplikacji zrealizowanej dla firmy Merck nie potrzebował żadnego dodatkowego osprzętu. Angel Guardado podkreśla: „W obszarze pierwszego kontaktu z lekami, wymogiem są certyfikowane urządzenia i systemy. Oczywiście, wszystkie obszary kontaktu z lekami są przedmiotem wymagań narzuconych przez Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) i wszystkie muszą posiadać certyfikat ISO 9001. Jednakże, w miejscu paletyzacji, nie musimy stosować urządzeń ochronnych ani spełniać zaostrzonych przepisów dotyczących pomieszczeń czystych”.

Stworzenie zapytania ofertowego przez firmę Merck było proste w przypadku robota FANUC M-1iA. Angel Garcia wspomina: „Przekazaliśmy integratorowi specyfikację, a on zbudował dla nas system”.  Czy rzeczywiście było to takie proste? Tak. Cela obsługiwana jest przez kontroler FANUC R-30iA zabudowany w 19-calowej skrzynce, wymagający zaledwie 0.2kW mocy do funkcjonowania.

Aktualnie na biurku Javiera Guardado jest kilka projektów, wszystkie uwzględniające robota FANUC M-1iA. Jeden z nich to cela demonstracyjna, stworzona na potrzeby targów branżowych – pokazująca możliwości sortowania różnokolorowych tabletek. Partie tabletek w 4 różnych kolorach poddawane są detekcji na taśmie oraz umieszczane w blistrach. Jak wyjaśnia Guardado: „To idealna aplikacja dla robotów FANUC wyposażonych seryjnie w system wizyjny i system line trackingu. Przetwarzanie obrazu i śledzenie linii produkcyjnej to aktualnie najczęstsze zastosowania wykorzystywane w przemyśle. Wykorzystujemy je praktycznie w każdym systemie, który tworzymy dla produkcji”.

W każdym przypadku, zanim powstanie projekt finalny, prowadzone są symulacje stanowisk zrobotyzowanych i badanie czasu cyklu przy wykorzystaniu oprogramowania ROBOGUIDE - narzędzia 3D do projektowania cel zrobotyzowanych, programowania oraz symulacji offline pracy robotów FANUC.

Javier Guardado twierdzi, że jest fanem robotyki, od kiedy odnosi sukcesy w produkcji dzięki robotyzacji. Zapytany o niezawodność robotów FANUC i swoje doświadczenia w pracy z nimi, odpowiada – „Jedyną nieplanowaną czynnością serwisową, której trzeba było dokonać w ciągu kilku lat, była wymiana baterii”.

Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

______________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych 250.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics Europe, Bernhard Foitzik "Fast and clean"; tłumaczenie i redakcja - Joanna Kowalkowska, Robotyka.com