PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2012-06-06 12:17

Roboty ABB w oddziale firmy Henkel na Ukrainie: Duży ciężar i wielka wydajność

Praca przy paletyzacji jest męcząca, nużąca i często niebezpieczna dla pracowników. Dodatkowo normy BHP ograniczają czas jej wykonywania przez pracownika oraz wprowadzają maksymalny limit wagi, który może obsługiwać człowiek. W tych warunkach najlepszym, a w wielu przypadkach jedynym, rozwiązaniem jest instalacja robota przemysłowego, który wykona ciężką pracę i jednocześnie będzie łatwy w programowaniu, pozwalając na szybkie przygotowanie programu np. dla produktu o innym udźwigu.

Doskonałym przykładem systemu opartego na robocie jest aplikacja paletyzująca dla jednego z oddziałów firmy Henkel na Ukrainie, dostawcy środków piorących i czystości, kosmetyków oraz chemii budowlanej.

Firma Henkel, z centralą w Düsseldorfie w Niemczech, zatrudnia ponad 48 tysięcy pracowników na całym świecie, co czyni ją jedną z najbardziej międzynarodowych spółek niemieckich. Henklowskie marki i technologie cieszą się zaufaniem ludzi na całym świecie. Firma od wielu lat inwestuje w najnowsze osiągnięcia techniki, umożliwiające zaspokojenie potrzeb i wymagań produkcyjnych.

Robot ABB w firmie Henkel

Założeniem firmy jest optymalizacja produkcji przy zmniejszeniu kosztów produkcji oraz zachowaniu jej elastyczności. ABB stworzyła system paletyzujący plastikowe wiadra z farbą emulsyjną oraz strukturalną, wychodzące z maszyny nalewającej. Wypełnione farbą wiadra są transportowane na przenośnikach wyjściowych z maszyny. Na końcu linii znajduje się robot przemysłowy IRB 660 wyposażony w dedykowany chwytak podciśnieniowy. Robot jest sprzężony z nadrzędnym systemem sterowania PLC. Końcowe sekcje przenośników wyjściowych wyposażone są w specjalne bazy mechaniczne oraz separatory przygotowujące rozstaw wiader do odpowiedniego schematu paletyzacji. Punkty poboru posiadają niezbędne czujniki informujące system sterowania o dokładnej pozycji wiader. Robot przesyła do PLC odpowiednie komunikaty o zapotrzebowaniu na odpowiedni układ wiader i o realizowanym w danej chwili schemacie paletyzacji.

Robot ABB w firmie Henkel

Mimo różnic w gabarytach i wadze wiader, chwytak zapewnia układanie produktu w różnorodne schematy o zróżnicowanym udźwigu wiader (tj. 5kg, 10kg oraz 25kg). Manipulator wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany chwytak podciśnieniowy, zakończony specjalną matą uszczelniającą, która podnosi wiadra i układa je rzędami na palecie. Całkowita ilość wiader 25-kilogramowych to 24 sztuki: 8 na warstwie, po 3 warstwy. Kolejnym schematem są wiadra 10-kilogramowe, których jest 4 warstwy, po 11 na warstwie. Natomiast wiadra 5-kilogramowe układane są w 4 warstwach, po 20 na warstwie.

Robot ABB w firmie Henkel

Wiaderka są zabezpieczane przekładką umieszczaną na palecie, a następnie umieszczane po pierwszej warstwie wiader. Po zakończeniu paletyzacji nie wymaga się dodatkowej przekładki na ostatniej warstwie wiader. Niezwykle ważna jest dokładność oraz powtarzalność pozycjonowania.

Uniwersalny system sterowania oraz niezawodność robota zapewniają utrzymanie wymaganej wydajności oraz optymalizację kosztów. Palety znajdują się w magazynku, z którego specjalnie zaprogramowany robot pobiera paletę EPAL do ponownego procesu paletyzowania. Dzięki wydajnemu i prostemu w obsłudze procesowi paletyzacji, firma Henkel zdecydowanie podniosła efektywność i wydajność linii. Ta innowacja znacząco wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przyczyniła się do przezwyciężenia niedoboru kadry robotniczej.

Pozytywne doświadczenia i osiągnięte korzyści spowodowały, że firma Henkel złożyła w ABB kolejne zamówienie na jeszcze jedną linię paletyzującą.

____________________________________________________________________________

Firma ABB (www.abb.com) należy do największych dostawców rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla branż użyteczności publicznej i przemysłu. Rozwiązania te pozwalają zwiększyć wydajność, a przy tym ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko. Spółki wchodzące w skład Grupy ABB, obecne w niemal 100 krajach, zatrudniają około 130 000 osób.

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63

Warszawa: + 48 22 220 23 20
Katowice: 695 420 139
Poznań: 603 204 575
fax: +48 32 790 92 00

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

Źródło: ABB, http://www.abb.pl