PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2012-06-28 08:51

FANUC Robotics: Robot FANUC M-10iA i M-410iB w zautomatyzowanej produkcji pianki poliuretanowej

Dwa roboty FANUC pomagają firmie Recticel BV, wiodącemu europejskiemu producentowi wyrobów z pianki poliuretanowej, optymalizować w pełni zautomatyzowaną produkcję nowych produktów Polygrow.

Polygrow firmy Recticel to pianka poliuretanowa stosowana w branży ogrodniczej, w szczególności przez producentów warzyw, jako podłoże pod uprawę roślin. Innowacyjny produkt pomaga zwiększyć wydajność upraw i poprawić jakość roślin poprzez ograniczenie ryzyka chorób i nieurodzaju.

Polygrow to produkt składający się z 2 warstw piankowych – Grow Block, 65-milimetrowej kostki z wgłębieniem na sadzonkę rośliny oraz Plate – warstwy pianki o długości 0.9-1.33m, owiniętej folią, na której to warstwie umieszczany jest Grow Block, gdy sadzonka się już przyjmie. Firma Recticel, znany holenderski producent materaców, uznała, że koncepcja nowego produktu to świetna okazja do wdrożenia na linii produkcyjnej pierwszych robotów przemysłowych.

„Elementy materaców są bardzo ciężkie i trudne w przenoszeniu, tak więc dzięki Polygrow podjęliśmy decyzję o pełnej automatyzacji”, wyjaśnia Carel Groothuis, menedżer ds. technicznych w firmie Recticel. „Zaczynamy od kawałka pianki o długości 26m i 1.2m wysokości, a następnie tniemy ją na bloki. Roboty stanowiły gotowe rozwiązanie do paletyzacji i nie widzieliśmy uzasadnienia dla projektowania specjalnego wyposażenia do obsługi tej aplikacji”.

Za integrację linii odpowiedzialny był strategiczny partner FANUC Robotics UK, firma integratorska Abar Automation, specjalista od automatyzacji końca linii. Integrator przeprowadził testy, aby oszacować wykonalność aplikacji przenoszenia płyt o długości od 0.9 do 1.33m. Na podstawie testów wybrano 2 roboty FANUC do dwóch aplikacji - układania warstw typu Plate i paletyzowania.

FANUC Robotics / Recticel

Finalne wersje warstw Plate, owinięte w folię, pojawiają się w przestrzeni pracy robota na przenośniku buforowym, z którego robot FANUC M-10iA pobiera 3 warstwy Plate naraz chwytakiem próżniowym. Są one następnie umieszczane w miejscu, w którym robot składuje kolejne warstwy na tych 3 wspomnianych. Ułożony stos 4 warstw jest transportowany na przenośniku do owijarki taśmowej, a po owinięciu paczka jest gotowa do paletyzacji.

FANUC Robotics / Recticel

Paletyzacją zajmuje się robot FANUC M-410iB. Czterowarstwowe paczki są układane na palecie o boku 1.2m, do wysokości 2.4m. Pozwala to ułożyć 2 paczki jedna obok drugiej w poziomie i 10 paczek w pionie.

FANUC Robotics / Recticel

Integrator zaprojektował i wykonał wielofunkcyjny chwytak, który umożliwia ułożenie palet idealnie pod zaplanowany proces paletyzacji – tak, aby przekładki były na właściwym miejscu, a paczki precyzyjnie podnoszone i umieszczane na palecie.

Komentując efektywność całego systemu, Carel Groothuis wyjaśnia: „Podstawowe założenie naszej strategii w tym projekcie było klarowne – pełna automatyzacja w celu przetwarzania 60 metrów bieżących pianki poliuretanowej na minutę i ścisłe trzymanie się bardzo napiętych terminów. To nowy produkt w firmie Recticel – musiał być gotowy do wejścia na rynek wraz z rozpoczęciem się sezonu uprawy roślin”.

„Roboty jako pierwsze były brane pod uwagę, ponieważ są znanym rozwiązaniem, które działa. Udało się nam osiągnąć cel – rozpoczynamy pracę od bloku pianki długiego na 26m i 1.2m wysokiego i produkujemy płyty o wymiarach 1.2mx6cm, przetwarzając 60m bieżących na minutę. To wszystko osiągamy dzięki jednej osobie na zmianę, która tnie piankę na bloki i jednej osobie, która kontroluje produkt końcowy i załadowanie palet.” – dodaje Carel Groothuis.

FANUC Robotics / Recticel


Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

______________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych 250.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics UK, http://www.fanucrobotics.co.uk; tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com; zdjęcia dzięki uprzejmości/pictures courtesy of Angela Ridley, FANUC Robotics UK