PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2013-03-07 12:56

FANUC / Certwood: roboty FANUC M-10iA częścią innowacyjnego procesu produkcji w branży tworzyw sztucznych

Produkty firmy FANUC, największego na świecie producenta innowacyjnych środków automatyzacji przemysłu, umożliwiły brytyjskiej firmie Certwood Ltd. podniesienie jej konkurencyjności na szerokim rynku odlewnictwa tworzyw sztucznych. Inwestycja w dwa 6-osiowe roboty FANUC, będąca odpowiedzią na potrzeby jednego z klientów firmy, pozwoliła firmie Certwood Ltd. poprawić dokładność i elastyczność produkcji. Tym samym firma ugruntowała swoją pozycję w branży i wzmocniła zaufanie do jakości swoich produktów wśród krajowych oraz zagranicznych kontrahentów. Dzięki innowacyjnemu podejściu do produkcji firma utrzymała kluczowe kontrakty ze strony krajowych odbiorców i może liczyć na nowe, liczne zamówienia.

Firma Certwood, z siedzibą w Luton (Anglia) produkuje miesięcznie 500.000 komponentów dla trzech podstawowych rynków: automotive (gdzie firma jest dostawcą w zakresie zaawansowanych technicznie wytłoczek wewnętrznych), krzesełek stadionowych oraz systemu tac do przechowywania, stosowanego w szkołach i laboratoriach.

Steve Dennis, Dyrektor Zarządzający w firmie Certwood, wyjaśnia: „Klient z branży automotive poprosił nas o usprawnienie procesu produkowania towaru, tak aby nowy, finalny produkt mógł być jeszcze lepszy. Pierwotnie proces zakładał ręczne naklejanie etykiety na wytłoczkę, którą najpierw należało schłodzić, aby gazy pod etykietą w pełni się rozproszyły. Kluczowymi kwestiami przemawiającymi za rozważeniem robotyzacji były zatem: czas dokładnego naklejenia etykiety i eliminacja ryzyka pojawienia się niepożądanych bąbelków pod jej powierzchnią.”

Aby proces automatyzacji przebiegał w intuicyjny sposób, 20 wtryskarek pracujących w zakładach Certwood jest wyposażonych w roboty FANUC. Nowe 6-osiowe roboty FANUC M-10iA dają dużo większą elastyczność niż konwencjonalne 3-osiowe roboty typu gantry popularne w przemyśle tworzyw sztucznych.

FANUC Robotics - robot M-10iA w branży tworzyw sztucznych

„Przy tym projekcie współpracowaliśmy z lokalnym integratorem, firmą Hi-Tech Automation i skupiliśmy się nad opcją etykiety IML , która jest bardzo popularna w branży spożywczej. Etykieta taka jest nieusuwalna, a jednocześnie nie ma potrzeby schładzania wytłoczki.” (od red.: In Mould Labelling (IML) - rodzaj etykiety wykonanej na podłożu z tworzywa sztucznego, tego samego co forma wtryskowa; etykieta ta jest wprowadzana do formy wtryskowej i zatapiana w nią w czasie jej produkcji).

6-osiowy robot FANUC jest wyposażony w końcówkę roboczą do chwytania etykiety, wytłoczkę i urządzenie do rozpraszania ładunków elektrostatycznych. Robot chwyta próżniowo etykietę z zasobnika i czeka, aż otworzy się wtryskarka. Wówczas robot chwyta wytłoczkę i przesuwa etykietę w pozycji do 5.0mm nad wytłoczką. Następnie stosowane jest urządzenie do rozpraszania ładunków elektrostatycznych, dzięki któremu etykieta pozostaje w miejscu spozycjonowania jej przez robota. W kolejnym kroku robot opuszcza wtryskarkę i cykl wtryskowy jest kontynuowany.

Automatyzacja procesu pozwoliła na uzyskanie bardziej estetycznej wytłoczki z dokładniej spozycjonowaną, nieusuwalną etykietą. Zredukowano czas produkcji oraz wyeliminowano kwestie przechowywania wytłoczek związane z koniecznością ich schładzania przed nakładaniem etykiet.

„Na prośbę klienta usprawniliśmy proces etykietowania, dostarczając produkt najwyższej jakości przy jednoczesnym zapewnieniu korzyści ekonomicznych” – kontynuuje Steve Dennis. „Etykietowanie IML jest teraz częścią naszej oferty usługowej. Innowacje w produkcji stanowią wartość dodaną dla naszych klientów, a firmie Certwood pozwalają osiągać wyższy poziom procesu i dzięki temu utrzymać klientów”.

Więcej informacji udziela
:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

______________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych 250.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics UK, http://www.fanucrobotics.co.uk; zdjęcia dzięki uprzejmości/pictures courtesy of Angela Ridley, FANUC Robotics UK; tłumaczenie i redakcja - Joanna Kowalkowska, Robotyka.com