PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2013-11-28 11:57

FANUC / Fleury Michon: Świeże podejście do procesu produkcji dzięki innowacyjnym rozwiązaniom

Dzisiejszy rynek gotowych produktów spożywczych stanowi wzrastające wyzwanie dla producentów w tej branży. Rosnące tempo życia napędza wysoce konkurencyjny rynek, na którym pojawia się coraz większa liczba graczy. Francuski producent produktów spożywczych Fleury Michon jest w stanie utrzymać się w gronie liderów rynkowych dzięki ciągle utrzymywanemu innowacyjnemu podejściu do biznesu i procesu produkcyjnego.

Fleury Michon zatrudnia w sumie 3193 osoby zajmujące się produkcją świeżo przygotowywanych posiłków, mrożonych posiłków oraz – jako numer jeden we Francji – wieprzowych produktów zawierających szynkę i kiełbasę. Firma posiada wyraźne technologiczne przywództwo w produkowaniu świeżych posiłków z serii „35 dni” oraz bardzo świeżych produktów z serii „8 dni”.

Firma, w staraniach o utrzymanie swojej przewagi na rynku, nie ustaje w opracowaniu innowacyjnych procesów produkcyjnych. Procesy te w powiązaniu ze stałymi staraniami poprawy warunków pracy, prowadzą również do wdrożenia elementów automatyki.

Dla Fleury Michon działa obecnie dziesięć zrobotyzowanych systemów. W każdym z nich są wykorzystane produkty firmy FANUC Robotics. „Zainstalowaliśmy nasze pierwsze roboty w 2003 roku w aplikacji paletyzującej” – wyjaśnia Laurent Mailly odpowiedzialny w firmie Fleury Michon za proces pakowania oraz rozwoju sprzętu. „Nasza filozofia wówczas (tak jak i w tym momencie) skoncentrowana była na utrzymaniu prostoty aplikacji. Pierwsze systemy zostały zaimplementowane z powodzeniem, a pracownicy nabyli pewności co do swoich umiejętności.

Użycie robotów w procesie produkcji jest ściśle uzasadnione. "Nie zajmujemy się robotyzacją, wdrażamy mechanizację" – oznacza to, że choć nie postrzegamy robotów jako panaceum na wszystkie problemy, stanowią one rozwiązanie dla wielu aplikacji, poprzednio realizowane przez specjalnie zaprojektowane i dedykowane urządzenia.

"Takie podejście pozwala nam na znacznie większą elastyczność – nasze poprzednie systemy były poświęcone produktowi o jednym rozmiarze oraz jednej operacji. Teraz mamy możliwość programowania robotów na potrzeby więcej niż jednego produktu, a jeśli jest to konieczne dla zupełnie innej operacji. "

Coraz więcej robotów będzie wdrażanych w proces produkcji we Fleury Michon. Jak wyjaśnia Laurent: "Aktualnie używamy robotów FANUC w całej firmie, dzięki temu, że ich produkty i usługi spełniają nasze potrzeby. Decyzja o zakupie robotów FANUC została podjęta po szczegółowej analizie oferty wszystkich dostawców. Firma FANUC Robotics miała najwięcej do zaoferowania, odznacza się również wysoką jakością oferowanego wsparcia technicznego. Mamy wypracowaną silną relację z firmą FANUC, co stanowi podstawę warunkującą kontynuację efektywnej współpracy.

Innowacyjna technologia żywności opracowana przez Fleury Michon wymaga przejścia poszczególnych opakowań produktów przez proces termiczny przed operacją pakowania w kartony. Zaangażowanie trzech robotów FANUC M410iB w proces instalacji pozwala unikać potencjalnego zastoju w wydajności produkcji.

Pierwszy robot obsługuje tacę, na której znajdują się pojedyncze opakowania, o całkowitej wadze37 kg, i kładzie ją na stosie. Dwa obszary przeznaczone do składowania produktów są obsługiwane przez robota, który kontynuuje ładowanie tac na stosie do momentu gotowości załadunku do możliwości przeniesienia go do punktu zbiórki. Gotowe stosy tac są usuwane ręcznie i przenoszone do obszaru przetwarzania.

Drugi robot bierze dwie tace ze skompletowanych stosów i umieszcza je w miejscu odbioru, gdzie są one poddawane ponownemu załadunkowi na linię, na której ładowane są kartony. Dodatkowy robot FANUC M410iB jest umiejscowiony pomiędzy dwoma stanowiskami zrobotyzowanymi. Trzeci robot jest przygotowany do wsparcia każdego z dwóch pracujących robotów w przypadku konserwacji któregoś z nich bądź zwiększonego zapotrzebowania produkcji.

Zapytany o fakt czy zrobotyzowanie linii produkcyjnych dało silny zwrot z inwestycji (ROI), Laurent konkluduje: „Nie chciałbym przypisywać zasługi tego zwrotu tylko i wyłącznie robotom – są one częścią dużo szerszej inwestycji związanej z produkcją wysokiej jakości produktów oraz działaniami wdrażanymi w odpowiedzi na zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie. Czy będziemy kontynuować inwestycję w robotyzację? Bez żadnych wątpliwości mogę odpowiedzieć, że tak – będziemy to robić wszędzie tam, gdzie użycie robotów może pomóc utrzymać nam innowacyjne podejście do produkcji oraz wypracowaną pozycję lidera”.

____________________________________________________________________________

FANUC Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych 250.000 robotów FANUC.

 

Źródło: http://www.fanucrobotics.co.uk/en/case-studies/c1%20innovation%20drives%20fresh%20approach%20at%20fleury%20michon