PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2014-08-29 10:27

Automatyzacja procesów produkcyjnych w browarze Rothaus

Znany niemiecki browar - Rothaus, zautomatyzował proces produkcyjny, w którym wykorzystuje obecnie 4 roboty ABB.

221-letni browar produkuje kultowe wśród niemieckich piwoszy piwo. Dziś ten wiekowy browar inwestuje w nowoczesne rozwiązania, a jedną z tych inwestycji są 4 roboty ABB, które przenoszą kegi (beczki) i skrzynki z piwem oraz odpakowują skrzynki piw z transportu.

W przeszłości, Rothaus wykorzystywał tradycyjny system do przenoszenia piwa oparty na twardej automatyce, co przyczyniało się do znacznych opóźnień. System był w stanie obsłużyć jedynie 120 beczek na godzinę, dodatkowo wyłącznie jeden rodzaj niemieckiego kega (DIN-keg). Inne typy, takie jak Euro-kegi, musiały być paletyzowane ręcznie. Kegi do piwa, czyli walcowate beczki do ponownego użycia, zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej, o pojemności 20 litrów, 30 litrów lub 50 litrów.

Zwiększenie elastyczności procesu poprzez inwestycję w roboty

Browar chciał zwiększyć elastyczność procesu w miejscu napełniania kegów, bez kosztownej zmiany w procesie produkcji. Razem z partnerem ABB - Albert Frey Dienstleistungs, producentem rozwiązań dla browarów i przemysłu browarniczego, Rothaus rozwinął nową koncepcję zarządzania.

Zamiast tradycyjnego rozwiązania do paletyzacji, dwa roboty ABB IRB 6640 ładują i rozładowują kegi oraz układają je na palety. Jeden robot może obsługiwać wszystkie typy i rozmiary kegów. Nie ma konieczności zmiany robotó ani nawet wymieniania chwytaków.

Na początku procesu, 2 lub 3 pełne palety (każda załadowana 6 kegami) podjeżdżają na tradycyjnej układarce. Palety są oddzielane i transportowane do stacji rozładunku. Roboty chwytają każdy keg po kolei, obracają nim o 180 stopni tak, że zawór znajduje się na dole. Następnie układają beczki na przenośniku taśmowym.

W momencie kiedy paleta jest pusta, robot automatycznie zaczyna ładowanie następnej. Pełna paleta jest transportowana do ładunku i proces rozpoczyna się od nowa. W przypadku pojawienia się błędów lub gdy paleta jest zniszczona, robot odkłada ją w inne miejsce.

Silne i dokładne, czyli roboty ABB pracujące w browarze przy różnych zadaniach

10% produkowanego piwa w Rothaus trafia do beczek. Reszta sprzedawana jest w butelkach. W przypadku piw butelkowanych, 1/8 z nich sprzedawana jest w sześciopakach, gdzie znowu pojawia się miejsce dla pracy robotów ABB. Od 2005 roku robot ABB IRB 6640 pomaga maszynie do pakowania, która ma za zadanie przepakowania 24 piw ze skrzynki do 4 sześciopaków. Ramię robota IRB 6640 może bez problemu szybko przenieść 140 kilogramów na przenośnik taśmowy.

Inną pracę wykonuje najmniejszy z robotów pracujących w browarze – IRB 140. Skrzynki piwa przyjeżdżają związane razem (aby bezpiecznie przeżyły transport) w konfiguracji 4 skrzyni na szerokość oraz 2 na głębokość. Usuwanie taśmy to praca czwartego członka zespołu, zdecydowanie mniejszego IRB 140.

Lider projektu Ralf Krieger z Rothaus jest bardzo zadowolony z produktów ABB. „Zarówno dwa pierwsze pracujące w miejscu napełniania, jak również kolejne dwa roboty były wdrożone do pracy naprawdę szybko" - mówi.

 

RobotStudio – niezawodne i niezastąpione narzędzie

Wszystkie zmiany kegów oraz ich wymiarów, są obsługiwane przez oprogramowanie. W oprogramowaniu RobotStudio firmy ABB, jego użytkownicy mogą programować zmiany w procesie przez komputer. Program może być używany w momencie, w którym robot pracuje, pozwalając na zdalne prace konserwacyjne przez komputer oraz na przeprogramowanie trajektorii bez konieczności wyłączania robota. Personel browaru ma dostęp do kodu RFID transpondera, który jest połączony z każdym kegiem. Cykl życia kegów oraz prace konserwacyjne są również rejestrowane przy użyciu RobotStudio.

_________________________________________

Firma ABB należy do największych dostawców rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla branż użyteczności publicznej i przemysłu. Rozwiązania te pozwalają zwiększyć wydajność, a przy tym ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko. Spółki wchodzące w skład Grupy ABB, obecne w niemal 100 krajach, zatrudniają około 130 000 osób.

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 783 831 220 
ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel    

Źródło: www.abb.pl/robotics