PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2014-09-11 13:36

Roboty KUKA wspierają firmę Fronius w dalszym rozwoju procesów spawania

Fronius odgrywa od kilkudziesięciu lat istotną rolę w procesie rozwoju techniki spawania i jest uznawany za globalnego lidera technologii. Także w przypadku spawania przy użyciu robotów blisko 30 procent stosowanych na świecie źródeł prądu pochodzi od firmy Fronius. Aby utrzymać tę dominującą pozycję na światowym rynku, pod koniec 2011 roku firma otworzyła nowe centrum badawczo-rozwojowe w Thalheim (Górna Austria), gdzie między innymi - szczególnie z myślą o rozwoju procesów spawania CMT, CMT Twin oraz WIG Plasma - zainwestowano w roboty KUKA najnowszej generacji.

Dla rozwoju technologii spawania na miarę XXI wieku, w nowych pomieszczeniach w Thalheim montowane jest najnowocześniejsze, wyznaczające kierunki na przyszłość wyposażenie techniczne. Firma poszukiwała nowych rozwiązań z użyciem robotów między innymi z myślą o automatyzacji procesów spawania CMT, CMT Twin oraz WIG Plasma.

W przypadku rozwoju procesu CMT Twin podjęto decyzję o zastosowaniu robota typu KR 16-2. Fronius łączy w CMT Twin dwie pracujące niezależnie od siebie metody spawania łukowego w jeden proces. Nowe rozwiązanie dwużyłowe daje użytkownikom możliwość wykorzystania dwóch procesów przenoszenia zimnych metali (CMT) lub połączenia procesu CMT i spawania impulsowego MSG w jednym systemie, w oparciu o konstrukcję: dwa źródła prądu, jeden palnik i dwie odizolowane od siebie rury kontaktowe.


Nowa technologia procesu zapewnia wyjątkowo stabilny łuk elektryczny od chwili rozpoczęcia spawania aż do wypełnienia krateru. Dzięki temu można spawać cienkie blachy z dużą prędkością przy minimalizacji odprysków oraz głębokim wtopie i optymalnym nadlewie spoiny. Podczas rozwoju procesu WIG Plasma firmy Fronius zastosowanie znajduje mały, sześcioosiowy robot KR 5 arc HW. Metoda WIG, mimo małej prędkości spawania i niskiej wydajności stapiania elektrody (w porównaniu z metodą MIG/MAG), jest w wielu zastosowaniach o najwyższych wymogach jakościowych, na przykład w obszarze budowy rurociągów i zbiorników ciśnieniowych, bez wątpienia gwarantem maksymalnej jakości, a zatem niezmiennie numer jeden w swojej klasie. Koncentryczny, stabilny łuk elektryczny zapewnia równą spoinę, bez odprysków czy żużla. Spawanie plazmowe przynosi natomiast wyraźne korzyści szczególnie w przypadku blach i innych elementów ze ściankami o większej grubości. Ponieważ spawanie plazmowe jest z zasady podobne do procesu WIG, metodę tę można wykorzystywać przy użyciu modułowej nasadki do cyfrowej regulacji gazu i sterowania łukiem elektrycznym z każdym cyfrowym źródłem prądu WIG firmy Fronius.

To nowe, kompaktowe rozwiązanie oparte na pracy robota, również o konstrukcji z wałem drążonym, opracowane we współpracy firm Fronius i KUKA oferuje jedyny w swoim rodzaju luksus wykorzystania dwóch metod w jednym systemie. W przypadku aplikacji, gdzie przy użyciu metody WIG nie ma już możliwości spawania jednowarstwowego, sprawdza się spawanie plazmowe. Przejście z jednej metody na drugą jest w praktyce nadzwyczaj proste. Pracochłonna wymiana węży jest zbędna, jedyne co podlega wymianie to głowica palnika. Otwarta architektura układu sterowania KUKA KR C4 odgrywa przy realizacji tego rozwiązania szczególnie istotną rolę. Celem zastosowania robotów w procesie spawania jest możliwość zaoferowania klientom spójnego systemu, w którym zarówno roboty, jak i system spawania są łatwe w obsłudze, a sam proces uruchamiania przebiega sprawnie.


Zastosowanie robota KR 16-2 w rozwoju procesu CMT Twin niesie ze sobą liczne korzyści. Z uwagi na jego wszechstronność i elastyczność, robot ten może wykazać się również podczas spawania. Kolejną mocną stroną jest jego niewielka masa własna, poprawiająca dynamikę i dająca możliwość realizacji długich czasów taktowania. Programowanie, konfiguracja, ładowanie, testowanie, diagnostyka, zmiana, archiwizacja. Nowe narzędzie projektowe KUKA.WorkVisual łączy wszystkie etapy projektu w jednym środowisku oprogramowania, z jednolitym interfejsem i nawigacją w obrębie menu i może być ponadto stosowane jako uniwersalne środowisko programistyczne. Dzięki temu cały proces, od etapu projektu po realizację, stanowi spójną całość. Zakres funkcji robota można rozszerzyć o dodatkowe, indywidualnie dostosowane pakiety oprogramowania. Oprogramowanie spawalnicze KUKA. ArcTech zastosowane w firmie Fronius umożliwia szybkie programowanie i uruchomienie systemu. Do serii doświadczalnych z użyciem klasycznego procesu CMT firma Fronius wybrała robota KUKA KR 16 arc HW, specjalistę w zakresie spawania w konstrukcji z wałem drążonym. Otwór przepustowy o średnicy 58 mmw ramieniu i kiści umożliwia ułożenie węży wałów drążonych tak, by były chronione.

We współpracy z firmą Fronius firma KUKA oferuje optymalnie do siebie dostosowane i wstępnie skonfigurowane systemy. Roboty KUKA oraz system spawania Fronius łączą się w doskonałą całość i gwarantują dostępność zastosowania w krótkim czasie oraz łatwą obsługę.
__________________________________________________________________

KUKA Roboter GmbH, z główną siedzibą w Augsburgu, jest spółką akcyjną, która posiada wiele oddziałów na całym świecie. Jest jednym z największych dostawców robotów przemysłowych. Głównymi dziedzinami działalności jest rozwój, produkcja i sprzedaż robotów przemysłowych, sterowania, oprogramowania i jednostek liniowych. Firma KUKA jest liderem na rynkach niemieckim i europejskim oraz trzecią siłą na ryku światowym.

KUKA Robot Group zatrudnia około 2000 pracowników na całym świecie, z czego 1100 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech. W 2009 roku obrót firmy wyniósł 330.5 milionów euro. 25 oddziałów zapewnia firmie obecność na najważniejszych rynkach Europy, Ameryki i Azji. 

Źródło: KUKA Roboter, www.kuka-robotics.pl