PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2014-09-22 15:54

Żwirek higieniczny dla zwierząt paletyzowany przez roboty KUKA w zakładzie produkcyjnym Certech

Firma Certech z Niedomic oferuje produkty powstające na bazie bentonitu - surowca znajdującego zastosowanie głównie jako środek oczyszczający i odbarwiający. Niemal dwudziestoletnia działalność przedsiębiorstwa wiąże się nierozerwalnie z produkcją żwirku higienicznego dla zwierząt, który stanowi najbardziej rozpoznawalny asortyment firmy. Szeroka gama produktów trafia do takich branż jak: zoologia, przemysł paszowy, wiertnictwo, odlewnictwo, geoinżynieria, ogrodnictwo czy budownictwo. W ubiegłym roku firma podjęła decyzję o uruchomieniu technologii zintegrowanej w produkcji bentonitu wyposażonej w roboty i paletyzatory. Krok ten przyczynił się do odciążenia niemal 140-osobowego zespołu pracowników oraz do zwiększenia wydajności produkcji.

Jakie zadanie stało przed robotami KUKA?

Przez wzgląd na duże obciążenie fizyczne osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie oraz na ograniczenia wydajności wynikające np. z naturalnego – zmiennego stanu zdrowia pracowników, firma postanowiła powierzyć wykonywanie prostej czynności przenoszenia worków z  mieszankami ziarnowymi z transportera na paletę urządzeniu mechanicznemu. 

Robotyzacja – krok naprzód

Przedsiębiorstwo zakupiło dwa roboty firmy KUKA. Aplikacja została uruchomiona w 2013 roku we współpracy z jedną z polskich firm integratorskich.

Zrobotyzowana linia pakowania składa się z dwóch niezależnych zespołów pakujących A1 i A2. Zespół składa się z następujących urządzeń: automat pakujący, system dozowania mieszanek ziarnowych z transporterem typu „Z”, transporter rolkowy dla spakowanych worków, robot, transporter rolkowy dla palety. Węzłami wspólnymi dla obu robotów są: wózek zdawczy, transporter magazynu przekładek oraz owijarka z kapturnicą. Robot zastosowany w tej aplikacji to 5-osiowy robot paletyzujący  z serii KR QUANTEC – KR120 R3200 PA o maksymalnym udźwigu 120 kg oraz zasięgu 3195 mm.


„Najważniejsza jest bezawaryjna praca robota. Ważne jest również, aby urządzenie było wyposażone w odpowiedniej jakości elektronikę, czytelne wyświetlacze, aby było proste w użyciu dla naszych pracowników. Wszystkie te cechy charakteryzują roboty KUKA” – tak o pracy robotów w zakładzie Certech mówi Jerzy Motyka – właściciel firmy.

Jak wygląda proces paletyzacji?

Robot pobiera opakowania z transportera rolkowego i układa je warstwowo na europaletach o wymiarach 1200 x 800 mm. W przypadku worków 10-litrowych jest to 10 warstw po 9 worków, w przypadku 5-litrowych – 16 warstw po 13 opakowań. Worki są układane w ściśle określonej hierarchii zrzutowej.

„Najpierw wypełniane są narożniki, następnie obrzeża, a na końcu środek warstwy. Jest to istotne ze względu na materiał znajdujący się w opakowaniach, którego sypka konsystencja ma tendencje do zbijania się w dolnej części worka” – mówi o procesie produkcji Jakub Durnaś – kierownik działu remontowo-inwestycyjnego.


Zastosowanie hierarchii zrzutowej oraz zmiany orientacji jednej warstwy względem kolejnej (odbicie lustrzane) zapewnia odpowiednie ułożenie worków na palecie. Dodatkowe użycie kleju stabilizującego na powierzchni każdego worka zabezpiecza przed niepożądanymi ruchami.

„Niezwykle ważne dla naszego produktu jest, aby opakowania z zawartością sypkiego materiału były precyzyjnie układane na paletach – tak, aby towar dotarł na miejsce przeznaczenia w nienaruszonym stanie. Taki właśnie efekt udało się uzyskać w naszym zakładzie" – komentuje Jerzy Motyka.

Aby uniknąć zmiany pozycji docelowej worka na palecie, użyto zderzaka regulującego długość worka (stała wartość pozycji y) oraz przerobiono chwytak  – tak, aby po zamknięciu się na worku ustalona została pozycja boczna (stała wartość pozycji x). Zainstalowano również tackę dociskową, która z góry wypompowuje nadmiar powietrza (stała wartość pozycji z).

Urządzenia w liniach produkcyjnych pracują w jednym gnieździe niezależnie od siebie, łącząc się jednak w pewnych momentach we wspólne cykle.


„Aby nie doszło do kolizji w przypadku gdy obydwa roboty otrzymają jednocześnie polecenie startu pracy wywołane przez operatorów, w początkowej fazie procesu – nadrzędnym jest pierwszy robot. Zaraz po pobraniu przekładki, zwalnia on z blokady drugiego robota. W dalszym ciągu produkcji nadrzędność uzyskuje ten robot, który jako pierwszy zgłosi konieczność pobrania przekładki" – objaśnia Jakub Durnaś.

Po zakończonym układaniu, paletę odbiera wózek zdawczy. Zasada działania jest zbliżona do wyżej opisanego procesu. Przed końcem układania ostatniej warstwy robot zgłasza nadchodzącą finalizację procesu układania inicjując podjechanie wózka. Wózek zdawczy przekazuje paletę na przenośnik rolkowy zespołu owijającego. Następnie zostaje na niej położony kaptur, paleta zostaje owinięta w folię, otrzymuje numer ewidencyjny i trafia do magazynu.

Co zyskała firma?

Decyzja o automatyzacji produkcji wpłynęła na wzrost wydajność produkcji w firmie Certech. Przed wprowadzonymi modyfikacjami, pracownicy układali na palety około 20-25 ton towaru w ciągu jednej zmiany. W tym momencie w tym samym czasie osiąga wynik oscylujący wokół 40 ton. Nastąpił niemal pięćdziesięcioprocentowy wzrost produkcji. Korzyści ze zmian czerpią również pracownicy, którzy zwolnieni z zadań fizycznych, zajęli inne – mniej obciążające stanowiska pracy.

„Przy zwiększeniu wydajności, zapotrzebowanie na pracowników będzie mniejsze – jeśli zachowana zostanie ta sama skala produkcji. My postaraliśmy się, aby ta skala była znacznie większa” – mówi Jerzy Motyka.


Zwiększona wydajność oraz skala produkcji wiąże się także z nowymi potrzebami – również w zakresie zasobów ludzkich, co przyczynia się do zwiększania miejsc pracy.

„To jest tylko jeden element całego ciągu technologicznego. Jeśli tu nastąpi wzrost wydajności, to potrzeby w obszarze pozostałych podzespołów w innych miejscach zakładu będą znacznie większe” – kończy swoją wypowiedź Jerzy Motyka.

Wdrożenie zrobotyzowanej linii produkcyjnej okazało się być właściwym krokiem naprzód w dążeniu do rozwoju przedsiębiorstwa. To niewątpliwy sukces firmy oraz znaczne podniesienie poziomu jej atrakcyjności.

Źródło: