PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2014-09-24 14:18

Roboty Universal Robots w sektorze spożywczym

Roboty Universal Robots znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Przedsiębiorcy z branży spożywczej również postawili na lekkie, elastyczne roboty UR.

Słodka robota – UR 5 w cukrowni Nordic Sugar AB

Szwedzka Cukrownia Nordic Sugar AB, jedna z największych w Europie, zainstalowała w swojej fabryce 3 roboty Universal Robots. Najważniejszym kryterium wyboru była elastyczność, przyjazność dla użytkownika oraz uzasadniona cena. W sezonie produkcyjnym od połowy września do połowy stycznia fabryka pracuje w trybie 24/7, otrzymując codziennie 600 transportów buraków cukrowych od około 2000 plantatorów. Obecnie w Nordic Sugar działają trzy roboty UR5, a kolejne trzy, które zastąpią wcześniejszą generację robotów, planowane są w ciągu najbliższych dwóch lat. Zadaniem robotów UR5 jest skanowanie kodów kreskowych i przenoszenie pojemników z cukrem do analizy na wagę i z powrotem. Roboty są wyposażone w pneumatyczny chwytak i zintegrowany czytnik kodów kreskowych. Okres zwrotu z inwestycji wyniósł 124 dni.

 

UR5 wspiera produkcję nabiału

Największy producent nabiału na Islandii - Mjólkursamsalan Akureyri, wykorzystuje dwa roboty UR5 przy produkcji wyrobów mlecznych. Celem wdrożenia było wyeliminowanie monotonnej, długotrwałej czynności w procesie produkcji. Każdy z robotów podnosi cztery 250-gramowe opakowania serka z przenośnika taśmowego i umieszcza je na plastikowej tacce. Zasobnik z serkiem jest następnie przekazywany do następnego robota, który układa tacki na palecie. Producent docenił łatwość instalacji oraz użytkowania robotów oraz możliwość współpracy ramię w ramię z człowiekiem, bez konieczności montowania ogrodzenia.

UR5 na linii pakującej jaja

Podnoszenie i pakowanie do pojemników 2,5 miliona świeżych jaj dziennie wymaga niezwykłej precyzji i dbałości o szczegóły. Dzięki zastosowaniu robotów Universal Robots w firmie Cascina Italia udało się udoskonalić proces produkcji świeżych jaj i produktów jajecznych. Stworzony łańcuch produkcyjny gwarantuje wytwarzanie żywności wysokiej jakości, od surowca aż do końcowego produktu gotowego dla konsumentów. Robot pomaga w przygotowaniu pojemników zawierających 1440 jaj. Pojemniki składają się z 9 opakowań, w których znajduje się 10 idealnie rozmieszczonych jaj. Aby usprawnić ten proces robot wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany, sterowany pneumatycznie chwytak. Dodatkowo dzięki funkcji kontroli siły umożliwiającej bezpieczną obsługę delikatnych przedmiotów staje się to jeszcze łatwiejsze.

_________________________________________________

UNIVERSAL ROBOTS ApS
Universal Robots jest to duński producent robotów przemysłowych. Firma została założona w 2005 roku w celu szerokiego udostępnienia robotyzacji. Efektem jest lekkie, uniwersalne i przyjazne dla środowiska ramię robota, które zrewolucjonizowało rynek robotów przemysłowych. Wcześniej typowe dla tego rynku były wielkie, ciężkie i drogie roboty. Universal Robots tworzy ramiona do robotów, które w prosty sposób automatyzują monotonne i długotrwałe procesy przemysłowe, zwiększając ich wydajność. Universal Robots zatrudnia 110 pracowników. Projektowanie i produkcja odbywają się w całości w zakładzie Odense w Danii.

Więcej informacji na temat Universal Robots można znaleźć na stronie: www.universal-robots.com

Źródło: www.universal-robots.com