PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2014-11-06 12:00

Roboty KR16 KUKA spawają komponenty pojazdów w AL-KO

Grupa AL-KO Kober opracowuje i wytwarza innowacyjne produkty w obszarach techniki pojazdów, ogrodnictwa + hobby oraz techniki powietrznej. Przedsiębiorstwo działające z powodzeniem na arenie międzynarodowej zatrudnia w oddziałach na całym świecie ponad 4000 pracowników. Pomimo silnej globalizacji i ekspansji święcącego trumfy przedsiębiorstwa, produkcja starych i sprawdzonych osi i komponentów do przyczep firmy AL-KO przeznaczonych na rynek europejskich odbywa się tradycyjnie w centrali firmy, w szwabskiej miejscowości Kötz. Osie do przyczep użytkowych i przyczep kempingowych wyprodukowane przez AL-KO to w branży marka sama w sobie.

Spoiny komponentów pojazdów są wystawiane na wysokie obciążenia dynamiczne, co sprawia, że spawanie osi przyczep zalicza się do najbardziej wymagających zadań techniki wykonywania połączeń. Bezpieczny proces spawania oraz technika instalacji zgodna z aktualnym stanem wiedzy stanowią warunek niezbędny, gwarantujący maksymalną jakość detalu przy zachowaniu nieograniczonej elastyczności.

Realizacja/rozwiązanie:

W procesie produkcji wahaczy, zabezpieczeń antykradzieżowych i różnorodnych elementów zabudowy osi przyczep użytkowych firma AL-KO postawiła na dwa identyczne moduły spawania wiodącego integratora systemu Robolution. Produkcja na tych stacjach jest zdominowana przez małe partie liczące od 10 do 500 detali o wyjątkowej różnorodności wariantów. Dwa, charakteryzujące się odmienną konstrukcją pozycjonery specjalne modułów uniwersalnych Robolution oferują niebywałą elastyczność i dzięki zastosowaniu sześcioosiowego robota spawalniczego KUKA KR 16 gwarantują jednocześnie doskonałą jakość i wydajność.


Komponenty systemu:

Wyznaczające nowe kierunki instalacje wyróżnia pięcioosiowy pozycjoner oraz TurnFix, dodatkowy pozycjoner specjalny, zamocowany po stronie wzdłużnej instalacji, umożliwiający uzyskania rewelacyjnie krótkich okresów przestoju między cyklami głównymi. Przemyślany projekt instalacji z pozycjonerami orbitalnymi i TurnFix daje możliwość jednoczesnego zbrojenia dwóch stacji. Sześcioosiowy robot KR 16 przekonuje szybkością, precyzją i uzyskuje dzięki temu doskonałe rezultaty spawania.Rezultat – sukces:

Obecnie w instalacjach zaprogramowano blisko 100 różnych programów dla poszczególnych wariantów detali. Zmiana wyposażenia w celu dostosowania do innego wariantu detalu jest możliwa w większości przypadków w ciągu pięciu minut. Zakres detali obejmuje zarówno małe elementy różnego typu, jak i komponenty o maksymalnej długości 800 milimetrów. Kompletne programy spawania, jak również przyrządy można w każdej chwili przenieść z jednej instalacji na drugą. Zapewnia to dodatkową elastyczność. Również proces magazynowania i zarządzania zasobami części zamiennych przebiega bez zakłóceń. W przypadku awarii jednej instalacji istnieje możliwość realizacji szczególnie pilnych zleceń spawania bez strat czasowych na drugiej instalacji.
__________________________________________________________________

KUKA Roboter GmbH, z główną siedzibą w Augsburgu, jest spółką akcyjną, która posiada wiele oddziałów na całym świecie. Jest jednym z największych dostawców robotów przemysłowych. Głównymi dziedzinami działalności jest rozwój, produkcja i sprzedaż robotów przemysłowych, sterowania, oprogramowania i jednostek liniowych. Firma KUKA jest liderem na rynkach niemieckim i europejskim oraz trzecią siłą na ryku światowym.

KUKA Robot Group zatrudnia około 2000 pracowników na całym świecie, z czego 1100 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech. W 2009 roku obrót firmy wyniósł 330.5 milionów euro. 25 oddziałów zapewnia firmie obecność na najważniejszych rynkach Europy, Ameryki i Azji.  

Źródło: KUKA Roboter, www.kuka-robotics.pl