PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2014-11-25 10:48

Robot KR QUANTEC PA KUKA układa w stos palety z tworzyw drzewnych w zakładzie Voit

Rodzinne przedsiębiorstwo Voit z Au/Hallertau, utworzone w 1919 roku przez Stefana Voita jako zakład stolarski, jest specjalistą w branży drzewnej i przetwórstwa drzewnego, a w obszarze produkcji mebli i zabudowy wnętrz prezentuje najwyższą jakość. Przedsiębiorstwo wraz ze swoimi 50 pracownikami, kierowane trzecie pokolenie z rzędu przez Stefana Voita, jest dostawcą niemieckich producentów marek premium w przemyśle motoryzacyjnym. Jego obszarem specjalizacji jest konstrukcja kontuarów do salonów samochodów + zakres usług obejmuje zarówno biurka przeznaczone dla pracowników, kontuary w salonie, jak i poczekalni.

Sytuacja wyjściowa/zadania:

We wczesnym okresie działalności przedsiębiorstwo nabyło nową szlifierkę kątową z założeniem powierzenia jej obsługi jednemu pracownikowi. Przy maszynie miała zatem stać jedna osoba odpowiedzialna za zbrojenie, obsługę i załadunek płyt meblowych do wlotu maszyny. Układaniem w stos na końcu maszyny miał się zająć robot.

Realizacja/rozwiązanie:

Robot KR QUANTEC PA układa płyty z tworzyw drzewnych w stos z tyłu maszyny. Pojedyncze płyty wysuwają się na napędzanym stole rolkowym z maszyny, w której następuje frezowanie i klejenie, po czym chwytaki próżniowe robota chwytają płyty i układają je w stos. Czasem istnieje konieczność ułożenia kilku wąskich elementów mebli obok siebie. W takim przypadku program robota steruje chwytakiem precyzyjnie, dostosowując ruch do różnych rozmiarów elementów, tak aby robot mógł je ułożyć zgodnie z określonymi schematami warstw. Gdy stos jest pełny, automatycznie wysuwa się na napędzanym przenośniku rolkowym z modułu robota. Jeżeli wymagana jest dodatkowa obróbka krawędziowa, stos przejeżdża z powrotem na początek maszyny. Zintegrowany system bezpieczeństwa rozpoznaje automatycznie, czy stos wysuwa się, czy na przykład do modułu robota wchodzi człowiek. Ta ostatnia sytuacja spowodowałaby natychmiastowe zatrzymanie robota. Pracownik zakładu Voit został przeszkolony w zakresie robotyki, nie musi jednak posiadać umiejętności programowania. Każdy z naszych klientów otrzymuje indywidualny program, zawierający jedynie określone parametry, takie jak długość, szerokość i grubość. Klient definiuje zatem dokładnie najmniejszy i największy detal do obróbki – w przypadku firmy Voit jest to najmniejszy i największy element mebli przeznaczony do układania w stos. Operator musi jedynie zmodyfikować te parametry, poza tym nie jest wymagana żadna specjalna wiedza.

 

Komponenty systemu:

Do układania różnych płyt w stos, na przykład do produkcji biurek i blatów, firma Voit stosuje teraz po raz pierwszy robota KR 180 R3200 PA serii KR QUANTEC o obciążeniu 180 kg i zasięgu 3200 mm. Szybkie tempo, wysoka precyzja oraz skrócone czasy cyku niosą ze sobą ewidentne korzyści. Ponadto konstrukcja z wałem drążonym z otworem przelotowym o średnicy 60 mm to kolejna zaleta tej serii.

Rezultat – sukces:

Konstrukcja z wałem drążonym o średnicy 60 mm umożliwia bezpieczne ułożenie węży. Zapewnia to minimalizację krawędzi kolizji, upraszcza programowanie w trybie offline i wydłuża żywotność węży. Dziś, dzięki zastosowaniu robota można w ciągu jednej zmiany ułożyć 2400 elementów, wcześniej było ich o 40 procent mniej. Ponadto odnotowuje się oszczędność energii – robot osiąga bowiem tę samą liczbę sztuk w znacznie krótszym czasie niż poprzednio stosowana maszyna. W konsekwencji prowadzi to do poprawy jakości i zwiększenia zbytu.
__________________________________________________________________

KUKA Roboter GmbH, z główną siedzibą w Augsburgu, jest spółką akcyjną, która posiada wiele oddziałów na całym świecie. Jest jednym z największych dostawców robotów przemysłowych. Głównymi dziedzinami działalności jest rozwój, produkcja i sprzedaż robotów przemysłowych, sterowania, oprogramowania i jednostek liniowych. Firma KUKA jest liderem na rynkach niemieckim i europejskim oraz trzecią siłą na ryku światowym.

KUKA Robot Group zatrudnia około 2000 pracowników na całym świecie, z czego 1100 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech. W 2009 roku obrót firmy wyniósł 330.5 milionów euro. 25 oddziałów zapewnia firmie obecność na najważniejszych rynkach Europy, Ameryki i Azji.   

Źródło: KUKA Roboter, www.kuka-robotics.pl