PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2015-02-09 10:56

Robot KR 90 R2700 firmy KUKA w zakładzie Dreher AG

Firma Dreher AG z siedzibą w Denkingen całą swoją uwagę poświęciła kwestii automatyzacji procesów produkcyjnych. 70 współpracowników projektuje rozwiązania kompleksowe, spełniające indywidualne wymagania stawiane w dużej mierze przez klientów z branży obrabiarek, lecz również z wszelkich innych branż budowy maszyn. Dreher AG jest ponadto partnerem handlowym producenta obrabiarek Haas i producenta techniki laserowej Rofin.

Sytuacja wyjściowa/zadania:

Przy produkcji z naciskiem na indywidualne potrzeby klienta przy zastosowaniu rozwiązań automatyzacyjnych często powstaje wąskie gardło dostaw wymaganych małych i pojedynczych detali, które do tej pory frezowano poza zakładem. Aby zapobiec takiej sytuacji, przede wszystkim przy niestabilnym napływie zleceń, firma Dreher podjęła decyzję o samodzielnej produkcji pojedynczych detali.

Realizacja/rozwiązanie:

Połączenie modułu robota DR-Zero firmy Dreher z obrabiarką Haas typu VF-8 umożliwia frezowanie potrzebnych elementów obrabianych w partiach o rozmiarze od 1 do 3. Najpierw następuje ręczny załadunek elementów na stację zbrojenia instalacji. Oprogramowanie KUKA.SafeOperation pozwala na przeprowadzenie ręcznego załadunku bez wyłączania robota, co pod względem technicznym upraszcza i skraca cały proces. Umieszczone detale są odkładane w regałach za pomocą KUKA KR 90 R2700 pro. Gdy obrabiarka Haas jest gotowa do pracy, robot ładuje paletę o najwyższym priorytecie do maszyny. Komunikacja między robotem a obrabiarką oraz zarządzanie detalami odbywa się za pomocą interfejsu sterownika Siemens S7. PLC służy w tym przypadku jako złącze z robotem, człowiekiem i maszyną. Po zakończeniu frezowania przez obrabiarkę, gotowy element jest z powrotem odbierany przez robota. Ten przechyla najpierw przedmiot obrabiany, aby odprowadzić chłodziwo oraz wióry powstałe podczas frezowania. Mechanizm przedmuchowy oczyszcza element. Na zakończenie robot KUKA odkłada gotowy przedmiot obrabiany w regale. Wydanie następuje ponownie ręcznie za pośrednictwem stacji zbrojenia.

Komponenty systemu:

W zakładzie Dreher stosowany jest robot KUKA KR 90 R2700. Seria KR QUANTEC obejmuje cały zakres wysokich obciążeń od 90 do 300 kg przy zasięgu od 2500 do 3900 mm. Roboty wyróżniają przy tym masą mniejszą o 160 kg i o 25% mniejszą objętością. To najbardziej kompaktowe modele w swojej klasie, zmniejszają zapotrzebowanie na miejsce i dają dużo większe możliwości zastosowania w produkcji – nawet w niewielkich pomieszczeniach. Lżejsze podzespoły umożliwiają osiągnięcie wyższej dynamiki, jeszcze krótszych czasów taktowania i są zarazem bardziej sztywne. Dlatego też ta seria robotów przekonuje precyzją i powtarzalnością punktu wynoszącą +/- 0,06 mm.

Rezultat – sukces:

Firma Dreher AG dysponuje niezbędną elastycznością, by podołać samodzielnej produkcji pojedynczych detali i nie musi już sobie zaprzątać głowy frezowaniem. Ponadto zapewniona jest oszczędność miejsc magazynowania.
________________________________________________

KUKA Roboter GmbH, z główną siedzibą w Augsburgu, jest spółką akcyjną, która posiada wiele oddziałów na całym świecie. Jest jednym z największych dostawców robotów przemysłowych. Głównymi dziedzinami działalności jest rozwój, produkcja i sprzedaż robotów przemysłowych, sterowania, oprogramowania i jednostek liniowych. Firma KUKA jest liderem na rynkach niemieckim i europejskim oraz trzecią siłą na ryku światowym.

KUKA Robot Group zatrudnia około 2000 pracowników na całym świecie, z czego 1100 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech. W 2009 roku obrót firmy wyniósł 330.5 milionów euro. 25 oddziałów zapewnia firmie obecność na najważniejszych rynkach Europy, Ameryki i Azji.  

Źródło: KUKA Roboter, www.kuka-robotics.pl