PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2015-02-23 11:54

Robotyzacja w przemyśle mleczarskim

Roboty do paletyzacji ABB pozwoliły brazylijskiemu producentowi Piracanjuba wykorzystać zasoby pracownicze w sposób bardziej efektywny oraz pozostać konkurencyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku producentów mlecznych.

Redukcja kosztów produkcji poprzez automatyzację zakładu

Masło, mleko w proszku oraz mleko UHT to tylko część produktów mlecznych, jakie wytwarzane są każdego dnia z 2,3 milionów litrów mleka w brazylijskiej fabryce w Goiás. Piracanjuba jest jednym z czołowych producentów w branży mleczarskiej w Brazylii, firma posiada trzy zakłady produkcyjne, w których każdego dnia produkuje się z ponad 3 milionów litrów mleka.

40% mleka w zakładzie w Goiás jest przetwarzane na liniach produkcyjnych typu Tetra Pak Ultra High Temperature (UHT). „Traktowanie” mleka w ten sposób sterylizuje codzienne produkty mleczne poprzez usuwanie mikroorganizmów, umożliwiając w ten sposób przechowywanie mleka przez dłuższy okres czasu. Zakład ma 13 linii Tetra Pak pracujących przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Standardowo, na każdej z tych linii można produkować od 15 do 25 pudełek na minutę. Proces ten wymaga trzech pracowników na zmianę. Praktycznie każdy brazylijski producent z tego sektora ma wprowadzony system trzyzmianowy. Każda linia musi mieć zatem około dziewięciu pracowników dedykowanych do samego procesu paletyzacji. W efekcie zakłady produkcyjne o wysokich zdolnościach produkcyjnych obciążone są wyższymi kosztami produkcyjnymi.

W przeszłości, wszystkie produkty firmy były paletyzowane ręcznie przez około 75 pracowników w ramach powtarzalnych i ciężkich zadań fizycznych. Aby firma mogła pozostać konkurencyjna na rynku brazylijskim, Piracanjuba i ABB rozpoczęły rozmowy dotyczące automatyzacji. Pierwszym krokiem było zaplanowanie, jak rozwiązanie zrobotyzowane może zostać zaadoptowane, by wpasować się w istniejący layout zakładu oraz potrzeby firmy oraz oczywiście pomóc jej zredukować koszty, zwiększyć produktywność i sprawić, by pracownicy byli bardziej efektywni.


Rozwiązanie dopasowane do potrzeb klienta

W 2013 roku regionalne centrum aplikacji w Brazylii rozpoczęło pracę z firmą, by zautomatyzować proces paletyzacji z wykorzystaniem robota, który miałby pobierać maksymalną ilość pudełek na cykl bez straty czasu. Rezultatem tych rozmów był projekt nowego stanowiska do szybkiej paletyzacji kartonów z robotem ABB IRB 660 wyposażonym w chwytak. Robot był zdolny pobierać różną ilość oraz typ kartonów bez konieczności specjalnych prac instalacyjnych. Projekt ten był takim sukcesem, że rozwiązanie zostało wykorzystane, jako standardowe dla wszystkich produktów UHT w firmie Piracanjuba. Rozwiązanie to będzie również wdrożone u innych klientów w Brazylii oraz wykorzystywane przez inne oddziały ABB na całym świecie.

Dodatkowo, zdecydowano, że wszystkie rutyny oraz cała komunikacja pomiędzy rozwiązaniem zrobotyzowanym i sprzętem firmy będzie wykonywana bezpośrednio przez kontroler robota, eliminując tym samym konieczność wykorzystania sterownika PLC (Programmable Logic Controller).

„ABB było w stanie stworzyć i wdrożyć rozwiązanie korespondujące z naszym layoutem oraz potrzebami”, mówi Wagner Paschoalim, manager produkcji w firmie Piracanjuba. „Byliśmy pod wrażeniem tego, jak tak duży projekt może być zarządzany w tak łatwy sposób bez większych problemów. Nasza kadra zarządzająca była zadowolona z faktu, że ABB utrzymuje do pracy nad projektem tych samych ludzi od samego początku, aż do jego zakończenia”.

Producent produktów mlecznych był w stanie osiągnąć swoje cele dotyczące kosztów, jakości oraz prędkości. „Byliśmy w stanie zredukować siły robocze w strefie paletyzacji i w lepszy sposób wykorzystać możliwości naszych pracowników, którzy pełnili dzięki temu inne funkcje, wykonywali bardziej odpowiedzialne i zaawansowane zadania. Pozwala to firmie na ciągły wzrost w sposób konkurencyjny i szybki”.

Dziś roboty ABB pracują w zakładzie 24 godziny na dobę i Piracanjuba jest gotowa rozpocząć kolejne projekty.

Piracanjuba

Piracanjuba jest jednym z największy producentów produktów mlecznych w Brazylii. Firma posiada 3 zakłady produkcyjne, największy z nich ulokowany jest w Goiás, gdzie każdego dnia produkuje się z 2,3 milionów litrów mleka masło, mleko w proszku oraz inne produkty mleczne UHT.
_______________________________________

Firma ABB należy do największych dostawców rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla branż użyteczności publicznej i przemysłu. Rozwiązania te pozwalają zwiększyć wydajność, a przy tym ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko. Spółki wchodzące w skład Grupy ABB, obecne w niemal 100 krajach, zatrudniają około 130 000 osób.

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 783 831 220 
ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

Źródło: www.abb.pl/robotics