PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2017-02-14 15:46

W Azji pracuje o 70% więcej robotów, niż 5 lat temu

Azja nie charakteryzuje się jedynie wysokim przyrostem naturalnym wśród ludzi. Kolejne rekordy bite są na polu robotyki, z której od zawsze Azjaci byli znani. W latach 2010 - 2015 w fabrykach i zakładach Dalekiego Wschodu ilość pracujących robotów wzrosła o 70%, osiągając poziom 887400 sztuk. Sam rok 2015 był rekordowy, ponieważ sprzedano w nim 160600 robotów na terytorium Azji, osiągając wzrost na poziomie 19% i tym samym poprawiając swój wynik już czwarty rok z rzędu.

Obecnie to Chiny są największym rynkiem dla robotów przemysłowych na świecie, stanowiąc 43% wszystkich sprzedaży kierowanych do Azji. Na drugim miejscu, z prawie dwukrotnie niższym wynikiem, znalazła się Korea Południowa, z 24% udziałem, a po piętach jej depcze Japonia z 22% udziałem w sprzedażach. Te trzy kraje zakupiły 89% robotów, które w 2015 roku skierowane zostały na rynki Azji, Australii oraz Nowej Zelandii.

Obecne statystyki jasno wskazują, że przez najbliższe lata Chiny pozostaną głównym motorem napędowym rozwoju rynku w regionie, z czasem umacniając swoją pozycję. Do 2019 roku prawie 40% światowej sprzedaży robotów kierowana będzie na rynek chiński. Dalszy wzrost sprzedaży przewidywany jest również na innych znaczących rynkach dla robotów a Azji - Korei, Japonii, Tajwanu oraz pozostałych krajów południowo-wschodniej Azji.

Automotive w tyle

Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że w 2015 roku to nie sektor automotive okazał się być najbardziej chłonnym rynkiem dla nowych robotów. Wzrost na poziomie 4% do poziomu 54500 sztuk okazał się być niewystarczający, aby przegonić dostawy robotów na rynek elektroniczny. Przeżył on w tym roku wyraźny boom i ze wzrostem na poziomie 41% uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 56200 sztuk. W przeciągu pięciu lat dostawy robotów do branży elektronicznej podwoiła się. Przemysł wytwórczy dalej przoduje w rankingach i z niemalże 150000 sztuk robotów sprzedanych do tej branży w 2015 roku, osiągnął wzrost na poziomie 25%.

robot_robotyka_automatyka_ifr_azjaJeżeli patrzeć przez pryzmat gęstości robotyzacji, liderem jest w dalszym ciągu Korea Południowa, z wynikiem 531 robotów na 10000 pracowników przemysłu. Na drugim miejscu uplasował się Singapur z wynikiem 398 pkt., a na trzecim Japonia z wynikiem 305 pkt. Światowa średnia robotyzacji w 2015 roku wyniosła 69 pkt., co pozwala łatwo stwierdzić, że wymienione powyżej kraje Azji należą do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

"Chiny w dalszym ciągu pozostają wyraźnym rynkiem przyszłości dla przemysłu robotycznego. Trend ten jest po części napędzany inicjatywą rządu chińskiego, która do 2025 roku ma zautomatyzować krajowy przemysł w znacznym stopniu. Celem ostatecznym jest zostanie liderem w światowej automatyzacji," mówi Joe Gemma, dyrektor International Federation of Robotics.

Źródło: ifr.org / robohub.org