PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2017-06-20 10:47

Digitalizacja zmieni wszystko. W drodze do Przemysłu 4.0 na Targach ITM Machtool 2017 - przedsięwzięcie Industry 4.0 w realizacji SIEMENS-KUKA nagrodzone Złotym Medalem MTP

Duet SIEMENS-KUKA oraz Partnerzy - w myśl Czwartej Rewolucji Przemysłowej - zaprezentowali innowacyjne przedsięwzięcie Industry 4.0. Ekspozycja 9 firm pod hasłem "Digitalizacja zmieni wszystko" była największa innowacją i niespodzianką poznańskich Targów - nowatorski projekt został nagrodzony Złotym Medalem MTP, a multikorporacyjne stoisko nagrodą Acanthus Aureus za najlepszy design i odzwierciedlenie strategii marketingowej.

Firmy SIEMENS–KUKA wraz z partnerami (Atos, Blumenbecker Engineering Polska, Mazak, GM System, KS Automotive oraz SCHUNK Intec sp. z o.o.) przedstawili kompleksowy, elastyczny system wytwarzania uzupełniony o MindSphere – SIEMENS Cloud for Industry.  Na poziomie projektowo-wytwórczym za pomocą oprogramowania SIEMENS PLM, tj. NX CAD/CAM, Tecnomatix oraz Teamcenter, powstał Cyfrowy Bliźniak (Digital Twin obejmujący zakres Digital Product, Digital Process i Digital Factory), który pozwolił a wykonanie pełnej symulacji procesu produkcji. W rzeczywistości zbudowany został elastyczny węzeł wytwarzania złożony z pięcioosiowego centrum obróbczego Mazak VARIAXIS i-500 wyposażonego w CNC SINUMERIK 840D sl i współpracującego z nim robota KUKA KR Cybertech KR 20 R1810. Połączenie robota z maszyną zrealizowano, wykorzystując najnowocześniejszy interfejs SINUMERIK Integrate Run MyRobot oraz KUKA.MxAutomation wypracowany przez firmy SIEMENS i KUKA. Interfejs ten umożliwia obsługę oraz programowanie maszyny i robota z poziomu sterowania numerycznego. Całość automatyzacji procesu produkcji przeprowadzona przez firmę Blumenbecker Engineering Polska zrealizowana jest na najnowszym sterowniku PLC SIMATIC S7-1500 w środowisku TIA Portal. Zawiera wizualizację HMI SIMATIC, zintegrowane funkcje bezpieczeństwa (Safety Integrated), komponenty aparatury n.n SIRIUS czy napędy SINAMICS. Zarówno robot firmy KUKA, jak i maszyna firmy MAZAK zostały wyposażone w systemy chwytakowe oraz mocowania narzędzi i detali dostarczone przez firmę SCHUNK Intec sp. z o.o., której innowacyjne rozwiązania wpisują się w koncepcję przedsiębiorstwa cyfrowego. Firma Atos  przygotowała aplikację mobilną w środowisku MindSphere, która pozwoli klientom personalizować zdalnie produkowany na targach detal i obserwować jego wytwarzanie. Tegoroczna ekspozycja SIEMENS–KUKA, dzięki wsparciu inżynierskiemu partnerów GM System i KS Automotive, została zintegrowana zgodnie z ideą Industry 4.0 w świecie cyfrowym w kompletny proces biznesowy, jaki jest realizowany w nowoczesnej firmie przemysłowej.

Siemens Sp. z o.o.,  poprzez dział Customer Services (CS) prowadzi profilowane szkolenia dla projektantów, programistów, serwisantów maszyn lub urządzeń w zakresie automatyki i napędów. Dział posiada własny magazyn części zamiennych, podpisuje umowy serwisowe, dokonuje modernizacji maszyn produkcyjnych i sterowanych numerycznie, dostosowując je do najnowszych trendów w wytwarzaniu.  Uzupełnieniem proponowanego rozwiązania technicznego jest możliwość skorzystania z bogatej oferty firmy Siemens Financial Services (SFS), specjalizującej się w leasingu maszyn i urządzeń. Firma tworzy rozwiązania finansowe dla firm zainteresowanych inwestycjami m. in. w branżach przemysłowej, maszynowej, poligraficznej, medycznej i rolniczej.

Uczestnicy projektu uczestniczyli także w debacie MM Speaker Corner. Paneliści (Karol Staworko Siemens sp. z o. o., Tomasz Nowak KUKA Polska, Jakub Malicki Atos sp. z o.o., Robert Chmielewski Siemens Industry Software Sp. z o.o. oraz Grzegorz Kraśniewski Blumenbecker Engineering Polska sp. z o. o.) przybliżyli słuchaczom  ideę Industry 4.0 oraz koncepcję samego przedsięwzięcia.

Jak przyznają organizatorzy, pomysł kooperacji aż dziewięciu przedsiębiorstw był dużym wyzwaniem, który sprawdził się w stu procentach. Reakcja zwiedzających stoisko była najważniejszym potwierdzeniem sukcesu wspólnego przedsięwzięcia.

robot_robotyka_automatyka_kuka_siemens_itm_2017

KUKA Roboter CEE GmbH
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Oddział w Polsce
ul. Porcelanowa 10
40-246 Katowice
tel. 327 30 32 14
e-mail: BiuroPL@kuka.com
www.kuka.com

Siemens Sp. z o.o.
ul. Żupnicza 11
03-821 Warszawa
www.siemens.pl/mc
e-mail: automatyka.pl@siemens.com

Źródło: kuka.com/pl-pl/