PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2017-06-20 10:53

Boston na miękko

Jak Boston, to Dynamics. W świecie robotycznym istnieje dość powszechne powiązanie tych dwóch słów, odnoszące się do firmy z amerykańskiego Bostonu, która zajmuje się konstrukcją wysoce zaawansowanych i nietuzinkowych robotów. Odkąd Alphabet, spółka matka Google, ogłosił że chce się pozbyć swojego dziecka, które nie nosi znamion szybkiego zwrotu z inwestycji, Boston Dynamics trwał w zawieszeniu ponad rok, czekając na werdykt. Ich przyszłość zdaje się rysować w pozytywnych barwach, ponieważ firmę wykupił SoftBank - japoński gigant telekomunikacyjny, który dużo wspólnego ma z robotami.

SoftBank powinien kojarzyć się Wam głównie z robotem Pepper - niewielkim, sympatycznym, plastikowym ludkiem, który podbił Azję, stając się pionierem robotów usługowych, produkowanych masowo. Asystuje ludziom w salonach sprzedaży, hotelach, na statkach wycieczkowych czy salonach piękności, sprowadzając technologię pod strzechy i wprowadzając świat w osłupienie. Teraz mierzący trochę ponad metr robot Pepper będzie mógł powitać w swojej rodzinie giganta Atlas, skocznego Handle, czy czworonożnego Big Dog lub WildCat.

Google wszedł w posiadanie Boston Dynamics w 2013 roku, kiedy to firma była jednym z projektów MIT, a sekcją robotyczną w Google kierował Andy Rubin, jeszcze nie zajęty projektowaniem smartfonów. Przedsiębiorstwo przeszło fuzję z SCHAFT, które zdominowało DARPA Robotics Challenge 2013 i zostało częścią dywizji X, zarządzaną przez spółkę Alphabet. Koniec końców Alphabet uznał, że był to nietrafiony kaprys, a SoftBank korzystając z okazji, kupił również SCHAFT.

Szczegóły transakcji owiane są tajemnicą, jednak CEO SoftBank, Masayoshi Son, w oświadczeniu przyznał, iż "Inteligentna robotyka będzie kluczowym motorem następnego etapu Rewolucji Informatycznej, a Marc i jego zespół z Boston Dynamics są bezsprzecznymi liderami technologicznymi w dziedzinie zaawansowanych, dynamicznych robotów. Z dreszczykiem emocji witam ich w rodzinie SoftBank i wyrażam chęć wspierania ich, podczas gdy zespół będzie wyznaczał nowe granice dla robotyki, oraz odkrywał obszary i aplikacje, które mogą uczynić życie prostszym, bardziej bezpiecznym i dającym spełnienie."

Marc Raibert, CEO Boston Dynamics, podziela ten entuzjazm, mówiąc iż jego firma jest "podekscytowana na myśl o byciu częścią odważnych wizji SoftBank, oraz jego pozycji do przeprowadzenia kolejnej rewolucji technologicznej. Wierzymy iż postęp technologiczny powinien być dokonywany w imię dobra ludzkości."

SoftBank, który najwyraźniej ma niezwykle zasobny portfel, kupił w zeszłym roku firmę ARM, wydając bagatela 32 miliardy $. Ciężko ocenić czemu mają służyć te wszystkie przejęcia, jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że SoftBank przygotowuje się na wszystkich frontach tak, aby nie przegapić kolejnego boom na rynku technologicznym.https://www.youtube.com/watch?v=rVlhMGQgDkY

Źródło: engadget.com