PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2017-09-13 10:19

Wyższy poziom - portale suwnicowe Güdel przyszłością konstrukcji

Instytut Technologii w Architekturze przy Politechnice Federalnej w Zurychu skupia swoje działania na badaniu cyfrowych procesów produkcji w architekturze, jak na i budowaniu technologii przyszłości. Dzięki współpracy z tym instytutem, firma Güdel wprowadza do swojej oferty bezkonkurencyjne rozwiązania technologiczne dla usprawnienia procesów produkcji.

Portal suwnicowy zestawiony przez ETH Zürich, został wyposażony w liczne, interesujące rozwiązania. Opiera się on na dwóch mostkach, z których każdy posiada dwie teleskopowe osie. Co wyróżnia to rozwiązanie, to pominięcie standardowych podpór i zamocowanie obu mostków bezpośrednio do stalowego sklepienia w hali.

Do bramy firmy Güdel przytwierdzono cztery roboty, które pracując w pozycji podwieszanej - zapewniają największe możliwe pole robocze. Rozwiązanie to idzie w parze z najnowszymi badaniami w dziedzinie interakcji pomiędzy ludźmi i robotami. Umieszczenie robotów w sposób zaplanowany przez Güdel oraz ETH Zürich stwarza separację pomiędzy ruchem ludzi u dołu hali oraz robotami pracującymi na wysokości, która nie tylko zwiększa bezpieczeństwo całej aplikacji, ale również optymalizuje wykorzystanie środków. Obecnie studenci z licznych krajów analizują i pracują przy tym stanowisku, badając przyszłość cyfrowej konstrukcji oraz skalowalność procesów w przemyśle budowlanym.

robot_robotyka_automatyka_gudel_portal

Portal suwnicowy z powodzeniem może być wykorzystany do druku 3D oraz zdalnego betonowania. Robot w pierwszej kolejności tworzy szkielet do przyszłego odlewu, który następnie zostaje wypełniony betonem. Badania prowadzone przez Güdel i ETH Zürich skupiają się na tym jak można połączyć dotychczas oddzielne procesy łączenia różnych betonowych elementów konstrukcyjnych, budowy szalunków i zbrojenia w jeden, zautomatyzowany proces konstrukcji wykonywany w pełni przez roboty.

Opisana powyżej aplikacja bazuje na suwnicy portalowej o długości 45 metrów i 16 metrach szerokości. Tworzą je dwa mostki z czterema osiami Z. Stanowisko wyposażono w cztery roboty, których zasięg pokrywa obszar roboczy o wymiarach 47 x 15 x 6 metrów. Łączie w całej aplikacji pracuje 36 samodzielnych osi.

Wykorzystując tą i podobne technologie, Güdel znajduje się w czołówce pionierów cyfrowego budownictwa przyszłości.

robot_robotyka_automatyka_gudel_ikonki
O Güdel

Grupa Güdel jest producentem wysoko precyzyjnych elementów maszyn i dostawcą wysokiej klasy rozwiązań w dziedzinie automatyzacji. Szeroki asortyment wyrobów firmy obejmuje tory liniowe, zębatki, zębniki, układy przenoszące napęd, moduły liniowe i roboty typu gantry. Güdel dobiera odpowiednie wyroby w celu stworzenia kompletnych systemów z możliwością inteligentnego sterowania do zastosowania w następujących branżach: produkcja samochodów, opon, obróbka metali, kolejnictwo, logistyka wewnętrzna, farmaceutyka, drewno i obróbka drewna, energia odnawialna, przemysł lotniczy i kosmonautyka. Technologia Güdel jest synonimem innowacji, jakości i modułowości.

Grupa Güdel zatrudnia razem około 1100 pracowników, bazując na ponad trzydziestu różnych lokalizacjach, rozmieszczonych na całym świecie. Firmę - od jej założenia ponad sześćdziesiąt lat temu - prowadzi ta sama rodzina. Grupa Güdel kieruje się w swojej działalności takimi wartościami, jak zrównoważony rozwój, niezawodność i odpowiedzialność. Firma ma swoją siedzibę w Szwajcarii.

Źródło: pl.gudel.com / Fot: Andrea Diglas