PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2017-10-24 14:08

Futurystyczne sklepienie dzięki Güdel - automatyzacja w przemyśle drzewnym

Instytut Technologii w Architekturze (ITA) na ETZ w Zurychu skupia się na badaniu zautomatyzowanych procesów produkcyjnych w architekturze oraz technologiach budownictwa przyszłości. Sklepienie Arch_Tech_Lab świadczy o postępach, które dokonały się ostatnimi laty w automatyzacji budownictwa, szczególnie budownictwa drewnianego.

Każdy element  został  zaprojektowany cyfrowo, a następnie przygotowany jako prefabrykat. Dzięki otwartej konstrukcji systemu Güdel Woodflex 56, klient zyskuje elastyczne narzędzie do urzeczywistnienia swoich pomysłów. Siedmioosiowy robot poruszający się na torze jezdnym pracuje w pełni automatycznie tnąc, pozycjonując i łącząc zakrzywione belki, które składają się na całość sklepienia w hali. Belki są wykonane z prostokątnych elementów drewnianych o grubości 55mm i o różnych szerokościach.

Zmiana narzędzi pomiędzy chwytakiem i narzędziem tnącym odbywa się w sposób płynny. Odpady, takie jak opiłki i pył, są automatycznie usuwane przez odciąg umieszczony w przeznaczonym do tego celu pojemniku. Stacje obsługi i kalibracji znajdują się naprzeciwko stacji kontrolnych.

Obróbka, montaż, instalacja i obsługa są w prosty sposób wykonywane na podstawie danych CAD. Zautomatyzowane procesy produkcyjne stawiają branżę budowlaną na pionierskiej pozycji.

robot_robotyka_automatyka_gudel_curving

robot_robotyka_automatyka_gudel_tabela_3Technologia Güdel

Multifunkcyjny robot WoodFlex 56 to:

- siedem osi
- dwa posadzkowe tory jezdne TMF
- portal  suwnicowy
- otwarta konstrukcja

O Güdel

Grupa Güdel jest producentem wysoko precyzyjnych elementów maszyn i dostawcą wysokiej klasy rozwiązań w dziedzinie automatyzacji. Szeroki asortyment wyrobów firmy obejmuje tory liniowe, zębatki, zębniki, układy przenoszące napęd, moduły liniowe i roboty typu gantry. Güdel dobiera odpowiednie wyroby w celu stworzenia kompletnych systemów z możliwością inteligentnego sterowania do zastosowania w następujących branżach: produkcja samochodów, opon, obróbka metali, kolejnictwo, logistyka wewnętrzna, farmaceutyka, drewno i obróbka drewna, energia odnawialna, przemysł lotniczy i kosmonautyka. Technologia Güdel jest synonimem innowacji, jakości i modułowości.

Grupa Güdel zatrudnia razem około 1100 pracowników, bazując na ponad trzydziestu różnych lokalizacjach, rozmieszczonych na całym świecie. Firmę - od jej założenia ponad sześćdziesiąt lat temu - prowadzi ta sama rodzina. Grupa Güdel kieruje się w swojej działalności takimi wartościami, jak zrównoważony rozwój, niezawodność i odpowiedzialność. Firma ma swoją siedzibę w Szwajcarii.

Źródło: pl.gudel.com / Fot: Andrea Diglas