PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2018-04-10 07:42

Cło z Chinami na celu

US Trade Representative opublikowało właśnie listę chińskich produktów, które mają podlegać nowo proponowanym podatkom technologicznym. To posunięcie może przyczynić się do wzrostu ceny ponad 1300 produktów, w tym robotów przemysłowych, satelitów komunikacyjnych, pojazdów kosmicznych i całej masy półprzewodników. To wszystko w imię ukarania Chin za rzekome skłanianie amerykańskich przedsiębiorstw do przenoszenia ich patentów i technologii do firm chińskich.

USTR twierdzi, że proponowane podatki miałyby zapobiec przejęciom przez firmy z Chin i tym samym ograniczyć negatywny wpływ na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Plan jeszcze nie został przyjęty - do połowy maja mają potrwać jego konsultacje, zanim nastąpi jego pierwsze czytanie.

Czy nowe prawo jest słusznie ukierunkowane - to okaże się niebawem. Chiny w swoim systemie prawnym posiadają zapisy, które zmuszają niektóre zagraniczne przedsiębiorstwa działające na ich rynku do wchodzenia w spółki joint venture, tym samym dzieląc się technologiami i know-how. Drugą stroną medalu będą z pewnością zwiększone ceny, które odczują konsumenci w USA. Ponadto Chiny zapowiedziały wprowadzenie podobnego podatku, jeżeli Stany Zjednoczone będą kontynuowały podobną politykę. A cła nakładane przez Chiny odczuć może zdecydowanie więcej, niż tylko jeden kraj.

Źródło: engadget.com