PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2018-04-12 07:30

ABB zainwestuje 100 mln euro w budowę kampusu innowacyjno-szkoleniowego w Austrii

Rok po ogłoszeniu przejęcia firmy B&R, ABB zainwestuje 100 milionów euro w budowę nowoczesnego kampusu innowacyjno-szkoleniowego w austriackim Eggelsbergu, gdzie swoją siedzibę ma B&R. Będzie to największa inwestycja w obszarze automatyki przemysłowej w ponad 130-letniej historii ABB. Dzięki niej w Austrii powstanie około 1000 nowych miejsc pracy w zaawansowanych technologiach.

W nowym kampusie opracowywane będą technologie dla fabryki przyszłości, opierające się na platformie ABB Ability™, dzięki której produkcja odbywa się autonomicznie za pośrednictwem inteligentnych maszyn i robotów podłączonych do chmury. Inwestycja ta wpisuje się w strategię Next Level ogłoszoną przez ABB w 2014 roku, która definiuje innowacje jako główną siłę napędową rentownego wzrostu. Firma każdego roku inwestuje 1,4 miliarda dolarów w obszar badań i rozwoju, w którym zatrudnia około 30 000 pracowników. Należąca do ABB spółka B&R zatrudnia ponad 1000 pracowników odpowiedzialnych za prace badawczo-rozwojowe i tworzenie aplikacji.

Kampus zajmie obszar 35 000 m². Oprócz najnowocześniejszych laboratoriów badawczo-rozwojowych, które opracują i przetestują nowe technologie automatyzacji – od systemów sterowania przemysłowego po uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję – powstanie również Akademia Automatyzacji. Jej rolą będzie szkolenie i edukacja klientów, partnerów, a także pracowników w obszarze technologii rozwijanych w kampusie. Budowa ma potrwać do 2020 roku. Po jej zakończeniu jednostka w Eggelsbergu będzie jednym z największych centrów badawczo-rozwojowych ABB.

Dzięki tej inwestycji, ABB – drugi co do wielkości dostawca rozwiązań automatyki przemysłowej na świecie – będzie mogła wzmocnić swoją wiodącą pozycję w dziedzinie automatyzacji maszyn i fabryk. Opracowanie nowych, przełomowych technologii pozwoli firmie skuteczniej odpowiadać na potrzeby wartego 20 mld dolarów rynku zautomatyzowanych maszyn i urządzeń.

ABB przejęła B&R w lipcu ubiegłego roku, wówczas największego na świecie niezależnego dostawcę rozwiązań opartych na produktach i oprogramowaniu otwartych architektur dla automatyzacji maszyn i fabryk. Obecnie biznes B&R jest zintegrowany z dywizją Automatyki Przemysłowej ABB. Połączenie kompetencji i portfolio obu firm sprawiło, że ABB stała się jedynym dostawcą automatyki przemysłowej oferującym klientom tak szerokie spektrum rozwiązań technologicznych i oprogramowania związanych z pomiarem, sterowaniem, uruchamianiem, robotyką, elektryfikacją i digitalizacją.

 – Spółka B&R miała doskonały start w ramach Grupy ABB. Jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia naszego celu zwiększenia przychodów do poziomu ponad 1 miliarda dolarów  – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer na konferencji prasowej w Linz, która odbyła się z udziałem austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza. – Ta inwestycja jeszcze bardziej wzmocni i rozwinie to, na czym opieramy naszą strategię i sukces, czyli innowacje oraz ludzi. Oprócz nowych możliwości badawczych i rozwojowych, rozszerzymy kompetencje Akademii Automatyzacji B&R, oferując klientom, partnerom i pracownikom unikalne na skalę światową programy edukacyjne i szkoleniowe.

– Dzięki tak zdecydowanemu zaangażowaniu w stworzenie i rozwój kampusu w Eggelsbergu, ABB osiągnęła pozycję lidera na rynku automatyki w Austrii – dodał kanclerz Sebastian Kurz. – Ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla Austrii jako lokalizacji biznesowej o uznanej w świecie renomie. To również ważny impuls do tworzenia nowych miejsc pracy i pozycjonowania Austrii jako miejsca rozwoju zaawansowanych technologii.

Inwestycja pomoże również w rozwoju edukacji. – W ramach naszej strategii badawczej i innowacyjnej stawiamy na dalsze wzmacnianie dobrych relacji z uczelniami i instytutami edukacji technicznej. W ten sposób chcemy jeszcze bardziej przyspieszyć tempo rozwoju i innowacji, a także umocnić naszą pozycję lidera w zakresie technologii – twierdzi Hans Wimmer, dyrektor zarządzający B&R.

– To wspaniały dzień dla B&R – powiedział Josef Rainer, współzałożyciel firmy Bernecker & Rainer Industrie-Elektronik GmbH. – Tak sprawna integracja pokazuje, że firma którą stworzyliśmy wspólnie z Erwinem Berneckerem 39 lat temu jest w bardzo dobrych rękach. Cieszę się, że dzięki tej przełomowej inwestycji ABB dalej pisze naszą historię sukcesu, nadając jej nowe tempo.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w produktach elektryfikacji, robotyce i systemach napędowych, automatyce przemysłowej i sieciach energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie.

Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie czytelne wartości: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

Kontakt dla mediów:

Jacek Pielka
Email: jacek.pielka@pl.abb.com
Maciej Marculanis
e-mail: maciej.marculanis@247.com.pl
tel. +48 500 030 969

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
24/7 Communication
ul. Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa
Źródło: pl.abb.com