PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2019-01-28 10:47

Güdel: Wszystko przebiega płynnie

Od 1910 roku Simmons Machine Tool Cooperation wytwarza innowacyjne narzędzia do obróbki i pomiaru, skupione na produkcji i konserwacji zestawów kół kolejowych. Planom ich nowego Wheel Turning Center (WTC), przyświecała idea maksymalizacji bezpieczeństwa swojej załogi jak również zwiększenie produktywności zakładu.

robot_robotyka_automatyka_gudel_kolejKonserwacja kół stanowi znaczny koszt dla przewoźników kolejowych. Z pomocą przychodzi automatyzacja, która odgrywa kluczową rolę przy mierzeniu, jak i konserwacji zestawów kół kolejowych.

Po dokonaniu inspekcji oraz pomiarów, czasami konieczne jest wykonanie nowego koła. Aby zapewnić precyzyjne spasowanie nowego koła z osią, otwór centrujący musi zostać wykonany z najwyższą dokładnością. Dotychczas proces ten był powolny i nie gwarantował jednomiernych wyników, narażając przy tym bezpieczeństwo pracowników, poprzez konieczność operowania ciężkimi elementami w wąskich przestrzeniach. Dziś wystarczy, iż pracownicy umieszczą koła na taśmociągu, który dostarczy je do zautomatyzowanego systemu operowania materiałem, przygotowanego przez Güdel.

Układ składa się z portalu gantry ZP-6, na którym umieszczono dwuosiowego robota wyposażonego w specjalny chwytak, przeznaczony do operowania ciężkimi kołami. System następnie przekazuje koła do WTC. Tam też koło jest w odpowiedni sposób nawiercane zgodnie ze specyfikacją klienta.

Po nawierceniu, koło zostaje ponownie umieszczone na taśmociągu, który transportuje je do następnej maszyny, a ta z kolei osadza je na osi. Taki stopień zautomatyzowania obróbki materiału zapewnia powtarzalne i zbliżone wyniki, jednocześnie podnosząc stopień bezpieczeństwa w zakładzie.

Dostęp do danych z przyrządów pomiarowych, zarówno przed obróbką, jak i po niej, stanowi istotną wartość dla klientów, ponieważ są one kluczowym elementem do obliczania żywotności kół, jak i schematów konserwacji sprzętu. Omawiane systemy mogą być zastosowane w całym procesie konserwacji kół kolejowych, a połączone w sieć w formie zamkniętej pętli, zwiększają produktywność oraz zmniejszają szansę na popełnienie błędu przez operatora.

Technologia Güdel:

  • ZP-6 – podwieszany 2-osiowy moduł liniowy
  • Wysokowydajne przekładnie planetarne
  • Program konserwacji
 
robot_robotyka_automatyka_gudel_kolej
 
Każde z kół jest pobierane przez pionowy system podnoszenia złożony z modułu ZP-6 i robota holowniczego
 

Grupa Güdel

Grupa Güdel jest producentem wysoko precyzyjnych elementów maszyn i dostawcą wysokiej klasy rozwiązań w dziedzinie automatyzacji. Szeroki asortyment wyrobów firmy obejmuje tory liniowe, zębatki, zębniki, układy przenoszące napęd, moduły liniowe i roboty typu gantry. Güdel dobiera odpowiednie wyroby w celu stworzenia kompletnych systemów z możliwością inteligentnego sterowania do zastosowania w następujących branżach: produkcja samochodów, opon, obróbka metali, kolejnictwo, logistyka wewnętrzna, farmaceutyka, drewno i obróbka drewna, energia odnawialna, przemysł lotniczy i kosmonautyka.

Technologia Güdel jest synonimem innowacji, jakości i modułowości. Grupa Güdel zatrudnia razem około 1200 pracowników, bazując na ponad trzydziestu różnych lokalizacjach, rozmieszczonych na całym świecie. Firmę - od jej założenia ponad sześćdziesiąt lat temu - prowadzi ta sama rodzina. Grupa Güdel kieruje się w swojej działalności takimi wartościami, jak zrównoważony rozwój, niezawodność i odpowiedzialność. Firma ma swoją siedzibę w Szwajcarii.

Źródło: gudel.pl