PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2019-04-25 10:24

Peter Voser zastępuje Ulricha Spiesshofera na stanowisku prezesa zarządu Grupy ABB

17 kwietnia Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB od 2013 roku, przestał pełnić swoją funkcję. Decyzję o ustąpieniu podjęli wspólnie rada nadzorcza ABB oraz sam Spiesshofer. Stanowisko prezesa zarządu objął tymczasowo Peter Voser, obecny przewodniczący rady nadzorczej Grupy, który przez najbliższy czas będzie łączył obie funkcje. Jednocześnie rozpoczęta została oficjalna procedura rekrutacji na prezesa zarządu Grupy ABB.

– W imieniu zarządu i pracowników ABB, chciałbym osobiście podziękować Ulrichowi za jego oddanie i zaangażowanie, nie tylko w roli prezesa, ale także na innych stanowiskach menedżerskich, które sprawował w ABB od 2005 roku – powiedział Voser. – Pod jego kierownictwem ABB przekształciła się w światowego lidera technologicznego, skoncentrowanego na rozwiązanych cyfrowych. Ulrich zmienił strategiczną pozycję firmy i stworzył warunki dla wzrostu we wszystkich biznesach. Życzymy mu wszystkiego, co najlepsze w jego dalszej karierze.

Voser dodał: „Nadal będziemy się skupiać na realizacji strategii ABB i wartości dodanej dla naszych akcjonariuszy. Żeby osiągnąć nasze główne cele finansowe, sfinalizujemy sprzedaż dywizji Power Grids, tak jak to zostało zaplanowane, uprościmy strukturę organizacyjną i zmniejszymy koszty. Ponadto nasze cztery nowe biznesy skoncentrują się na realizacji potrzeb klientów w zakresie cyfryzacji, produktów i systemów elektryfikacji, automatyki i robotyki.”

– Po 14 latach pełnego oddania i zaangażowania w pracę na rzecz naszych pracowników i klientów, przekazuję Peterowi firmę w nowym kształcie. ABB z odpowiednią prędkością zmierza w dobrze obranym kierunku – stwierdził Spiesshofer. – Chciałbym złożyć najszczersze podziękowania kolegom na całym świecie, a także klientom i partnerom, za prawie półtorej dekady współpracy, gdy byłem prezesem i członkiem zarządu. Zrobię sobie teraz przerwę, zanim podejmę decyzje dotyczące mojego dalszego życia zawodowego. Z głębi serca życzę wszystkiego najlepszego całemu zespołowi ABB.

Peter Voser ma 61 lat, jest Szwajcarem. Funkcję przewodniczącego rady nadzorczej ABB sprawuje od kwietnia 2015 roku. Wcześniej, w latach 2009-2013, był prezesem zarządu Royal Dutch Shell, a w latach 2004-2009 jej dyrektorem finansowym. Od 2002 roku do października 2004 roku sprawował funkcję dyrektora finansowego ABB, był także kluczowym liderem strategicznych zmian w Grupie. Peter Voser wnosi doświadczenie w pracy w radach nadzorczych w tak znanych firmach jak: Roche, IBM, Catalyst, Temasek Holdings i PSA International w Singapurze.

2 maja 2019 roku w Zurychu ABB, zgodnie z planem, zwoła coroczne walne zgromadzenie.

Źródło: https://new.abb.com/