PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2020-05-04 14:43

Roboty dezynfekujące pomagają zwalczać koronawirusa

Przeprowadzanie odpowiedniej dezynfekcji to podstawa skutecznej walki z wirusem Covid-19. W przypadku dużego ryzyka zakażeniem, a także na dużych powierzchniach z pomocą przychodzą roboty dezynfekujące. Od wybuchu pandemii SARS-CoV-2 popyt na tego typu roboty gwałtownie wzrasta.

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) popyt na robota dezynfekującego UVD duńskiej firmy Blue Ocean Robotics znacznie wzrósł od wybuchu globalnej pandemii. Chińskie szpitale zamówiły ponad 2000 robotów UVD, a obecnie pracują one już w ponad 40 krajach – w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Duński robot porusza się autonomicznie po pokojach z pacjentami oraz na salach operacyjnych, gdzie napromieniowuje wszystkie krytyczne powierzchnie (m.in. łóżka, umywalki, wszelkiego rodzaju uchwyty i klamki) optymalną ilością światła UV-C, które zabija wirusy i bakterie. W ciągu 10-minutowego naświetlania powierzchni ginie ok. 99,99% wszystkich znajdujących się na niej mikroorganizmów.

Robot UVD jest przyjazny dla użytkownika, a przy tym bezpieczny i niezawodny, oszczędza koszty i eliminuje błędy ludzkie. Po zaprogramowaniu trasy czyszczenia za pośrednictwem aplikacji, robot porusza się autonomicznie z pokoju do pokoju, może samodzielnie uruchomić windę i otworzyć drzwi. W minimalny sposób wpływa w ten sposób na pracę personelu szpitala. Ze względów bezpieczeństwa roboty działają niezależnie i automatycznie wyłączają światło UV-C, gdy tylko ktoś wejdzie do pomieszczenia.

 

Źródło: Elektrotechnikautomatyk