PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2020-06-17 14:00

Pierwsza inteligentna kamera przemysłowa wykorzystująca technologię głębokiego uczenia. Nowy system wizyjny umożliwiający precyzyjną inspekcję na linii fabrycznej.

Firma Cognex przedstawia pierwszą na świecie kamerę przemysłową wykorzystującą oprogramowanie typu Deep Learning (głębokiego uczenia). Rozwiązanie to zwiększa możliwości precyzyjnej i niezawodnej kontroli wizyjnej w aplikacjach automatyki przemysłowej.

Głębokie uczenie i sztuczna inteligencja (AI) należą obecnie do modnych pojęć nie tylko w przemyśle wytwórczym, ale także w wielu innych dziedzinach życia. Głębokie uczenie - rodzaj sztucznej inteligencji wykorzystujący sieci neuronowe - można łatwo objaśnić: podobnie jak ludzie uczą się, czym jest dom dzięki dużej liczbie przykładów, tak samo system głębokiego uczenia jest w stanie zrozumieć naturę obiektu na podstawie zestawu opisanych obrazów wzorcowych. Bez względu na to, czy jest to zderzak samochodu, czy opakowanie przesyłki, system głębokiego uczenia stosuje podejście wykorzystujące rzeczywiste przykłady w celu sprostania wyzwaniom kontroli wizyjnej.  Co więcej, każdy proces inspekcji można stale ulepszać, wzbogacając istniejący algorytm o nowe przykłady danych obrazowych. Nowe dane usprawniają system, zapewniając dokładniejsze rezultaty.

Rozszerzanie możliwości automatycznej kontroli

Czy jest to rzeczywista inteligencja, czy też nie – niech pozostanie to kwestią do omówienia przez ekspertów. Z praktycznego punktu widzenia rozwiązanie to przynosi producentom oczywiste i liczne korzyści. Firmy nadal polegają na pracy kontrolerów jakości podczas realizacji procesów produkcyjnych, ponieważ tradycyjne systemy wizji maszynowej nie są w stanie poradzić sobie ze złożonością lub zmiennością niektórych zadań. Ludzie są jednak podatni na przekazywanie niespójnych wyników spowodowanych różnicami pomiędzy poszczególnymi kontrolerami, a ponadto w trakcie ośmiogodzinnej zmiany inspektorzy mogą się także zwyczajnie zmęczyć. Dodatkowo istnieje wiele aspektów procesów produkcyjnych, które nie są kontrolowane z różnych powodów. Obie te rzeczywistości każą producentom dokładniej spojrzeć na kwestie związane z kontrolą jakości czy wycofywaniem produktów z linii produkcyjnej.

System wizyjny ze zintegrowaną sztuczną inteligencją jest w stanie połączyć doświadczenie kontrolera z solidnością i spójnością działania automatycznego rozwiązania do kontroli jakości i inspekcji wizyjnej. Jest to główna zaleta nowego systemu wizji maszynowej In-Sight D900 firmy Cognex .

 

 

Źródło: cognex