PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2009-07-14 21:26

Roboty FANUC montują armię robotów w filmie "Terminator - Ocalenie"

Firma FANUC Robotics dostarczyła do filmu "Terminator - Ocalenie" 18 robotów FANUC, w tym osiem robotów uniwersalnych średniego zasięgu (M-710iC/50), sześć robotów uniwersalnych małego zasięgu (M-10iA) i cztery roboty paletyzacyjne (M-410iB).

Zadaniem robotów FANUC w filmie "Terminator - Ocalenie" było spawanie Terminatorów na ruchomym wiszącym podnośniku i malowanie ich na końcu linii produkcyjnej. Zastosowane w filmie roboty FANUC miały specyficzny wygląd (wersja laboratoryjna: clean-room), idealnie pasujący do specjalnie zaprojektowanego laboratorium, w którym były montowane zaawansowane technologicznie Terminatory przyszłości T-800.

Ekipa filmowa była bardzo zadowolona z udzielonego wsparcia technicznego ze strony inżynierów FANUC. Według pracującego przy tej produkcji Victora Zolfo, laureata Oskara za scenografię, roboty FANUC świetnie sprawdziły się na planie filmowym i w samej fabule filmu.

-------------

Serię robotów uniwersalnych małego zasięgu FANUC M-10iA charakteryzuje duża prędkość działania i szeroki zakres zastosowań w aplikacjach o ciężarze ładunku do 10kg. Wysokie możliwości prędkości oraz przyspieszenia dają możliwość uzyskania czasu trwania cyklu równego zaledwie 0.72 sekundy (przy obciążeniu 6kg i trajektorii 25mm/300mm/25mm). Ponadto konstrukcja robotów uniwersalnych małego zasięgu FANUC M-10iA pozwala na przeprowadzenie wszystkich przewodów wewnątrz ramienia, tak aby robot mógł operować w trudno dostępnych przestrzeniach bez ryzyka kolizji lub przedwczesnego zużycia okablowania. Wszystkie modele serii robotów FANUC uniwersalnych małego zasięgu sprawdzają się w operacjach przenoszenia i odkładania oraz obsługi maszyn.

-------------

Innowacyjna seria robotów uniwersalnych średniego zasięgu FANUC M-710iC została zaprojektowana do operowania ładunkami o masie do 60kg. Udźwig do 70 kg oraz wysoka dopuszczalna bezwładność obciążenia pozwala na operowanie dużymi komponentami, takimi, jak płyty szklane lub panele stalowe. Dzięki wąskiej konstrukcji ramienia roboty uniwersalne średniego zasiegu FANUC M-710iC sprawdzają się w bardzo szerokiej gamie zastosowań (klejenie i uszczelnianie, formowanie, cięcie, montaż, paletyzowanie/przenoszenie, tłoczenie i kucie, odlewanie, obrabianie). Dodatkową zaletą tych robotów jest możliwość zamówienia za niewielką dopłata wersji w pełni uszczelnionej do standardu IP-67 (pyłoszczelność i wodoszczelność).

-------------

Seria robotów paletyzacyjnych FANUC M-410iB pozwala na paletyzację wszelkich ładunków o masie od 0 do 700 kg. Zoptymalizowana, unikalna konstrukcja pozwala na realizację procesu z wysoką wydajnością i bezawaryjnością. FANUC był jednym z pierwszych dostawców robotów, który stworzył serię przeznaczoną specjalnie do paletyzowania.

-------------

Zdjęcie nr 1: Technologia stosowana dzisiaj kontra technologia przyszłości: Robot FANUC i Robot TERMINATOR

Zdjęcie nr 2: Jak powstawał "Terminator - Ocalenie": na zdjęciu u góry biały robot FANUC M-10iA, w centrum Christian Bayle, odtwórca głównej (ludzkiej) roli.

Źródło: http://www.fanucrobotics.com, http://www.fanucrobotics.pl; Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Cathy Powell, Marketing Communications, FANUC Robotics America