PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2009-07-27 09:53

Roboty ABB u producenta cynku w Australii

Największy na świecie producent cynku Nyrstar polepszył wydajność produkcji, jakość produktów i bezpieczeństwo pracy dzięki wdrożonym do produkcji robotom ABB.

Wyeliminowano 16 najcięższych i najbardziej niebezpiecznych prac przy wytopie cynku i zredukowano liczbę odrzuceń wlewków o 60%. Polepszono parametry kształtu, rozmiaru i jednostkowej wagi produktu końcowego.

Na jednej ze stacji roboczych pieca do wytapiania cynku należącym do firmy Nyrstar, znajdującym się w Hobart na australijskiej wyspie Tasmania, zainstalowano 4 komórki robotyczne. Piec w Hobart produkuje rocznie około 250.000 ton wysokiej jakości cynku i stopu cynku stosowanego głównie do cynkowania, tworzenia stopów i odlewania ciśnieniowego.

Zastosowanie robotów pozwoliło na zautomatyzowanie najważniejszego i jednocześnie najtrudniejszego zadania roboczego - odżużlania odpadów poodlewniczych ze stopionego cynku po wlaniu go do wlewków. Poprzednio ta praca była wykonywana ręcznie - grabiami. Szesnastu operatorów, czterech na zmianie, pracowało przez 30 minut przy stopionym metalu o temperaturze 600 stopni Celsjusza. Poza zagrożeniem bezpieczeństwa, nie było to efektywne pod względem jakościowym - było sporo odrzuconych wlewków. Teraz tę pracę wykonują cztery roboty IRB 4400, o zasięgu 1.95m i udźwigu 60kg.

Każda komórka robotyczna zawiera zautomatyzowany system serwokontroli dla zbiornika wlewowego, jednego robota, wibracyjny przenośnik do popiołów odlewniczych i lasery, które sprawdzają poziom cynku w formie odlewniczej i regulują działanie systemu odlewniczego.

Cztery komórki robotyczne dołączą do innych robotów ABB już obecnych w zakładzie. Znajdują się tam dwa sześcioosiowe roboty IRB 6600 o udźwigu 200kg i zasięgu 2.75m, które układają wlewki na stosie, gdy te już stwardnieją.

Integracją systemu zajęła się firma Lewis Australia.

Źródło: http://www.abb.com