PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2009-09-21 15:00

Robot Stäubli - głównodowodzący systemu dozowania leków onkologicznych - jedynego na świecie!

CytoCare to stacja robotyczna do zautomatyzowanego przygotowywania płynów infuzyjnych z lekiem cytostatycznym w warunkach aseptycznych. Pierwsza i jak dotąd jedyna na świecie. Jej sercem jest przemysłowy robot TX40CR firmy Stäubli Robotics.

Roboty przemysłowe w wersji cleanroom świetnie sprawdzają się w niestandardowych zastosowaniach, wkraczając do laboratoriów i aptek szpitalnych. Branża biotechnologiczna rozwija się bardzo dynamicznie, jednakże obserwuje się w niej pogłębiający się niedobór wysoko wykwalifikowanej siły roboczej i zbyt mały udział otwartych na nowe technologie, młodych farmaceutów w strukturze wiekowej pracowników. Sprawia to, że niektóre firmy przekwalifikowują swoje roboty z przechodzącej kryzys branży motoryzacyjnej na perspektywiczną branżę Life Science.

Jest wiele systemów robotycznych obsługujących szpitalne apteki - wydających tabletki, przygotowujących proste leki (np. antybiotyki) do wlewów dożylnych dla indywidualnych pacjentów. Zazwyczaj stosowane w nich roboty laboratoryjne są jednak zbyt wolne i mało elastyczne. Instaluje się je jednak głównie po to, aby odciążyć szpitalnych farmaceutów od rutynowej pracy.

Dlatego do stacji CytoCare firma Health Robotics wybrała takiego robota przemysłowego, który oferowałby wyjątkowo dużą prędkość, elastyczność i wydajność, a jednocześnie byłby przygotowany do pracy w warunkach aseptycznych. Cechy i parametry robota Stäubli TX40CR spełniają zaawansowane wymagania tej aplikacji.

Cechy/Zalety:
- zamknięta struktura ramienia (IP65) - łatwy do mycia, idealny do pracy w wymagającym środowisku,
- sferyczna przestrzeń pracy - montaż pod dowolnym kątem na podłodze, ścianie, suficie, elastyczność,
- sztywna struktura - lepsze właściwości dynamiczne,
- duża przestrzeń robocza - optymalne wykorzystanie przestrzeni pracy,
- absolutne enkodery,
- spełnia standard pomieszczeń aseptycznych.

Główne parametry:
- ilość stopni swobody: 6
- nominalna ładowność: 1,7 kg
- maksymalna ładowność*: 2,3 kg
- zasięg nadgarstka: 515 mm
- powtarzalność 0,02 mm
- stopień ochrony(*nadgarstka): IP65 (*IP67)
- cleanroom standard: klasa 4, klasa 10
- kontroler Stäubli CS8.

Robot Stäubli TX40CR w stacji CytoCare:
> pracuje w pełnej izolacji od otoczenia, eliminując dostęp jakichkolwiek mikrobiologicznych zanieczyszczeń (wynikających z obecności człowieka przygotowującego leki) do materiałów laboratoryjnych i substratów medycznych w nim umieszczonych,
> zapewnia 100%-ową jakość przygotowanych leków dzięki bardzo dokładnym wyliczeniom porcji leków (system wizyjny, system pomiarowy, zaawansowane oprogramowanie) oraz wyeliminowaniu ryzyka popełnienia błędów, które zdarzają się farmaceutom,
> gwarantuje optymalne wykorzystanie każdej fiolki (farmaceuta pracujący w warunkach laboratoryjnych musi bardzo często wymieniać fiolki),
> gwarantuje oszczędne gospodarowanie bardzo drogimi lekami,
> obsługuje kilka rodzajów fiolek oraz szeroki zakres różnego typu pojemników (torebki, strzykawki, urządzenia do wlewów dożylnych) - pobiera leki z jednej lub wielu fiolek i dozuje je według zaprogramowanych proporcji do określonych pojemników.
> i, co najważniejsze, odciąża ludzi od pracy w bardzo szkodliwym dla zdrowia środowisku leków cytostatycznych.

Do obsługi robota potrzebna jest jedna osoba, która dostarczy robotowi substraty do produkcji leków, odbierze gotowe produkty oraz będzie kontrolować pracę systemu. Nie jest to bynajmniej wada, ale wielka zaleta. Osoba ta w ogóle nie ma bezpośredniej styczności z lekami.

Potencjalne działania szkodliwe leków cytostatycznych są szerokie i obejmują także skutki odległe. Wśród personelu służby zdrowia najczęściej opisywane są zaburzenia hematologiczne (zmniejszenie ilości leukocytów/trombocytów we krwi), uszkodzenia wątroby (np. stłuszczenie), zaburzenia rozwoju włosów i paznokci, uszkodzenia nerek. Opisywane są również ich działania alergizujące (pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry). Niepokojące są skutki odległe działania cytostatyków (poronienia samoistne, wady wrodzone u płodów, zaburzenia hormonalne u kobiet).

Stacja CytoCare z robotem Stäubli TX40CR powstała we współpracy włoskiej firmy Loccioni i amerykańskiej firmy Health Robotics. Pracuje dla pacjentów m.in. w szpitalu onkologicznym w Ankarze (Turcja), Imperial College Healthcare NHS Trust w Londynie, National Taiwan University Hospital, Capital Region Pharmacy w Danii, General Hospital of Bolzano we Włoszech, University of Colorado Hospital i Baylor University Medical Center w USA. W tym roku firma Health Robotics podpisała 5-letni kontrakt z arabskim dostawcą sprzętu i automatyki dla branży ochrony zdrowia na dostawę 32 stacji CytoCare do szpitali w krajach Półwyspu Arabskiego.

----------------------

Zobacz filmik o stacji CytoCare na YouTube

----------------------

STAUBLI Robotics Partner - Wagner-Service
p.poplawski@wagner-polska.com.pl (+48) 0 665 411 344

Źródło: Staubli Robotics www.staubli.com/en/robotics/products/, http://www.devonrobotics.com; http://www.health-robotics.com