PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2009-10-19 08:33

Wszechstronny robot spawalniczy FANUC ArcMate 100iB u podwykonawcy dla sektora obronnego

Dostawca produktów z branży mechaniki precyzyjnej oraz obróbki blach z Wielkiej Brytanii pracujący głównie dla sektora obronnego Wielkiej Brytanii, przedsiębiorstwo WA Lewis Engineering Ltd., zatrudniło do pracy robota spawalniczego, który udowodnił, że może być wszechstronny, jeśli tylko w pełni wykorzysta się jego potencjał.

Cela robotyczna System 100 z 6-osiowym robotem FANUC ArcMate 100iB została zaprojektowana do takich operacji jak spawanie bardzo szerokiego zakresu typów materiałów oraz cięcie plazmowe płyt o grubości do 5 cm. Robot ma wbudowane dedykowane oprogramowanie do spawania.

System, zaprojektowany i wyprodukowany przez FANUC Robotics, jest dostarczany do klientów w całości, wymaga jedynie podłączenia w wybranym miejscu na hali produkcyjnej. Wówczas jest gotowy do pracy w ciągu kilku godzin. Jednakże przystosowanie go do konkretnych zadań pod kątem procesów produkcyjnych w WA Lewis zajęło około 12 miesięcy, głównie ze względu na nietypowe grubości materiałów do spawania związane ze specyfikacjami zastosowań militarnych.

Jeszcze 2 lata temu WA Lewis nie miało żadnego rozwiązania automatyzacyjnego, wszystkie prace były wykonywane ręcznie przez spawaczy. Firma nie testowała nigdy rozwiązań robotycznych i wszyscy z obawą oczekiwali wdrożenia systemu robotycznego. Jedynie jeden z inżynierów miał doświadczenie w pracy z robotem u poprzedniego pracodawcy i zdawał sobie sprawę z pozytywnego wpływu aplikacji robotycznej na biznes.

Robot miał przejąć najbardziej żmudne i jednocześnie najtrudniejsze zadania. Wybrano ponad 100 takich zadań i zaprojektowano je w systemie. Dla przykładu: spawanie aluminiowych osłon na okna do pojazdów opancerzonych i nośników do kół zapasowych dla terenowych wozów wojskowych.

Dzięki wdrożeniu aplikacji robotycznej firma odczuła wzrost konkurencyjności, głównie ze względu na kosztową efektywność produkcji. Stąd plany zakupu kolejnej celi robotycznej w najbliższej przyszłości. Zastosowanie robota w procesie produkcyjnym pozwoliło na oszczędność czasu i powtarzalność wysokiej jakości produktów. Poprzednio dwaj spawacze przygotowywali 10 komponentów pewnego typu przez 3 dni. Obecnie, dzięki pracy robota, powstaje 27 komponentów w 3 godziny. Ponadto przesunięto wysoko wykwalifikowanych spawaczy do bardziej zaawansowanych zadań, a spawacz o niższych kwalifikacjach zajmuje się obsługą celi robotycznej.

Od ponad 2 lat robot FANUC ArcMate 100iB pracuje na 3 zmiany, 5 dni w tygodniu i nie wymagał żadnych niestandardowych działań konserwacyjnych.

-------------------------

Seria ArcMate to roboty 6-osiowe służące do zastosowań spawalniczych o udźwigach od 6kg do 20kg oraz zasięgu od 951mm do 2009mm. Roboty ArcMate mogą być zastosowane w procesach spawania TIG, MIG, MAG oraz spawania laserowego.

Do tego typu zastosowań firma FANUC Robotics dedykowała całą rodzinę robotów - ARC Mate. Są to następujące jednostki: ARC Mate 50iB/3L, ARC Mate 100iB, ARC Mate 120iB, ARC Mate 120iB/10L. W ofercie są także dwa modele w/w robotów o parametrach porównywalnych do wersji podstawowych, lecz o niższej cenie. Są to modele ARC Mate 100iBe i ARC Mate 120iBe.

Wszystkie modele serii ARC Mate dostarczane są wraz z dedykowanym dla tego typu aplikacji pakietem oprogramowania ARC Tool, umożliwiającym operowanie oraz pełną kontrolę nad robotem przy użyciu ręcznego programatora. Ponadto istnieje cały szereg dodatkowych funkcji ułatwiających spawanie, m.in.:

* automatyczna regulacja TCP (punkt środkowy narzędzia);
* automatyczne ustawianie kąta elektrody;
* wybór programu spawania ze spawarki poprzez program robota;
* czujnik procesu spawania;
* zmiana parametrów spawania;
* automatyczna korekta błędów;
* spawanie na dwa kable;
* laserowy pakiet do spawania;
* sterowanie dwiema spawarkami;
* automatyczna kontrola napięcia;
* układanie ściegów zakosowych.

ArcTool - oprogramowanie do spawania łukowego
Oprogramowanie aplikacyjne ArcTool zostało zaprojektowane w celu uproszczenia i normalizacji konfiguracji i operacji spawania łukowego. Wbudowane funkcje spawania łukowego i nauki pozycji metodą point-and-shoot ("wskaż i kliknij") pozwalają operatorowi na szybkie i łatwe zaprogramowanie robota.

SpotTool+ - oprogramowanie do zgrzewania
Pakiet oprogramowania aplikacyjnego SpotTool+, zintegrowanego z robotem FANUC i kontrolerem 30iA, to kompletne rozwiązanie do uproszczenia i normalizacji konfiguracji i działania robotów FANUC stosowanych w nadwoziowniach do:
> spawania punktowego,
> uszczelniania,
> przenoszenia.
Oprogramowanie z wbudowanymi, typowymi operacjami wykonywanymi w nadwoziowniach pozwala operatorowi na łatwe wskazanie danych pozycyjnych i sekwencji logicznych przy użyciu znanych terminów i instrukcji zawartych w menu komend. Ręczny programator (teach pendant) udostępnia pełen zakres funkcji robota do konfiguracji, programowania, wykrywania problemów, diagnostyki i raportów o stanie urządzenia i informacji o powrocie do normalnego stanu po wystąpieniu błędu w działaniu.

Źródło: www.applegate.co.uk; www.fanucrobotics.pl