PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2009-10-26 12:39

Roboty FANUC do zadań specjalnych - R2000iA w przetwórni rybnej

JSH Fish Products Limited, firma z branży przemysłu przetwórstwa rybnego z Wielkiej Brytanii, z sukcesem wdrożyła w swoim zakładzie 2 roboty FANUC R2000iA.

Świeże odpady rybne, takie jak głowy, ogony, płetwy czy kręgosłupy ryb, większość ludzi klasyfikuje jako niejadalne. Natomiast bez wątpienia istnieje dla nich rynek smakoszy - np. w Nigerii (gdzie przysmakiem są solone, suszone głowy dorszy) czy w Japonii i Islandii (gdzie konsumuje się z przyjemnością rybne żołądki).

Suszenie części rybnych pozwala zachować im przynajmniej 12-miesięczny termin przydatności do spożycia bez potrzeby zamrażania i przechowywania w warunkach chłodniczych. Kluczową sprawą zatem jest przetwarzanie świeżych produktów w odpowiednich warunkach zapewniających najwyższą jakość.

Zadania takie jak załadowywanie i przeładowywanie odpadów rybnych na liniach produkcyjnych, są de facto ciężkie fizycznie i nużące dla pracowników. Partie odpadów rybnych są standardowo rozkładane ręcznie według ustalonego wzoru na tace wielkości 80x80cm, które po załadowaniu ważą 30 kg, a muszą być później przeniesione i składowane na 2-metrowych stosach.

To zadanie w JSH Fish Products Limited przejął pierwszy robot FANUC R2000iA, jeden z dwóch, które pracują w tym zakładzie. Taca, na której są poukładane np. rybie głowy, wędruje z przenośnika do miejsca paletyzacji, gdzie robot chwyta ją i składuje na stosie, ustawiając dokładnie jedna nad drugą. Po osiągnięciu 2 metrów stosy tac są automatycznie usuwane z pola działania robota. Ponieważ ryby są surowe i robot pracuje w środowisku de facto wodnym, ma specjalną osłonę zabezpieczającą przed wnikaniem wody w jego części.

Olafur Einarsson, Dyrektor Operacyjny w JSH Fish Products Limited, jest bardzo zadowolony z wdrożenia robotycznego rozwiązania w swoim zakładzie produkcyjnym i, jak twierdzi, "Nie wyobrażamy sobie przenoszenia tac w żaden inny sposób, jak tylko przez robota. W głównej siedzibie firmy, w zakładzie w Islandii, operacja przenoszenia była dokonywana w sposób mechaniczny, jedynie sterowana dedykowaną automatyką. Rozwiązanie to jest zawodne i bardzo hałaśliwe. Przenoszenie ręczne natomiast odbywa się z udziałem 2 pracowników na każdą tacę, którzy muszą pracować albo na ugiętych kolanach, albo podnosić tacę ponad wysokość ramion, co niewątpliwie jest zadaniem wyczerpującym fizycznie w dłuższym okresie czasu."

Unowocześnienia linii produkcyjnej podjęła się firma integratorska z Islandii, Samey EHF, która jest strategicznym partnerem systemowym FANUC Robotics z Wielkiej Brytanii. Doświadczenie Samey EHF we wdrażaniu rozwiązań robotycznych pozwoliło na szybkie przystosowanie linii produkcyjnej na przyjęcie robotów FANUC R2000iA.

Drugi robot FANUC R2000iA, pracujący w JSH Fish Products Limited, zajmuje się ściąganiem tac z suszonymi częściami ryb ze stosów oraz przekładaniem tych części z tac do koszy samowyładowczych. Z tych koszy części ryb wędrują na taśmę i są następnie pakowane do worków foliowych.

Części ryb nie jest łatwo usunąć z tac, na których były suszone. Proces suszenia powoduje wycieki białka i tłuszczy, przez co kawałek ryby przywiera do tacy. Dzięki robotowi R2000iA zadanie stało się proste - w każdej tacy zrobionych jest około 200 podłużnych dziurek, przez które robot wprowadza jednocześnie około 200 szpilek zamocowanych na płycie, którą przyciska z drugiej strony tacy. Na skutek tego części ryb odklejają się od tacy i mogą zostać wrzucone do kosza samowyładowczego. Precyzja robota pozwala na bezproblemowe wykonanie tej operacji. Jak wspomina Olafur Einarsson, "Poprzednio używany do tego zadania system mechaniczny uszkadzał palety. Natomiast ręczne idealne dopasowanie systemu szpilek do systemu dziurek było wręcz niemożliwe i również skutkowało uszkodzeniami. Robot R2000iA pracuje nad tym zadaniem od 3 lat i jak dotąd sprawuje się znakomicie".

Firma JSH Fish Products Limited nie miała doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań robotycznych, dlatego skorzystała z pomocy innej firmy, która wspólnie z Samey EHF zajęła się instalacją i rozruchem przy oddaniu do eksploatacji. Wdrożony system okazał się prosty, a jednocześnie bardzo wydajny. Dlatego też JSH Fish Products Limited aktywnie poszukuje nowych aplikacji, do których mogłaby zastosować roboty FANUC.

Informacji udziela:
Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: grohsk@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

--------------------------------------------------------------------

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics Polska; tłumaczenie: JK-R