PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2009-11-16 10:01

Roboty FANUC do zadań specjalnych - M-710iC w wytwórni cegieł klinkierowych

Oddział producenta ceramiki budowlanej, firmy Wienerberger, w Wielkiej Brytanii, postawił na roboty dostarczone przez FANUC Robotics. Zaletą takiej decyzji jest zwiększenie wydajności produkcji dzięki zastosowaniu zindywidualizowanego rozwiązania chwytaka robota.

Jeden z największych na świecie producentów wysokiej jakości ceramiki budowlanej, firma Wienerberger, wykorzystuje w produkcji standardowych produktów konwencjonalne, dedykowane systemy automatyki. Natomiast są produkty wytwarzane na specjalne zamówienie wg indywidualnych życzeń klientów, produkowane w mniejszych ilościach, przy produkcji których typowe rozwiązania automatyki po prostu się nie sprawdzają. Są to cegły produkowane w zakładzie Wienerberger w Tamworth.

Decyzja o zastosowaniu rozwiązania robotycznego zapadła w momencie, gdy powstawał zakład w Tamworth, który miał produkować cegły klinkierowe na specjalne zamówienia. W innych zakładach rozwiązanie częściowo zautomatyzowane sprawdziło się w 20%. Pozostałe 80% zamówień było obsługiwane ręcznie przez pracowników zakładu.

Pomimo faktu, iż robot miałby być zaangażowany jedynie w część procesu produkcyjnego, jego rola była zakładana jako kluczowa, gdyż miałby przejąć zadanie przenoszenia 80% cegieł produkowanych na specjalne zamówienia, czym uprzednio zajmowali się ludzie. Od początku zdecydowano, że robot będzie przenosił cegły pojedynczo, ponieważ może mu na to pozwolić duża prędkość i elastyczność działania w powiązaniu z precyzyjnym systemem wizyjnym.

System jest wyposażony w 6-osiowego robota FANUC M-710iC. Robot podnosi nie wypalone jeszcze cegły z przenośnika i umieszcza je na ceramicznej palecie, na której będą później wypalane. W konwencjonalnych metodach przenoszone na palety są całe warstwy cegieł, ale w przypadku cegieł na specjalne zamówienia jest to kłopotliwe, a de facto niemożliwe. Cegły takie mogą mieć fazowane boki, zaokrąglone krawędzie i kilka lic - i stąd wymagają delikatnego traktowania, aby nie powstały uszczerbki ceramiki.

FANUC Robotics zaproponował w takiej sytuacji rozwiązanie polegające na zastosowaniu uniwersalnego chwytaka próżniowego. Ponadto oczywiście dobrano system wizyjny iRVision do lokalizacji cegieł na przenośniku oraz stworzono szyte na miarę oprogramowanie do paletyzacji.

Na przenośniku pojawiają się cegły - pojedynczo lub po dwie, są rozpoznawane przez system wizyjny, robot podnosi jedną cegłę chwytakiem próżniowym...Ten chwytak próżniowy, wyposażony w precyzyjny system wizyjny, jest w stanie złapać ponad 200 rodzajów cegieł o różnych wymiarach, kształtach i strukturze powierzchni. System jest niezawodny - chwytak robota jest w stanie dostosować się do dowolnej orientacji produktu.

Schemat paletyzacji każdej warstwy osobno jest uwzględniony w oprogramowaniu stworzonym we współpracy między FANUC Robotics i firmą Wienerberger. Panel kontrolny zawiera jednostkę obliczeniową i panel dotykowy, który pozwala na określenie kształtu cegły, jego edycję i wprowadzenie wymiarów. Dzięki uzyskanym informacjom oprogramowanie definiuje, gdzie chwytak robota ma zlokalizować cegłę, gdzie ją umieścić i jak ułożyć każdą warstwę, aby optymalnie zapełnić paletę o wymiarach 950mm x 950mm x 1000mm.

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał robota M-710iC, dodano mu jeszcze jedno zadanie - piaskowanie warstw cegieł. Piaskowanie ma na celu nie dopuszczenie do przywierania cegieł do siebie nawzajem podczas procesu wypalania. Robot FANUC przesuwa piaskarkę-dozownik piasku nad każdą gotową warstwą cegieł. Ilość sypanego piasku jest zależna od prędkości dozownika, wysokości na której jest ustawiony oraz jego nachylenia. Jak na dotychczas stosowane metody, ta jest innowacyjna w branży ceramiki budowlanej.

Paleta ceramiczna, na której gromadzone są cegły, umieszczona jest na stole obrotowym, który usuwa zapełnioną paletę z pola działania robota i dostarcza mu nową, pustą, aby zapewnić ciągłość procesu produkcyjnego.

System działa sprawnie od kilku miesięcy i wymaga nadzoru jednej osoby, która kontroluje celę robotyczną. Poprzednio tym zadaniem zajmowało się 6 pracowników, którzy ręcznie układali cegły na palecie. Ponadto wyeliminowano uszkodzenia cegieł, a cały system jest dużo szybszy i bardziej dokładny.

Firma Wienerberger podkreśla, jak wiele zyskała instalując system robotyczny FANUC Robotics, który idealnie odpowiada jej potrzebom i jednocześnie jest w stanie sprostać specyficznym wymaganiom, jakie stawia przed nim obsługa nietypowych i niepowtarzalnych produktów.

Informacji udziela:
Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: grohsk@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

--------------------------------------------------------------------

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

Źródło: Źródło: FANUC Robotics Polska; tłumaczenie: JK-R