PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-01-05 09:09

ASTOR: Zrobotyzowane stanowisko do spawania elementów osprzętu sieciowego w BELOS-PLP

autor: Tadeusz Sarnowski,
www.ZAP-ROBOTYKA.com.pl

Firma ZAP-Robotyka Sp. z o.o. jako integrator stanowisk zrobotyzowanych zaprojektowała, wykonała i wdrożyła w BELOS-PLP Bielsko-Biała zrobotyzowane stanowisko do spawania podzespołów pierścieni stalowych i łączników prądowych wykonanych ze stopów aluminium.

Dla krajowego przemysłu robotyzacja może być jednym z kluczowych czynników decydujących o dalszym wzroście. Roboty przemysłowe stosuje się na stanowiskach roboczych, w których wykorzystuje się przewagę robota nad człowiekiem, a ograniczenie możliwości robota nie stanowi w tym przeszkody. Jednym z typowych zastosowań robotów są technologie spajania.

Firma ZAP-Robotyka Sp. z o.o. jako integrator stanowisk zrobotyzowanych zaprojektowała, wykonała i wdrożyła w BELOS-PLP Bielsko-Biała "Zrobotyzowane stanowisko do spawania podzespołów pierścieni stalowych i łączników prądowych wykonanych ze stopów aluminium". Robota przemysłowego Kawasaki FA006EFD40 dostarczyła firma ASTOR.

Charakterystyka stanowiska
Konfigurację stanowiska przedstawiono na rysunku nr 1.
Do realizacji zadania zastosowano robot sześcioosiowy Kawasaki FA006EFD40 z oprogramowaniem spawalniczym (rys. 2). Wszystkie parametry spawania wprowadza się za pomocą panela programowania. Manipulowanie przedmiotami spawanymi odbywa się w przyrządach, które zamocowane są w pozycjonerach. Przyrządy mocujące spawane detale są tak skonstruowane, aby dostęp robota do spoin był jak najbardziej korzystny i można było mocować kilka spawanych zespołów. W stanowisku zastosowano dwa pozycjonery o napędzie elektrycznym:

* pozycjoner pionowy jednoosiowy o pionowej osi obrotu,
* pozycjoner jednoosiowy z możliwością przechyłu tarczy obrotowej 0st., 45st., 90st.

[...]

Czytaj całość artykułu na stronie WWW firmy ASTOR

Artykuł ukazał się w cyklicznej publikacji ASTOR, Biuletynie Automatyki nr 62 (4/2009).

------------------------------------------------------------------

ZAP-ROBOTYKA Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem z długoletnią tradycją, które powstało w wyniku restrukturyzacji Zakładów Automatyki Przemysłowej ZAP S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. Działamy w dziedzinie robotyki i automatyzacji procesów produkcyjnych. Gwarantujemy Państwu wyroby i usługi na wysokim poziomie jakościowym i technicznym. Zakres oferty: zrobotyzowane i zautomatyzowane stanowiska pracy, modernizacja linii technologicznych, projekt i doradztwo techniczne, dostawa, montaż i rozruch, oprogramowanie, szkolenia i serwis.

Firma ASTOR jest autoryzowanym dystrybutorem robotów przemysłowych KAWASAKI od 2007 roku. ASTOR oferuje 4 główne serie robotów Kawasaki, przeznaczone do konkretnych zadań, między innymi do paletyzacji, malowania, przenoszenia materiałów, pakowania oraz obsługi maszyn. Roboty doskonale sprawdzają się również w mechanicznym montażu, jak i też w precyzyjnym spawaniu łukowym czy cięciu laserowym, przy użyciu strumienia wody, etykietowaniu i zgrzewaniu.

Firma ASTOR oferuje komplet szkoleń z zakresu robotów przemysłowych Kawasaki. Zakres informacji przekazywanych na szkoleniach obejmuje wszystkie etapy pracy z robotem. Zdobyta wiedza umożliwia świadomy i optymalny dobór robota do konkretnego zadania, wykonanie projektu stanowiska oraz symulację pracy robota w programie PC-Roset, programowanie i obsługę robota oraz utrzymanie ruchu. Szeroki zakres wiedzy, którą chcemy Państwu przekazać, został podzielony - przygotowano szczegółowe szkolenia z poszczególnych dziedzin. Szczegóły dostępne na stronie http://www.akademia.astor.com.pl/

Źródło: ASTOR, http://www.astor.com.pl; Biuletyn Automatyki nr 62 (4/2009)