PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-01-20 14:15

Roboty FANUC do zadań specjalnych - FANUC ArcMate w branży tworzyw sztucznych

Inwestycja z 6-osiowych robotów FANUC w firmie Timloc Building Products zwróciła się wielokrotnie, w znacznym stopniu przyczyniając się do ograniczenia kosztów produkcji. 5 robotów FANUC Robotics pracuje w zakładzie tej firmy, przenosząc półprodukty z pras formierskich w miejsce, gdzie następnie są one paletyzowane, także przez roboty.

Timloc, firma z grupy Alumasc, produkuje szeroki zakres plastikowych części składowych do systemów wentylacyjnych dachów, ścian i podłóg. "Działamy na konkurencyjnym, dojrzałym rynku, jednakże w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej" - wyjaśnia David Preston, Dyrektor Zarządzający Timloc. "Mamy 2 klarowne strategie biznesowe - opracowanie nowych produktów pozwalających na wzrost firmy oraz redukcję bazy kosztów pozwalającą na utrzymanie lub wzrost produkcji krańcowej.

"Siła robocza to nasza największa baza kosztów - przy pracy na 3 zmiany przez 5 dni staje się znacząca. Ponieważ większość naszych pracowników jest zatrudniona przy pakowaniu dużych ilości odlewów, tę operację wybraliśmy jako docelową do procesu pełnej automatyzacji".

Pracownicy firmy Timloc mieli już doświadczenie w pracy z liniowymi robotami przemysłowymi - współpracowały one z dwiema wtryskarkami. Nowe roboty otrzymały zadanie przenoszenia odlewów z wtryskarek na przenośniki. W tej sytuacji FANUC Robotics we współpracy z firmą integratorską zaproponował rozwiązanie 6-osiowego robota do operacji rozładunku i paletyzacji. "Potrzebowaliśmy kogoś odpowiedzialnego za projekt, pewnego w 100% co do realizacji zadania, kogoś, kto udzieli wsparcia technicznego w każdej chwili. Firma integratorska, Hi-Tech Automation, miała bogate doświadczenie w branży tworzyw sztucznych także w kwestii rozwiązań robotycznych - osiągania ich pełnej funkcjonalności i maksymalnej wydajności pracy. Sporą niespodzianką było dla nas, że 6-osiowe roboty stały się tak przystępne cenowo".

5 systemów robotycznych zawierających robota FANUC ArcMate, wtryskarkę i oprzyrządowanie do lokalizacji opakowań oraz półproduktów, służy do różnych operacji, ale generalnie są to systemy służące do pakowania produktów.

Najprostsze zadania polegają na składaniu dwóch elementów, a najtrudniejsze - na przenoszeniu długiego, nie zastygłego jeszcze, plastycznego półproduktu. Elastyczność robotów 6-osiowych pozwoliła w obu przypadkach na pełne replikowanie czynności wykonywanych przez ludzi.

Podpodłogowe wentylatory teleskopowe są produkowane z dwóch części - powstają 2 odlewy, które są usuwane z wtryskarki przez robota FANUC ArcMate. Następnie obie części muszą być złożone razem - jedna część jest wsuwana w drugą. Aby tak się stało, specjaliści Hi-Tech Automation zaprojektowali urządzenie, które kontroluje kształt dopasowujących się części, zanim robot złoży je ze sobą.

Po ostatniej operacji procesu montażu robot układa gotowy produkt według zaplanowanego wzoru w ustawionym pionowo pudełku kartonowym. Gdy pudełko zapełni się, jest automatycznie usuwane z celi robotycznej, a w jego miejsce pojawia się nowe, puste.

Interwencja czynnika ludzkiego przy powyższych operacjach polega jedynie na dostarczaniu do celi robotycznej pustych opakowań i usuwania zapełnionych kartonów. Operator zakleja taśmą pudełko od góry, zanim zostanie ono zabrane do miejsca wysyłki.

Innym trudnym zadaniem było opracowanie technologii do przenoszenia i pakowania odlewów "grzebieniowych", stanowiących część produktu do wentylacji dachów. Były one trudne w przenoszeniu dla ludzi, ponieważ były bardzo giętkie. Specjalny chwytak dla robota ArcMate opracowany przez FANUC Robotics znacząco zwiększył wydajność tej operacji.

Firma Timloc z satysfakcją przyznaje, że osiągnęła cel redukcji kosztów i zamierza się rozwijać - wkrótce ma zakupić kolejne 6-osiowe roboty FANUC. Rozwiązaniami wdrożonymi w firmie Timloc zainteresowały się także inne przedsiębiorstwa z grupy Alumasc.

Więcej informacji udziela:
Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: grohsk@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

--------------------------------------------------------------------

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics Polska