PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-01-25 13:37

Roboty FANUC przy produkcji innowacyjnych palet

Zaprojektowany i opracowany przez Green Solutions proces produkcyjny ekologicznych palet jest w pełni zautomatyzowany: od pierwszej fazy produkcji, kiedy to papier jest w formie zawiesiny, aż do fazy końcowej, kiedy paleta jest gotowa do użytku. Sercem całego procesu są dwa roboty FANUC Robotics, które zajmują się obsługą formy odlewniczej i wytłoczonej palety oraz kontrolują na bieżąco proces systemowy.

Palety produkowane z pulpy celulozowej to opatentowana innowacja islandzkiej firmy Green Solutions PLC. To pierwsze na świecie palety z pulpy celulozowej, do których produkcji używa się makulatury.

Firma Green Solutions dostarcza kompletny system produkcji palet dla przedsiębiorstw, którym zależy na różnych opcjach transportu swoich produktów. System może być uruchomiony w każdym miejscu na świecie. Niezawodne rozwiązanie automatyzacji obsługi formy odlewniczej i palet jest w tym przypadku kluczowe dla procesu.

Współpracy w kwestii automatyzacji procesu podjął się islandzki integrator, firma SAMEY EHF. Integrator zaproponował rozwiązanie robotyczne. "Roboty były najbardziej efektywnym kosztowo rozwiązaniem dla procesu, idealnie dopasowanym do potrzeb oraz oczywistą odpowiedzią na plany zwiększenia niezawodności i łatwości operacji" - mówi Thorkell Jonsson, Dyrektor Zarządzający w SAMEY EHF.

W początkowej fazie procesu produkcji pierwszy robot, FANUC M-900iA, zanurza formę odlewniczą w zawiesinie papierowej. Po krótkim czasie ważąca 250 kg forma odlewnicza jest wyjmowana, a do górnej powierzchni palety aplikowany jest aparat próżniowy, który odciąga z niej wodę.

Następnie robot obraca paletę i wkłada ją do statycznego urządzenia próżniowego, które usuwa wodę z reszty formy odlewniczej. Wówczas FANUC M-900iA podaje paletę swoim chwytakiem próżniowym do chwytaka próżniowego drugiego robota, FANUC M-2000iB. Kiedy drugi robot sygnalizuje odciągnięcie wody, pierwszy robot usuwa się z pola działania i przystępuje ponownie do fazy zanurzania w zawiesinie.

W tym momencie drugi robot ładuje paletę do jednego z sześciu pieców osuszających. Kontroler FANUC Robotics zarządza sekwencją dla wszystkich 6 pieców, w tym otwieraniem drzwi pieców i nawiewem gorącego powietrza, dzięki czemu robot wie, drzwi którego pieca otworzyć i kiedy umieścić gotową paletę na przenośniku.

Jak twierdzi Thorkell Jonsson, "Roboty FANUC okazały się być prostym i niezawodnym rozwiązaniem. Ponadto bez problemu same zarządzają procesem dzięki wbudowanym inteligentnym kontrolerom. Stanowiska robotyczne zajmują mało miejsca w zakładzie produkcyjnym i mogą pracować nawet w trakcie 'ciszy nocnej'."

Zobacz film z robotami FANUC na stronie Green Solutions: www.gspallets.com

Więcej informacji udziela:
Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: grohsk@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Firma Green Solutions EHF powstała w 2005 roku w miejscowości Reykjahlíth w Mývatn, w Islandii.

Przedsiębiorstwo Green Solutions opracowało innowacyjną linię produkcyjną palet z pulpy celulozowej, idealnych do transportu lekkich towarów o wadze łącznej do 500kg.

Palety te są produkowane w całości z makulatury podczas opatentowanego procesu, który uwzględnia suszenie gorącym powietrzem. Dzięki temu w paletach nie lęgną się owady (co jest typowe dla palet drewnianych). W handlu międzynarodowym jest to kwestia kluczowa.

Maszyny i palety zostały zaprojektowane przez Green Solutions i są w trakcie uzyskiwania międzynarodowego patentu.

Misją przedsiębiorstwa Green Solutions jest budowanie wizerunku firmy ekologicznej: minimalizującej odpady i zanieczyszczenie środowiska na świecie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcia:
1 - Robot FANUC zanurza formę odlewniczą w zawiesinie celulozowej
2 - Roboty FANUC przekazują sobie formę odlewniczą

Źródło: FANUC Robotics Polska; http://www.fanucrobotics.pl, tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com