PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2006-04-08 19:24

"Szybkie Nogi" robota biją rekord

Robot "RunBot" stworzony przez naukowców z Niemiec i Szkocji, został najszybszym dwunożnym robotem w swojej kategorii wzrostu. Mierzący 30 centymetrów RunBot potrafi poruszać się z prędkością 3,5 nogi na sekundę. Dzięki temu wyprzedza poprzedniego rekordzistę MIT's Spring Flamingo, który jest 4 razy większy i porusza się z prędkością 1,4 nogi na sek

Robot jest kontrolowany przez program, który naśladuje zachowania neuronów w organizmach ludzkich i zwierzęcych. W przeciwieństwie do większości dwunożnych robotów, RunBot ma mało sensorów, przez co może dostrzegać tylko dwie rzeczy: kiedy stopa dotyka ziemię i kiedy noga porusza się naprzód.

Kiedy jedna stopa robota dotyka ziemi, przeciwna noga porusza się naprzód, zachowując balans. Kolano nogi poruszającej się, zgina się automatycznie dopóki sensor w biodrze nie spowoduje jego wyprostowania, by mógł dotknąć ziemi . Kiedy noga dotyka ziemi, cykl zaczyna się od początku.

Zespół naukowców poinformował, że starał się naśladować biologię, by stworzyć robota, który potrafi się poruszać jak człowiek. Florentin Wörgötter z Unversytetu Göttingen powiedział, że ludzie mają proste systemy nerwowe, które uczą się kilku trybów podstawowych ruchów. RunBot w momencie dotknięcia ziemi, sam doprowadza informacje do swojego układu, które dotyczą rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Oprogramowanie, które naśladuje neuronową kontrolę pozwala RunBot nauczyć się chodzić szybciej. Powoduje to, że robot czasem porusza się trzykrotnie szybciej niż na początku.

Plik PDF z pełnymi danymi oraz 2 filmy: 1,2

Źródło: http://www.newscientist.com