PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-05-24 15:38

Robot Stäubli RS-60 i system pick&place BLUMENBECKER IPS Polska

Firma BLUMENBECKER IPS Polska sp. z o.o., wykorzystując doświadczenie z zakresu robotyki, opracowała swój własny system Pick and Place. Premiera stanowiska miała miejsce na targach Automaticon 2010 w Warszawie, była również prezentowana na targach Elcom 2010 w Kijowie. Opracowanie projektu oraz wykonanie przeprowadzone było całościowo przez BLUMENBECKER IPS Polska sp. z o.o.

Aplikacje "pick and place", czyli "podnieś i odłóż" są obecnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu - od spożywczego do elektronicznego. Przy coraz szybszej produkcji oraz większej różnorodności asortymentu, znaczenie systemów transportu rośnie.

Zrobotyzowane stacje wypierają mniej elastyczne i wolniejsze systemy transportu wibracyjnego, pneumatycznego oraz innego typu specjalizowanego. Dobrze dobrane rozwiązanie nie tylko przyspiesza produkcję, ale zapewnia spore oszczędności i rozszerza zakres możliwości produkcyjnych. Zmiany na zrobotyzowanych stanowiskach w większości ograniczają się do zmiany oprogramowania, ograniczając czas i kosztowne modyfikacje mechaniczne.

Rozwiązanie takie daje następujące korzyści:

1. Przyspieszenie produkcji - poprzez usprawnienie transportu, pakowania i segregacji;
2. Oszczędności - eliminacja personelu obsługującego;
3. Niezawodność - roboty mogą pracować 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu;
4. Poprawa elastyczności produkcji - system zrobotyzowany umożliwia szybkie przeprogramowanie;
5. Ograniczenie przestrzeni potrzebnej do transportu - możliwość wykorzystania jednego przenośnika do kilku produktów;
6. Poprawa jakości - wyeliminowanie błędów mogących powstać przy ręcznej pracy, możliwość wykrycia wadliwych produktów przez system wizyjny;
7. Poprawa higieny - w przypadku produktów spożywczych, bądź innych wrażliwych na zabrudzenia;
8. Szybki montaż - stanowisko montowane i testowane jest poza fabryką, aby zminimalizować czas wdrożenia i postoju.

Dążąc do elastyczności i niezawodności wykorzystano system wizyjny sprzężony z przenośnikiem taśmowym i robotem. Takie rozwiązanie umożliwiło rozpoznawanie i lokalizowanie elementów, które w następnej kolejności przekładane są w sposób ciągły, bez zatrzymywania przenośnika. To bardzo szybkie i praktyczne rozwiązanie. Modułowa budowa umożliwia montaż nawet kilku robotów na jednym przenośniku. W takiej konfiguracji każdy robot może pobierać inny typ elementów, bądź każdy następny robot pobiera elementy pozostawione przez poprzedni. Istnieje również możliwość zatrzymania przenośnika, jeśli produkt wyjeżdża poza obszar działania robota. W aplikacji można rozbudować system wizyjny o zaawansowane funkcje sprawdzające cechy fizyczne jak wymiar, kształt, obecność elementów składowych, bądź też sczytywanych danych o produkcie umieszczonych w kodach kreskowych i nadrukach.

Charakterystyka stacji:

> Waga elementów - do 3kg
> Prędkość przenośnika - 200mm/min
> Ilość elementów pobieranych - do 100 na minutę bez zatrzymywania przenośnika

Firma BLUMENBECKER realizuje projekty również w szerszym zakresie automatyzacji. Posiadamy doświadczenie i referencje w uruchamianiu kompleksowych rozwiązań zrobotyzowanych.

Kontakt:

BLUMENBECKER IPS Polska Sp. z o.o.
Ul. Ligocka 103, 40-568 Katowice, Polska
tel: +4832278 70 80 (81, 82)
fax.: +4832278 70 83
e-mail: ips@blumenbecker.pl
Internet: www.blumenbecker.pl

Źródło: Blumenbecker IPS Polska Sp. z o.o.; http://www.blumenbecker.pl