PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-06-21 14:09

Blumenbecker IPS przedstawia: Aplikacja "RoboSoccer" na targach Automaticon 2010

autor: Jakub Miklis
www.BLUMENBECKER.pl

Podczas targów Automaticon 2010, firma Blumenbecker IPS Polska miała okazję gościć na stoisku firmy ELTRON z autorską aplikacją "RoboSoccer". Firma ELTRON jest znaczącym dystrybutorem komponentów wykorzystywanych w automatyce, elektronice i elektrotechnice, natomiast głównym celem prezentowanego stanowiska było pokazanie w przystępny sposób działania oraz możliwości wspólnej integracji wspomnianych podzespołów, wykorzystywanych przy budowaniu stanowisk zrobotyzowanych wyposażonych w systemy wizyjne.

Mimo iż aplikacja ma charakter rozrywkowy, wykorzystano przy jej realizacji typowe komponenty przemysłowego stanowiska zrobotyzowanego. Ze względu na swoją popularność wybór padł na zręcznościową grę w "piłkarzyki". Dodatkowym atutem była możliwość przeprowadzenia interaktywnej rozgrywki człowieka z robotem.

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń stoiska targowego zastosowano robota IRB 140 pracującego pod kontrolą systemu IRC 5, który na czas przygotowania aplikacji i trwania targów został udostępniony przez Dywizję Robotyki firmy ABB. Ramię IRB 140 jest kompaktową jednostką sześcioosiową o zasięgu równym 80 centymetrów, potrafiącą przenieść do 5 kilogramów ładunku.

Sercem aplikacji jest system wizyjny firmy COGNEX In-Sight Micro 1100. System połączony przez sieć Ethernet z kontrolerem robota pozawala na szybką i dokładną lokalizację piłki na boisku. Aby wyeliminować zakłócenia obrazu wynikające ze zmieniającego się oświetlenia zewnętrznego zastosowano dodatkowo oświetlacze firmy WALDMANN zamontowane nad boiskiem.

Ciekawostką jest, że komunikacja pomiędzy robotem a kamerą realizowana jest za pomocą standardowych funkcji języka RAPID i nie wymaga użycia dodatkowego oprogramowania po stronie robota. W aplikacji przyjęto synchroniczny model wymiany danych:

> Robot znajdując się w pozycji domowej wysyła do kamery zapytanie gdzie aktualnie znajduje się piłka;

> System wizyjny po wykryciu piłki, przelicza jej pozycję i wysyła do robota wiadomość z numerem konkretnego piłkarzyka, przy którym znajduje się piłka;

> Po otrzymaniu informacji z kamery robot wykonuje zagranie, jeżeli piłka znajduje się przy piłkarzyku z drużyny robota, lub czeka na ruch przeciwnika.

Aby poprawić płynność rozgrywki bramki zostały wyposażone w czujniki indukcyjne, dzięki czemu po strzeleniu gola robot automatycznie pobierał piłkę i wrzucał ją z powrotem na boisko.

Ponieważ w przypadku gry z robotem dochodzi do bezpośredniej interakcji człowieka z maszyną, aplikacja została wyposażona w przemysłowy system bezpieczeństwa. Aby chronić osoby grające z robotem pole gry zostało odgrodzone barierami świetlnymi firmy DATASENSOR. Bariery, poprzez przekaźnik PILZ mm0p, zostały podłączone do wewnętrznego układu bezpieczeństwa robota. W przypadku przekroczenia bariery w czasie ruchu robota następuje natychmiastowe jego zatrzymanie. Zastosowanie programowalnego przekaźnika bezpieczeństwa umożliwiło automatyczny restart aplikacji po zwolnieniu pola gry. Tak przygotowany system bezpieczeństwa pozwolił na zwiększenie prędkości robota oraz bezpośredni dostęp zawodników do boiska, a co za tym idzie na płynniejszą i bardziej dynamiczną rozgrywkę.

Aby umożliwić większej ilości osób obserwację rozgrywki, aplikacja została wyposażona w dodatkową wizualizację. Nad robotem umieszczono monitor LCD wyświetlający obraz modelu boiska z zaznaczoną pozycja piłki, aktualnym wynikiem oraz czasem do końca rozgrywki. Wizualizacja została przygotowana w środowisku Visual Studio .Net z wykorzystaniem dostarczanej przez ABB biblioteki Robot Application Builder. Przy pomocy tych narzędzi można przygotować własny program komunikujący się z robotem, znacznie zwiększając jego funkcjonalność.

Firma Blumenbecker IPS Polska skupia swoją działalność na projektowaniu i instalacji kompletnych rozwiązań z zakresu automatyki, informatyki i robotyki w najróżniejszych branżach przemysłowych. Inżynierowie pracujący w firmie dysponują szerokim doświadczeniem w zakresie technik transportu bliskiego, linii montażowych i produkcyjnych, automatyzacji maszyn i systemów informatycznych do obsługi produkcji (SCADA, MES, ERP).

Materiał filmowy na temat aplikacji RoboSoccer: http://www.youtube.com/watch?v=0x60SAqmPlw

Kontakt:

Jakub Miklis
Dział Robotyki

Blumenbecker IPS Polska Sp. z o.o.
jmiklis@blumenbecker.pl
www.blumenbecker.pl
tel.: +48 32 278 70 80,
fax: + 48 32 278 70 83,
tel. kom.: +48 668 803 277

BLUMENBECKER IPS POLSKA Sp. z o.o.
ul. Ligocka 103
40-568 Katowice

Źródło: Blumenbecker IPS Polska Sp. z o.o.; http://www.blumenbecker.pl