PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-06-24 11:09

ASTOR: Roboty Kawasaki w procesie pakowania konserw w Dreistern

Biuletyn Automatyki 02/2010
ASTOR

Integrator wyspecjalizowany w robotyzacji linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym we współpracy z inżynierami Kawasaki opracował rozwiązanie, które gwarantuje sprawny i ekonomiczny przebieg procesu produkcji.

Coraz więcej sieci handlowych i dyskontów wymaga od producentów pakowania szerszego asortymentu w jedno opakowanie zbiorcze, aby na ograniczonej powierzchni handlowej móc umieścić więcej wariantów danego produktu.

Od 1934 roku firma DREISTERN produkuje "zakonserwowaną świeżość" w formie najwyższej jakości konserw. Zalety tego typu produkcji artykułów spożywczych są oczywiste. Zdrowe produkty spożywcze oraz ich oszczędna obróbka technologiczna są również czynnikami, dzięki którym niewyobrażalna stała się kuchnia bez produktów w puszkach.

Pochodząca z Poczdamu rodzinna firma przekształciła się w 1998 w wielkie przedsiębiorstwo zatrudniające 200 pracowników, które na 15 000 m.kw. produkuje dziennie około 250 000 konserw i produktów pakowanych hermetycznie.

Handel artykułami spożywczymi ze względu na strukturę produktów coraz częściej sięga po asortyment, który umożliwia łączenie różnych artykułów wewnątrz jednego opakowania zbiorczego.

Robot Kawasaki przygotuje każde indywidualne zamówienie

Integrator wyspecjalizowany w robotyzacji linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym we współpracy z inżynierami Kawasaki opracował rozwiązanie, które gwarantuje sprawny i ekonomiczny przebieg procesu produkcji.

Celem aplikacji było łączenie i pakowanie produktów jednego rodzaju znajdujących się na palecie w asortymentowo zróżnicowane tacki, zgodnie ze specyfikacją klienta. Posortować ponad 200 odmian - to może udać się jedynie z pomocą przemyślanej i dopracowanej techniki sterowania.

Na podstawie numerów artykułów, które zostały wprowadzone do komputera, oraz przemyślanego programowania udało się uzyskać możliwość maszynowego łączenia różnego rodzaju produktów we wszelkich wariantach.

Jak to działa?

W procesie produkcji zapakowane i opatrzone etykietą produkty jednego rodzaju docierają na 6-, 8- lub 12- miejscowych tackach/paletach do urządzenia sortującego, którego integralną częścią jest robot przemysłowy Kawasaki FD050N.

Tacki z konserwami zostają położone na przenośniku taśmowym i do akcji wkracza robot Kawasaki, typ FD050N.

W zależności od zaprogramowanego schematu pakowania, konserwy zostają wyciągnięte z tacek i położone na nowym, przeznaczonym dla nich przenośniku taśmowym. Posortowane według rodzaju produkty transportowane są na łącznie pięciu liniach do jednostki mieszającej. Puszki zatrzymane są przez stoper i sortowane zgodnie z zaprogramowanym schematem tak, że opuszczając urządzenie są już zmieszane we właściwym zestawieniu. Następnie puszki przesuwane są na taśmie w kierunku urządzenia pakującego. Po drodze przechodzą przez liczniki, które kontrolują zestawienie puszek, zapewniając tym samym uzyskanie żądanego składu danej tacki. Palety opróżnione przez roboty Kawasaki transportowane są na taśmie na koniec linii produkcyjnej. Tam napełniane są nowo wyprodukowanymi konserwami.

Efekty

Inteligentna technika sterowania umożliwia w połączeniu z szybko i precyzyjnie pracującymi robotami Kawasaki, indywidualnie dostosowane do potrzeb klienta konfekcjonowanie, z którym niełatwo byłoby uporać się przy pracy manualnej.

Możliwe stało się pakowanie podczas jednej zmiany około 80 000 puszek o łącznej wadze ok. 40 ton.

Możliwość szybkiej zmiany produktów bez dużych nakładów przygotowań oraz zwarta budowa linii są kolejnymi aspektami, które dla firmy DREISTERN okazały się decydujące przy wyborze tego rodzaju urządzenia.

Na podstawie materiałów firmy Kawasaki opracował
i więcej informacji udziela:

Paweł Handzlik
ASTOR Sp. z o.o.
ul. Smoleńsk 29
31-112 Kraków

tel. 012 428-63-00
fax 012 428-63-09
e-mail: info@astor.com.pl
www.astor.com.pl/robotyka
_____________________________________________________________________________

Firma ASTOR jest autoryzowanym dystrybutorem robotów przemysłowych KAWASAKI od 2007 roku. ASTOR oferuje 4 główne serie robotów Kawasaki, przeznaczone do konkretnych zadań, między innymi do paletyzacji, malowania, przenoszenia materiałów, pakowania oraz obsługi maszyn. Roboty doskonale sprawdzają się również w mechanicznym montażu, jak i też w precyzyjnym spawaniu łukowym czy cięciu laserowym, przy użyciu strumienia wody, etykietowaniu i zgrzewaniu.

Firma ASTOR oferuje komplet szkoleń z zakresu robotów przemysłowych Kawasaki. Zakres informacji przekazywanych na szkoleniach obejmuje wszystkie etapy pracy z robotem. Zdobyta wiedza umożliwia świadomy i optymalny dobór robota do konkretnego zadania, wykonanie projektu stanowiska oraz symulację pracy robota w programie PC-Roset, programowanie i obsługę robota oraz utrzymanie ruchu. Szeroki zakres wiedzy, którą chcemy Państwu przekazać, został podzielony - przygotowano szczegółowe szkolenia z poszczególnych dziedzin. Szczegóły dostępne na stronie http://www.akademia.astor.com.pl/

Źródło: ASTOR, http://www.astor.com.pl; Biuletyn Automatyki nr 64 (2/2010)