PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-07-05 11:36

Smart Palletizer - nowa propozycja Blumenbecker IPS Polska dla przemysłu meblowego i przetwórstwa drewna

autor: Patryk Walda
www.BLUMENBECKER.pl

W ramach pokazu zorganizowanego przez firmę Blumenbecker IPS Polska dla przedstawicieli przedsiębiorstw z branży przemysłu drzewnego, zaprezentowano stanowisko pokazowe typu Pick & Place, w którym wykorzystano jednego z szerokiej gamy robotów firmy KUKA.

Wymagania firm z branży drzewnej postawione inżynierom z firmy Blumenbecker IPS Polska powodowały konieczność integracji robota z przenośnikiem taśmowym w taki sposób, aby robot był w stanie zdejmować elementy z poruszającego się transportera oraz je paletyzować.

Dodatkowym wymogiem, który musiał spełniać zaprojektowany system, była zdolność wykrywania wadliwych elementów pojawiających się na przenośniku i późniejsze ich składowanie w oddzielnym obszarze. Integrowany system rozszerzono więc o kolejny komponent - system wizyjny.

Proces paletyzacji elementów wzbogacono o etap odseparowania każdej ich warstwy przekładkami. Funkcję przekładek spełniały arkusze papieru. Ze względu na konieczność pobrania ze stosu wyłącznie jednego arkusza papieru w każdym cyklu, z pozoru proste zadanie, wymusiło zastosowanie specjalnych, dedykowanych do tego celu elementów podciśnieniowych.

Kompletność systemu zapewniła stworzona aplikacja wizualizacyjna umożliwiająca zmianę parametrów procesu (ilość warstw dla poszczególnych stosów, tryb paletyzacji elementów określający sposób ich ułożenia na palecie itp.) oraz jego monitorowanie w czasie rzeczywistym.

W aplikacji wykorzystano robota firmy KUKA, model KR210 w wersji z wydłużonym ramieniem (L150). Duży zasięg roboczy użytego robota umożliwił swobodne rozmieszczenie poszczególnych elementów w obszarze jego działania oraz zapewnił szeroki zakres pracy nad transporterem.

Wszystkie urządzenia znajdujące się w celi sterowane są z poziomu standardowego kontrolera robota (KRC2). W kontrolerze zainstalowano dodatkowe oprogramowanie dedykowane do aplikacji wymagających śledzenia obiektów na ruchomym przenośniku (ConveyorTech) oraz wykorzystujących system wizyjny (KRVisionCom).

Wyzwaniem było skonstruowanie uniwersalnego chwytaka, który byłby w stanie przenosić różnego rodzaju materiały bez konieczności wymiany końcówek chwytaka. Został on zaprojektowany w oparciu komponenty firmy Schmalz - lidera w branży technologii podciśnieniowej. Głównym elementem chwytaka jest niezwykle uniwersalna, podciśnieniowa "listwa ssąca" serii FXC umożliwiająca próżniowe chwytanie bardzo szerokiej gamy obiektów. Mimo jej relatywnie niewielkich rozmiarów, z równie dobrym skutkiem możliwe jest przenoszenie zarówno drobnych elementów, jak i stosunkowo dużych i ciężkich obiektów (np. palety EURO) oraz manipulacja nimi w bardzo szerokim zakresie zmian orientacji chwytaka.

Pobieranie i przenoszenie pojedynczych arkuszy papieru zrealizowano przy wykorzystaniu specjalnych elementów podciśnieniowych serii SBS, dedykowanych do chwytania elementów łatwo ulegających uszkodzeniom. Pierwszy etap procesu pobierania przekładki polega na "poderwaniu" przy ich pomocy arkusza papieru. Następnie arkusz jest chwytany standardowymi przyssawkami zapewniając w ten sposób pewny chwyt. Dzięki takiemu rozwiązaniu pobieranie tylko jednego arkusza z całego ich stosu realizowano ze stuprocentową skutecznością.

Wykrywanie wadliwych elementów pojawiających się na przenośniku rozwiązano dzięki wykorzystaniu systemu wizyjnego opartego o kamerę firmy Cognex, którą zamontowano na chwytaku robota. System przetwarza obraz elementu, który pojawia się na przenośniku w obszarze pracy robota, w celu wyszukania na powierzchni obiektu określonego znacznika. W przypadku znalezienia takiego znacznika na obrazie, dany element jest kwalifikowany jako wadliwy, a następnie odkładany przez robota w oddzielny obszar odkładczy. Opisany powyżej proces odbywa się bez zatrzymywania przenośnika.

Aplikacja wizualizacyjna została stworzona przy wykorzystaniu oprogramowania (HMIGenesis) dostarczonego przez producenta robota. Oprogramowanie to pozwala na uruchomienie utworzonej aplikacji bezpośrednio na kontrolerze robota, zapewniając pełną jej funkcjonalność i obsługę z poziomu KCP (KUKA Control Panel), bądź za pośrednictwem dodatkowych urządzeń peryferyjnych (monitor, klawiatura, myszka).

Pomysły, ich wdrożenie w praktyce oraz realizacja dokonana przez inżynierów z firmy Blumenbecker IPS Polska spotkały się z wysokim uznaniem przedstawicieli firm drzewnych - wszelkie wymagania stawiane dla tego typu rozwiązań zostały tym samym spełnione, a autorskie innowacje dodatkowo podnoszą atrakcyjność tej oferty.

Materiały filmowe na temat opisanej aplikacji:
http://www.youtube.com/watch?v=i4kPNXj_Yl0
http://www.youtube.com/watch?v=Vmgf5zZK7YU

Kontakt:

Patryk Walda
Dział Robotyki

Blumenbecker IPS Polska Sp. z o.o.
pwalda@blumenbecker.pl
www.blumenbecker.pl
tel.: +48 32 278 70 80,
fax: + 48 32 278 70 83

BLUMENBECKER IPS POLSKA Sp. z o.o.
ul. Ligocka 103
40-568 Katowice

____________________________________________________________________________

Firma Blumenbecker IPS Polska skupia swoją działalność na projektowaniu i instalacji kompletnych rozwiązań z zakresu automatyki, informatyki i robotyki w najróżniejszych branżach przemysłowych. Inżynierowie pracujący w firmie dysponują szerokim doświadczeniem w zakresie technik transportu bliskiego, linii montażowych i produkcyjnych, automatyzacji maszyn i systemów informatycznych do obsługi produkcji (SCADA, MES, ERP).

Źródło: Blumenbecker IPS Polska Sp. z o.o.; http://www.blumenbecker.pl