PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-09-27 09:19

130 niezawodnych robotów FANUC unowocześnia linię Opla Astry w Gliwicach

autor: Adam Sieroń
Polski Przemysł

Wiele wskazuje na to, że Gliwicka Fabryka Opla, wchodząca w skład koncernu General Motors, ubiegłoroczny kryzys ma już za sobą. Jest tak m.in. dzięki unowocześnieniu linii produkcyjnej, a także uruchomieniu produkcji nowej wersji Astry.

To już czwarta generacja Astry. Produkowany w Gliwicach nowy model jest w wersji pięciodrzwiowej hatchback. Produkcję uruchomiono w listopadzie 2009 roku. Nie jest to jednak koniec nowości w gliwickim zakładzie. W tej chwili przygotowuje się on do uruchomienia produkcji kolejnych odmian nadwoziowych Astry, a na przyszły rok zapowiadane jest rozpoczęcie produkcji Astry hatchback w wersji trzydrzwiowej, zaś w 2012 - czterodrzwiowej Astry sedan.

[...]

Roboty w akcji

Istotnym elementem nowej linii jest 130 robotów, które w dużej mierze wpłynęły na zwiększenie zautomatyzowania całości procesu produkcyjnego. Ich producentem jest firma FANUC - największy na świecie producent robotów przemysłowych. Swoją główną siedzibę ma w japońskim mieście Oshino-mura, natomiast w 2008 roku koncern otworzył swoją polską filię. FANUC jest stałym dostawcą robotów przemysłowych dla koncernu General Motors. Z perspektywy producenta Opla, istotna jest współpraca z tą firmą w ramach wykorzystywania nowoczesnych robotów przemysłowych w bardzo wielu elementach procesu produkcyjnego - od zgrzewania, poprzez przenoszenie poszczególnych elementów konstrukcji, do klejenia i uszczelniania elementów karoserii.
- Urządzenia FANUCa cechuje duża niezawodność i trwałość, co jest dla nas szczególnie cenne. Dlatego też zamierzamy kontynuować współpracę również w zakresie przyszłych projektów. Cieszy nas fakt otwarcia polskiego oddziału firmy. Mam nadzieję, że jeszcze bardziej poprawi to wsparcie techniczne i skróci czas reakcji dla klienta w Polsce, którym jesteśmy - mówi Arkadiusz Bober.

[...]

Artykuł "Gliwickie Astry na jednej linii" autorstwa Adama Sieronia ukazał się w numerze 07/2010 magazynu "Polski Przemysł". Czytaj całość artykułu.

_____________________________________________________________________________

Artykuł zamieszczony w Polskim Przemyśle zgodził się skomentować dla portalu Robotyka.com dyrektor FANUC Robotics Polska,
p. Konrad Grohs.

"Cieszymy się, że nasze roboty są stosowane w aplikacji, która jest esencją zastosowania robotyki. W aplikacji, w której główną rolę odgrywa elastyczność robotów. Inżynierowie GM w Gliwicach stworzyli elastyczną linię produkcyjną, która może dosłownie co chwilę produkować inne samochody (3 typy na jednej linii, wjeżdżające na linię produkcyjna czasami po jednej sztuce). To wszystko jest możliwe dzięki następującym czynnikom:

- roboty mają różne programy dostosowane do wykonywania zgrzein na 3 różnych typach karoserii;
- roboty mają różne kleszcze zgrzewalnicze (zgrzewadła), które są automatycznie, samodzielnie wymieniane przez roboty;
- nad całością panuje informatyczny system zarządzania produkcją umożliwiający koordynację pracy robotów i ruchu karoserii samochodowych.

Jako Polacy możemy być dumni, że w Polsce istnieje tak rozbudowana i zaawansowana aplikacja robotyki, wykonana w dużej mierze przez polskich inżynierów z Gliwic."

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: grohsk@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

_____________________________________________________________________________

W zakładzie GM w Gliwicach stosowane są głównie roboty typu R-2000iB. Roboty te stosowane są tu głównie do zgrzewania punktowego.

Seria R-2000iB firmy FANUC jest najnowszą generacją odnoszących największe sukcesy na świecie robotów FANUC. Szeroki zasięg jego udźwigów od 100kg do 210kg oraz wysokie możliwości odnośnie wydajności sprawiają, że jest on idealnym rozwiązaniem dla wielu zastosowań.
_____________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

_____________________________________________________________________________

"Polski Przemysł" to nowatorski magazyn skierowany do polskich przedsiębiorców i kadry zarządzającej w polskich spółkach, zarówno tych dużych, jak i firm z sektora MSP. Na naszych łamach przedstawiamy liderów polskiego biznesu - wywiady z kadrą zarządzającą polskimi przedsiębiorstwami, informacje na temat inwestycji, realizacji, finansów oraz nowości technologicznych. Prezentujemy przykłady udanych inwestycji, zrealizowanych strategii, optymalizacji zarządzania i ekspansji polskich spółek. Pokazujemy, że dzięki współpracy pomiędzy firmami można osiągnąć sukcesy. Chcemy przekazywać informacje, które mogą pomóc i ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa.

Źródło: POLSKI PRZEMYSŁ, http://www.polskiprzemysl.com.pl