PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-08-27 12:19

Roboty Stäubli TX90 - niezawodny pracownik do pracy w trudnych warunkach w przemyśle spożywczym

Zrobotyzowany handling sera

Firma Hendriks Engineering & Machinery jest częścią grupy Hendriks (Holandia), która jest liderem w projektowaniu oraz budowie maszyn specjalnego przeznaczenia w przemyśle spożywczym. Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu firma może pochwalić się szerokim asortymentem maszyn wykorzystywanym przy produkcji sera. Maszyny te służą do odpakowywania, usuwania skórki oraz cięcia sera na bloki lub porcje. Mogą one pracować w linii w kompletnych zautomatyzowanych systemach, które buforują, ważą, transportują i umieszczają ser w maszynach do pakowania.

Od 20 kg bloków sera do 1 kg porcji
Hendriks Engineering & Machinery opracował i wyprodukował linię do cięcia sera o nazwie FixLine. FixLine składa się z kilku modułów takich jak: maszyna do odpakowywania, moduły do cięcia, kontroli wagi, rozpoznania wizyjnego oraz zrobotyzowany system z robotami Stäubli do umieszczania porcji sera w maszynie do termoformowania. Taka koncepcja pozwoliła uzyskać całkowicie zautomatyzowaną linię handlingu sera - od A do Z.

Mały footprint
Wyzwaniem przy tym projekcie było zastąpienie starej linii, która nie posiadała modułu do odpakowywania, w związku z czym powierzchnia była bardzo ograniczona i trzeba było znaleźć bardzo kompaktowe rozwiązanie. Wspólnie ze Stäubli Robotics udało się znaleźć rozwiązanie w postaci bardzo kompaktowych robotów z serii TX90, które mogą być montowane w dowolnej konfiguracji (tutaj do góry podstawą).

Wizja, Tracking
W aplikacji wykorzystano kombinację system wizyjnego z funkcją tracking. Pozwoliło to na lokalizację kawałków sera w różnych orientacjach "w locie" na pracującym przenośniku. Dzięki czemu możliwa jest praca przy wydajności 80 serów/minutę(4800kg/godzinę).

Roboty wykorzystane w tej aplikacji to roboty TX90L w wersji HE. "HE" oznacza Humid Environment, czyli roboty w wykonaniu odpornym między innymi na środki używane do mycia linii. Ta wersja robotów dzięki specjalnemu wykonaniu jest odporna na korozję, roboty są precyzyjne i mają łatwo zmywalną powierzchnię. Dzięki tym kluczowym czynnikom Hendriks Engineering & Machinery uzyskał znaczącą pozycję w branży przetwórstwa serów.

Więcej informacji udziela:

Paweł Popławski
Inżynier Sprzedaży

WAGNER-SERVICE
Ul. Imieli 14
41-605 Świętochłowice
Kom. (+48) 665 411 344
Fax. (+48) 032 241 42 51
www.wagner-polska.com.pl
p.poplawski@wagner-polska.com.pl

Źródło: WAGNER-SERVICE, autoryzowany dystrybutor robotów Stäubli