PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-09-09 09:14

ASTOR: Roboty Kawasaki pomagają zwiększyć wydajność i zoptymalizować koszty

autor: Magdalena Bryl
KDM-automatyka

Firma KDM-automatyka, Srebrny Partner ASTOR, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, zaprojektowała i z sukcesem wdrożyła do procesu produkcyjnego robota w jednym z nowoczesnych zakładów produkcyjnych.

Jeszcze do niedawna polscy inwestorzy odnosili się bardzo sceptycznie do wykorzystywania robotów przemysłowych w różnego rodzaju procesach produkcyjnych, traktując je wyłącznie jako bardzo kosztowną inwestycję. Takie postępowanie przedsiębiorców wynika z dążenia do optymalizacji kosztów w krótkim okresie, pomijając jednocześnie wymierne korzyści długookresowe.

Inwestycja w zainstalowanie robota do procesu produkcyjnego - dzięki m.in. poprawie wydajności produkcji, wysokim stopniu powtarzalności ruchów, obniżeniu awaryjności oraz redukcji kosztów - bardzo szybko się zwraca, stanowiąc jednocześnie źródło wymiernych korzyści ekonomicznych.

Problem paletyzacji - założenia

Paletyzacja utożsamiana jest zwykle z ostatnim etapem w procesie produkcyjnym. Wyzwaniem dla inżynierów firmy KDM-automatyka była paletyzacja płyt, charakteryzujących się specyficznymi właściwościami materiału, tj. wysoka przepuszczalność, kruchość, i różnorodność formatów. Zadaniem robota miało być przejęcie płyty dostarczonej z produkcji transporterem rolkowym i składowanie płyty na odpowiedniej palecie.

Bardzo istotne dla prawidłowego rozwiązania problemu było odpowiednie skonstruowanie chwytaka, który spełnia ważną rolę w procesie. Jest on odpowiedzialny za pewne chwycenie płyty za pośrednictwem przyssawek, bez jej uszkodzenia. Specyficzny materiał płyty sprawia, że chwytak o niewłaściwej konstrukcji lub błędnie zaprojektowany mógł uszkodzić produkt.

Zastosowane rozwiązanie

KDM-automatyka opracowała rozwiązanie uwzględniające wszystkie określone powyżej założenia. W celu zoptymalizowania korzyści, płynących z rozwiązania opracowanego przez KDM, wykorzystano robota paletyzującego firmy Kawasaki, typ ZD250S z kontrolerem D43. Kryterium wyboru był przede wszystkim stosunek zasięgu ramion robota do jego udźwigu.

[...]

czytaj więcej w artykule "Roboty Kawasaki pomagają zwiększyć wydajność i zoptymalizować koszty" w Biuletynie Automatyki ASTOR nr 65 (3/2010)

autor:
Magdalena Bryl
Kierownik Działu Marketingu
KDM-automatyka
Srebrny Partner ASTOR

_____________________________________________________________________________


Firma ASTOR jest autoryzowanym dystrybutorem robotów przemysłowych KAWASAKI od 2007 roku. ASTOR oferuje 4 główne serie robotów Kawasaki, przeznaczone do konkretnych zadań, między innymi do paletyzacji, malowania, przenoszenia materiałów, pakowania oraz obsługi maszyn. Roboty doskonale sprawdzają się również w mechanicznym montażu, jak i też w precyzyjnym spawaniu łukowym czy cięciu laserowym, przy użyciu strumienia wody, etykietowaniu i zgrzewaniu.

Firma ASTOR oferuje komplet szkoleń z zakresu robotów przemysłowych Kawasaki. Zakres informacji przekazywanych na szkoleniach obejmuje wszystkie etapy pracy z robotem. Zdobyta wiedza umożliwia świadomy i optymalny dobór robota do konkretnego zadania, wykonanie projektu stanowiska oraz symulację pracy robota w programie PC-Roset, programowanie i obsługę robota oraz utrzymanie ruchu. Szeroki zakres wiedzy, którą chcemy Państwu przekazać, został podzielony - przygotowano szczegółowe szkolenia z poszczególnych dziedzin. Szczegóły dostępne na stronie http://www.akademia.astor.com.pl/

Źródło: ASTOR, www.astor.com.pl; Zdjęcia: www.kdm-automatyka.pl