PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2010-09-13 13:12

FANUC Robotics: robot w piekarni Fosters zwiększa wydajność pieca o 80% i oszczędza 50% energii

Dobrze prosperująca piekarnia Fosters zainwestowała w swój pierwszy system zrobotyzowany obsługujący załadunek i rozładunek produktów z pieca piekarniczego. Dzięki tej inwestycji zwiększono wydajność pieca i oszczędność energii.

Przedsiębiorstwo Fosters, z siedzibą w Barnsley (Wlk. Brytania), ma bardzo pozytywne nastawienie, jeśli chodzi o unowocześnianie procesów produkcyjnych w swoim zakładzie. Dyrektorzy John Foster i Michael Taylor odwiedzili kilka lat temu w Holandii w pełni zautomatyzowaną piekarnię, która ukazała im perspektywy potencjalnego rozwoju. Punktem wyjścia, nad którym piekarnia Fosters pracowała z lokalnym integratorem robotów przemysłowych, była identyfikacja aplikacji załadowczej do pieca i wdrożenie robota FANUC M-710iA.

Michael Taylor, Dyrektor Operacyjny, wyjaśnia - "Zasadą działania pieców obrotowych jest to, że półki stale obracają się, co powoduje, że dla operatora pieca jest rzeczą niemożliwą wyładować pełną blachę z pieczywem i uzupełnić miejsce po niej blachą z ciastem. Prowadzi to często do takiej sytuacji, że w piecu rotują puste półki".

Rozwiązanie zaprojektowane przez FANUC Robotics UK uwzględniało robota FANUC M-710iA, ze specjalnie skonstruowanym chwytakiem, który jest w stanie utrzymać dwie blachy jedna nad drugą, zabrać pełne blachy z półek w piecu albo odstawić je na półki w piecu - w zależności od sygnału z kontrolera robota.

Robot FANUC M-710iA przystawia chwytak do blachy pełnej ciasta do wypieku pieczywa, łapie chwytakiem koniec blachy, zabierając ją z wózka. Następnie robot kieruje chwytak do pieca obrotowego, który obraca blachami w sposób ciągły, w pionie. Gdy przystawiona przez robota blacha zrówna się z przypadającym jej miejscem w piecu i robot otrzyma sygnał z czujnika, następuje zamiana blach - robot wysuwa z pieca pełną blachę już upieczonego pieczywa i za chwilę wkłada do pieca blachę z ciastem do wypieku. Robot wykonuje te czynności w 2 sekundy!

Teraz wszystkie półki są pełne, co oznacza, oprócz wzrostu wydajności pieca o 80%, oszczędność 50% energii w procesie.

Szefowie piekarni Fosters twierdzą, że to pierwszy przypadek automatyzacji procesu piekarniczego przy pomocy robota i jest to działanie tak naprawdę nieszablonowe. "Potrzebowaliśmy dużo czasu i cierpliwości, aby wszystko dokładnie zaplanować i wyregulować, ale opłaciło się. Robot zaczął zarabiać pieniądze zanim zaczął działać" - opowiada Michael Taylor - "Nasi klienci, przedstawiciele największych w Europie kawiarni sieciowych, mieli okazję podczas wizyty w naszej piekarni przekonać się, że Fosters poważnie traktuje inwestycje w biznes i produkty".

Już mniej oficjalnie, Michael Taylor stwierdził, że pracownicy firmy mają bardzo pozytywny stosunek do robota. "Gdy robot został zainstalowany w piekarni, wszyscy ze zdziwieniem obserwowali jego szybkie tempo pracy. Co więcej, efekt był dość surrealistyczny, gdyż doszło do sytuacji, gdy przy procesie zamiast dwóch pracujących przy załadunku pieca operatorów, pojawił się jeden robot ... i trzynastu oglądających go operatorów! Tak było niegdyś... obecnie inwestycja ewidentnie się nam zwraca" - komentuje Michael Taylor.

Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: grohsk@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

Zobacz filmik z piekarni Fosters na YouTube (dla niecierpliwych: robot pojawia się w 4. minucie)

_____________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics UK, http://www.fruk.co.uk; tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com